якість вивчення іноземної мови

давно хотілося щось написати про якість вивчення іноземної мови у вітчизняних школах… але що, по суті, я можу написати, окрім як вчергове «поскиглити»? аж тут на очі втрапила така от статистична оцінка, котра добре резюмує:
цитата* «за даними міносвіти, 91% українських школярів вивчають англійську як першу іноземну. але, водночас […] лише 4% українців вільно володіють цією мовою»
власне, найкраща оцінка якості освіти.

втім, таки додам: за два чи два з половиною роки вивчення французької вже в зрілому віці я володію цією мовою значно краще, ніж після десяти класів середньої школи, — попри те, що діти загалом значно здібніші за дорослих до цієї справи.

7 коментар(ів):

zymova сказав...

головне не вік і навіть не місце чи вчитель, а мотивація. якщо є бажання — результат кращий, швидший та якісніший. якщо немає — він практично відсутній.

івась тарасик сказав...

+zymova > головне не вік і навіть не місце чи вчитель, а мотивація — але мотивація (у випадку навчання дітей) — це інструмент в руках учителя, яким треба користуватися, а не манна небесна, якої можна чекати?

я не вірю в дитячу само-мотивацію. вона існує — але її не стає для серйозних справ, тим більше таких «стратегічних», як вивчення іноземної мови, що не дає миттєвого і безпосереднього задоволення якихось фізіологічних чи психологічних потреб. дорослий здатен самовмотивовуватися «стратегічно», з прицілом на майбутнє — дитина, полишена напризволяще, робитиме те, що цікаве чи потрібне їй зараз.

вивчення іноземної мови в сучасній українській школі неефективне, статистика це лише констатує. що ще додати?

додати можу ще таке: після переїзду за кордон і занурення в мовне середовище дитина протягом року «зненацька» починає розуміти і розмовляти на рівні, достатньому для вирішення безпосередніх потреб спілкування.

ясно, неможливо створити _таке_ мовне середовище в середній школі. а що можна?

ну давайте просто фантазувати, закривши очі на обмеження. запрости носіїв мови для викладання деяких (не ключових) предметів (праця, музика, фізичне виховання)? запровадити подовжений день іноземною мовою? набрати звідкись дітей-носіїв іноземної для подовженого дня?

тому що те, що є — не працює, і не запрацює раптом. які б хороші не були оремі викладачі.

івась тарасик сказав...

насправді, звісно, залишається проблема мотивації =)

а саме: нікому (і я не про дітей та їхніх батьків зараз) це не потрібно, насправді.

хіба не так? =)

zymova сказав...

‹b›івась тарасик‹/b›
вивчення будь-чого в сучасній школі неефективне здебільшого. все йде з родини, як дитину готували до навчання — так і в більшості випадків потім виходить. є винятки — діти дуже самомотивовані, є винятки — батьки наче хороші, але в дитини сильніший характер і впертість.
маю приклад свій та своїх однокласників, маю приклади своїх учнів. можна вивчити і без носія мову не лише для базового розуміння, а навіть більше. і саме в школі. у навчанні я ніколи не сподівалась на неможливе — щоб всі учні знали мову досконало. в школі в них багато предметів, мій не кращий за інші. дорослі вчать лише одне — мову — їм простіше, а в школярів ще є математика, література, географія. і точно якесь там малювання з вчителем який хоче щоб всі учні тільки і робили що малювали. (підставте будь-який інший предмет).
є ще умови в які поставлений вчитель. є певна кількість учнів необхідна для поділу на групи. перша мова менше 24 — дві групи, 24+ три групи. друга мова менше 28, одна група, 28+ дві групи. як можна вивчити мову, якщо 27 учнів і 2-3 уроки на тиждень? оптимально 8-10 в групі, тоді щось можна зробити. 27 ти опитати не встигнеш. а мова потребує говоріння і багато. а іноземну самому важкувато вчити, бо ж нерідна. тому в таких умовах лише за рахунок мотивації можна чогось досягти.
переїзд лише за умови мовного середовища. якщо в дитини буде достатня кількість спілкування рідною мовою, процес буде значно повільнішим.

івась тарасик сказав...

+zymova > вивчення будь-чого в сучасній школі неефективне здебільшого — це не так: зі школи виходять переважно письменні підлітки, що можуть також застосовувати основи математики (і я не маю на увазі саму лише арифметику). ці навички є критичними в сучасному суспільстві.

музика, іноземна мова і все таке інше, очевидно, колись притулили для галочки, ці навички не є критичними — тому пересічний випускник не здатен ні на арфі заграти, ні англійською (чи будь-якою іншою, окрім російської, яка його оточує) висловитися.

статистика каже: ккд системи менше 4 відсотків.

я не хочу цим сказати, що всі вчителі погані, або що я знаю точно, як треба все поміняти. але в мене питання: якщо результат настільки жахливий (<4%) — навіщо?

можливо, є інші підходи і методи? якщо — а точніше якби, в цім вся справа! — іноземна справді така важлива стратегічно для держави, треба якось міняти систему. оскільки нічого не змінюється — значить, іноземна не потрібна державі. навіщо витрачати ресурси?

гараз, але вона потрібна батькам і дітям. є попит. нема пропозиції.

так, я знаю, є купа курсів з вивчення ігноземної для дітей — ніколи не чув про справді масовий позитивний результат. курси, якими цікавився, переважно дублюють той самий підхід, що у школі, викладають переважно такі ж самі вчителі, підготовлені системою. нехай ккд такого підходу буде навіть удвічі вищим за шкільний (при значно, значно вищій ціні) — але батькам і дітям як замовникам вже у приватному порядку потрібен зовсім інший результат.

що я кажу не так?

можна ще раз повторити все про причини того, чому все так погано саме в школі, але в цьому немає сенсу. причина не в тому, що дітям бракує мотивації (їм завжди її бракує), і не в тому, що багато предметів, а час не гумовий, і не в якихось інших деталях.

причина все та ж сама: це не потрібно в стратегічному плані.

Piktor сказав...

Погугли Kindrat has a little cock, якщо не бачив відео.

івась тарасик сказав...

@piktor а! вперше бачу! який чудовий скандальчик я пропустив =) /а про small це вони прогнали: у випадку півника, а не пеніса, таки little/

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›