я знаю, що цей допис прочитають щонайбільше півсотні людей в пошуках «словника синонімів», півдесятка шукачів «українського порно в вишиванках», кілька пошукових роботів і, в кращому випадку, декілька читачів україномовних блогів за звичкою. майже без надії, але хотілося б, щоби його прочитали бодай декілька російськомовних патріотів україни.

цим людям хочеться адресувати одну думку:

найкраще, що може зробити кожен патріот україни — розмовляти українською.

євромайдан, як і будь-який інший майдан в історії, рано чи пізно закінчиться. поразкою чи перемогою — не дуже важливо в стратегічній перспективі, тому що в політиці нема ані остаточних поразок, ані  абсолютних перемог, і легендарний 2004-й мав би бути найсвіжішим тому підтвердженням. україна залишиться там, де вона є споконвіку — між байдужою європою  і агресивною росією

…і поки помірковану європу цікавить, за великим рахунком, лише власний економічний інтерес — росія через віки та різні державні устрої плекає свої імперські настрої, глибоко вкорінені навіть у свідомості мільйонів простих росіян.

ваша українська мова — це елемент державної безпеки. тому що кордон зі смугастими стовпчиками, вимуштруваними собаками та пропускними пунктами захищає від злодіїв економічних та кримінальних, але не від ідеологічного впливу північного сусіда.

ваша українська мова — це найкращий символ єдності й свободи, тому що жовто-блакитні стрічки можна зірвати, прапори можна вирвати з рук і спалити — але навіть у буцегарні мова як символ залишиться з вами.

ваша українська мова — це пароль і відгук, це найвищий прапор: чи багато ви бачили й чули прихильників діючої влади чи продажу україни до митного союзу, котрі б не ґаварілі па-русскі, не патякали б азіровським суржиком чи проффесорською затинанкою, а пестили б вухо львівською ґварою чи слобожанською говіркою?

навіть на майдані сьогодні переважна, — переважна! — кількість патріотів україни, прихильників свободи та незалежності розмовляють російською: це звичніше, це зручніше. я нікому не дорікаю; попри львівське коріння, живучи у києві, я й сам 25 років життя частіше розмовляв російською, аніж українською; практично всюди й завжди поза домом. тож я вас добре розумію.

але одного дня в мене народився син. і в цю мить я усвідомив, що скільки б він не вивчав українську в школі, скільки б не завчив напам’ять прислів’їв та віршів, скільки б не дивився у «кобзар» — все це не означатиме для нього ні-чо-го!, і він ніколи не буде насправді українцем, якщо я з ним розмовлятиму іноземною мовою, якщо я не підніму сам цей прапор, щоби і він бачив його, йшов за ним — аж поки виросте, стане на ноги і зможе самостійно вирішувати, наскільки важливі для нього свобода, самоповага і людська гідність, і якою мовою про них говорити.

відтоді я вдома розмовляю українською, і говорячи «вдома», я маю на увазі україну. я знаю, як непросто зробити зусилля і перевчитися… але водночас я знаю, як це просто. і переконаний, що

найкраще, що може зробити кожен патріот україни — розмовляти українською.

навіть якщо за національністю ти росіянин, але в паспорті сьогодні написано «громадянин україни». знаю, що знову знайдуться російськомовні патріоти (це найгірше… не провокатори на ставці, а патріоти україни?), котрі дорікатимуть мені за ідею «говориш не українською = не українець» і, можливо, наводитимуть бельгію чи канаду в приклад.

я лише знову відповім таким: ви нездалі, недалекоглядні патріоти, панове, тому що ваше уявлення про зручність та буцім економічний зиск (угу, і такі аргументи є) чи що там ще — шкідливе не лише для української нації, але й для української держави, а відтак — і для вас самих.

я глибоко переконаний також, що якби україна розмовляла українською — ані в майдані 2004-го, ані тим більше євромайдані 2013-го не було би потреби: так, навіть україномовний політик може спробувати продати країну не гірше російськомовного… але не продавати її вже 23 роки поспіль!

7 коментар(ів):

Yarema сказав...

Сильна гарна стаття!

NESAMOVYTYJ сказав...

Дякую. Ви в Києві мешкаєте? Теж перейшов 15 років тому. Все правильно ви пишите.

івась тарасик сказав...

+nesamovytyj київ.

KARPOLAN сказав...

Блажен кто верует. Куча людей говорит на украинском, а сцуки еще те!

Я розмовляю украиїнскою, але повільніше ніж російскою, а набивати текст українскою взагалі не вмію... Йа не патриот? :)

івась тарасик сказав...

+karpolan «Я розмовляю украиїнскою, але повільніше ніж російскою, а набивати текст українскою взагалі не вмію... Йа не патриот? :)» — не знаю. різні люди вкладають різні значення в це слово. мають право. все, що я стверджую — це те, що розмовляючи російською, ви ллєте воду на колесо російського млина.

звісно, не лише ваша провина в тому, що народившись в україні (так?), маючи українське громадянство (так?) і проживши тут x років (так?) — ви при цьому гірше розмовляєте українською, ніж російською. але й причин для гордості тут нема.

KARPOLAN сказав...

So shut the fuck up and learn English!

Or Chinese:)

івась тарасик сказав...

+karpolan фу як грубо, але найгірше — як самовпевнено. англійською я говорю вільно, французькою трішки гірше, але досить пристойно.

але невже ви справді не розумієте, що ринаймні на цьому історичному етапі ані англійська, ані навіть польська не становлять для існування української держави загрози, на відміну від російської?

розумієте чудово. але вам до сраки українська держава, ба все українське. оце і є причина байдужості та схильності пристосовуватися.

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›