общійизик нової україни?

надибав у софії дніпровської у facebook'у:
цитата | «…врешті-решт, герої, які воювали як за, так і проти государствароссійскаго, зустрічаються, єднаються, знаходять общіййизик і вибачають одне-одному всі гріхи» (софія дніпровська, facebook)
це чудова цитата. повісив би на стіну кожному захисникові рускаґаварящіх патріотаф украіни «в ато мноґа рускаґаварящіх вас защіщают!» не для того, аби познущатися — а задля того, щоби пам'ятали: культура визначає державу. і з москвомовною культурою не буде української держави.

так, багатьом захисникам москвомовних громадян україни до того байдуже — «ліш би чєлавєк бил хароший» та «ліш би жилось в странє харашо». але, маю сподівання, чимало з них і задумалися б. московщина має 140 мільйонів громадян. якби — пофантазуймо? — десять мільйонів з них воювали проти україни, а інші десять мільйонів — переходять до нас воювати за україну. нехай ці другі, «харошиє рускіє», перемагають… і залишаються господарями на принаймні значній частині української землі.

що далі? перемога? ні — замирення і новий путєн! бо це в московській культурі.

москвомовного українця — якщо не закривати очі на москвомовність як на щось нормальне, — можна реукраїнізувати. не в першому поколінні, так у третьому. 

теоретично, можна українізувати і московита… але тільки теоретично. тому що після всього, що сталося хоча би від 2013 року (якщо в кого пам'ять коротка пригадувати всю історію русифікації) — мало би бути зрозуміло, що небезпека втрати української держави і самої української ідентичності зростає в геометричній прогресії з кожним новим українським паспортом, виданим носієві московської культури. і якщо зараз дати прорости в україні московській культурі як чомусь нормальному, прийнятному, — української держави не буде: буде якась друга білорусь — зрусифікований придаток московської імперії. 
навічно.

бо ніякого міцного селянства, котре втримало, попри війни, голодомори та безпорадність і зрадливість власної, української інтелігенції! — на своїх простих плечах україну — його більше немає. йому вимито мізки москвомовним телевізором з тими алапугачьовими, кавеенами, зєлєнськими сватами та іншим як не відверто промосковським і москвомовним, то приховано антиукраїнським телегімно́м.

тому — так, багато російськомовних громадян україни захищають сьогодні країну від підступних московитів сьогодні, або вже поклали своє життя на фронті. але це не дає нікому — ані їм, ані їхнім україномовним апологетам, — морального права диктувати україні вибір мови й культури. і обов'язок кожного патріота — незалежно від мови! — твердо про це казати, а не ховатися сором'язливо, щойно знову прозвучить фраза «ані за вас паґібают на фронтє».
мова важлива. і сьогодні — як ніколи на часі.
p.s. ну а тепер — переходимо до традиційного сеансу закидів «ти виїхав з україни, то й мовчи» ;-)

питаннячка про кевіна спейсі

ине все мені зрозуміло в сексуальному скандалі навколо кевіна спейсі. себто… я абсолютно проти примусу до стосунків, особливо стосовно неповнолітніх. але лишаються питання…

1. велика кількість об'єктів домагання спейсі мали більше 18 років, і переважна більшість випадків трапилися в період з 1995 до 2009 року; звідси питання: чи світить цим повнолітнім якась відповідальність за те, що правоохоронні органи не отримали вчасно заяви про ймовірний злочин і, відповідно, спейсі мав змогу ще кільканадцять років (!) тиснути на інших жертв? так, я розумію, зараз всі посилатимуться на травматичний синдром і все таке — але серед цих жертв був і тридцятилітній дядько.

2. netflix поставив крапку на кар'єрі спейсі — це називається у великому бізнесі damage control: показати, що ти тут ні до чого, ні про що не знав, а тепер от таке вийшло, і реакція має бути жорсткою. чудово. звідси питання: гроші глядачам за передплату netflix, перегляди «карткового будинку» на google play ($2,99 за епізод) — коли повертатимуть?

3. і пов'язане з цим питання: поки суд та діло — а всі попередні епізоди зі спейсі на netflix'і та google play доступні, як і раніше. тобто спейсі в нових серіях — це бяка-бяка, практично гвалтівник і педофіл, але спейсі в серіях, що вже вийшли — ну, куди вже подітися, нехай далі заробляє нам гроші? там же багато інших акторів, то ж і їхня праця. звідси питання: де гарантії, що в інших акторів та акторок все гаразд з минулим? чи не варто перестрахуватися і зняти к бісу все з прокату?

я маю ще питання, але поки досить і цього.
найцікавішою в цьому дописі від громадського мені видалася невеличка оптимістична приписочка:
цитата | «у 2016 році японські вчені виявили бактерію, здатну розщеплювати пластик» (громадське)
овва! сигнал тривоги в голові вмикається миттєво. я можу пригадати принаймні два попередження: від майкла крайтона («штамм андромеда») та від гері давіса й кіта педлера («мутант 59»).

але нас більше дратують людиноподібні роботи, звісно ж. хоча і про роботів теж цікаво поміркувати.
допис для тих, кому ще цікаво, «як це роблять у канаді»: щойно сплатив за подовження реєстрації автівки на рік.

десь за місяць до закінчення терміну дії поточного сертифікату поштою прийшло повідомлення про необхідність сплатити за реєстрацію. cплатити можна:
  • в касі saaq'у (найближча за 15 хвилин пішки, але зачинена по неділях);
  • поштою (чек у конверті);
  • інтернетом.
як справжній гік (виходити на вулицю? пхе!) обираю інтернет: сайт банку > сплата рахунків > отримувач: saaq-immatriculation (пошук «saaq» рятує, бо часом незрозуміло, на який рахунок платити за ті чи інші послуги) > вказую номер повідомлення.

вартість поновлення — 219,84 доларів:
  • 115,00 ― власне реєстрація;
  • 30,00 — відрахування на громадський транспорт;
  • 64,57 — обов'язкове страхування;
  • 5,82 — податки;
  • 4,45 — адмінпослуги.
сплачено!

залишилося відділити від квитанції, що надійшла поштою, невеликий талон, підписати, скласти вдвоє і заховати до гаманця — цей куций папірець є приблизний відповідник техпаспорта =)
норвегія. п'ять мільйонів населення. знімають таке кіно, яке хочеться дивитися. і роблять це своєю мовою.
цитата | «are we firing warning shots, colonel? ― no warning, no hesitation — these are enemies»


це фрагмент фільму «вибір короля», про початок окупації норвегії нацистською німеччиною.
неможливо не закохатися в цей тембр…