російськомовним патріотам україни, а надто тим, хто підтримує ініціативи надання рос. мові якогось особливого статусу порівняно до інших мов національних меншин в україні, присвячується.
цитата | «Немає сумніву в тому, що володіння двома або кількома мовами збагачує людину додатковими знаннями інших культур і можливістю вільного спілкування з іноземцями. Кожна національна спільнота потребує білінґвів як посередників між своєю і чужою культурами. Але коли білінґвізм набуває тотального поширення, він несе національній спільноті загрозу руйнації основ її духовної своєрідності» (лариса масенко, «мова і політика»).
читаємо далі:
цитата | «Масовий, або тотальний, білінґвізм — явище, принципово відмінне від індивідуальної двомовності. Його спричиняє, як правило, колоніальна залежність країни. У підневільних умовах залежна мовна спільнота змушена вивчити, крім рідної, ще одну мову і використовувати її для спілкування у визначених обставинах. Якщо друга мова поступово переймає всі функції рідної, виникає небезпека зникнення рідної мови і перетворення двомовців на одномовців» (лариса масенко, «мова і політика»).
ви хіба не відчуваєте цієї небезпеки, панове? далі:
цитата | «Абсолютна більшість зарубіжних соціолінґвістів трактує явище масової двомовності, що переживає певна національна спільнота, як перехідний етап в асиміляційному процесі витіснення однієї мови іншою» (лариса масенко, «мова і політика»).
навіть зараз ще не відчуваєте?

зауважте: ніхто, ніхто з притомних українських націоналістів, ніхто з тих, кого мені довелося чути чи читати, не закликає заборонити рос. мову (як це можливо, взагалі?), не пропонує особисто вам заборонити розмовляти тією мовою, яку ви вважаєте рідною, якою ви легше і точніше висловлюєте свої думки.

ніхто! але вас просять про дві речі:
  • не наполягайте — якщо ви справді патріоти україни — на наданні рос. мові якогось спеціального пріоритетного статусу: в історичній перспективі це вб’є українську мову і, зрештою, україну;
  • спробуйте принаймні частину часу спілкуватися українською, щоби популяризувати мову і спонукати інших двомовних українців частіше переходити на українську, а російськомовних —  вивчити мову.
це благородніше, ніж своєю російською мовою (цитую одного з двомовних патріотів україни) «демонструвати свій протест проти ура-патріотизму і шароварщини».

на додаток

кілька посилань на добре читання про мову, національну ідентифікацію, суржик тощо.

зрештою, декілька моїх старших «ремствувань» про українську мову, без претензії на якусь компетентність, але щоби довго не шукати:

7 коментар(ів):

Вікторія Блискавиця сказав...

чудова робота! дякую! :)

івась тарасик сказав...

+вікторія блискавиця навзаєм подякував за натхнення.

Анонім сказав...

Бельгия, Швейцария и Канада как-то не в курсе.
И да, в Швейцарии уже давно чего-то нет гражданской войны. Может им тоже какой-то язык запретить?
Алексей

івась тарасик сказав...

+анонім ви або троль, або просто невіглас. вибирайте, що ближче.

канада — поцікавтеся історією квебека.
бельгія — так само поцікавтеся історією фр. мови на їхніх маленьких теренах.
швейцарія — сюрприз: це конфедерація. тобто не країна, де люди захотіли говорити різними мовами, — а шматки територій, де люди споконвіку говорили по-різному, але які, замість приєднатися до франції, німеччини чи автрії, італії — вирішили ці шматки об’єднати.

і найголовніше: в жодної з цих країн сьогодні немає під боком ерефії.

але пи#діти — не мішки носити, правда, анонмі? вам байдуже до реальної ситуації в цих країнах, до їхніх справжніх проблем — головне красиве слівце вставити =)

Python сказав...

Незовсім зрозуміло, чому серед посилань по темі затесалася стаття про суржик, написана повністю в ключі «суржик — це погано». Та кожен активний прихильник другої державної скаже вам абсолютно те ж саме, що «фахівець». Чому? Тому що в Україні нема україномовних, чия мова, якою вони розмовляють у побуті, не містила б суржикових елементів. Таким чином, привчивши суспільство до думки, що суржик — зло, ми даємо змогу всім бажаючим ганьбити українців за українську мову.

Я не належу до фанатів суржику. Але треба мати на увазі, що це лише різновид української мови, тому є непоганим базисом для оволодіння СУЛМ. Якщо ж ми ставимо за мету викорінити суржик за будь-яку ціну, це буде лише викоріненням української мови в одному з її розмовних варіантів, і звільнений простір неминуче заповниться російською як більш потужним конкурентом.

івась тарасик сказав...

+python "Незовсім зрозуміло, чому серед посилань по темі затесалася стаття про суржик, написана повністю в ключі «суржик — це погано»" -- якби ви справді прочитали згадану статтю, то мало б стати зрозуміло, чому: бо суржик не є перехідною формою до правильної української, а є перехідним етапом до зросійщення.

Python сказав...

Це не так. Якщо взяти ту українську мову, якою я розмовляв у дитинстві, за сучасними критеріями вона вважалася б суржиком (можливо, відносно українським, але далеко не таким, як мова українських книг). З часом я вирішив, що чиста мова красивіша, й поступово довів своє усне мовлення до майже літературних еталонів. А тепер уявімо, що мої батьки в роки мого раннього дитинства з жахом усвідомили, що їхня рідна мова — це ж отой поганючий суржик, який ні українська, ні російська мова. Що було б далі? З високою ймовірністю, вони б спробували дати мені якусь із літературних мов як рідну — враховуючи, що це російськомовний Київ, шанси мого зросійщення були б досить-таки високими, і я б ніколи не володів українською мовою так, як тепер.

Перехід від суржикуватої української мови до чистої набагато простіший, ніж від російської. І завдання фахівців — не затуркати «суржикомовних» остаточно, а дати їм розуміння, що їхня рідна мова — українська, яку треба лише трохи довести до блиску. Що замість того? Паніка й критиканство без найменших ознак конструктиву, що лише посилює в українців комплекс меншовартості. А сформоване фахівцями бачення суржику як мови, окремої від української, давно вже працює на пропаганду русифікації. Одним словом, фахівці не впорались.

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›