дуже часто (та чого вже там, — практично завжди!), читаючи технічні статті або отримуючи переклади технічних текстів з описом якихось комп’ютерних пристроїв, оснащених дисплеями, я зустрічаю там неправильне позначення дюймів.

″ ≠ ” ≠ " ≠ ˝

зліва направо: подвійний штрих (символ дюйма та кутової секунди), англійські закриваючі парні лапки, прямі парні лапки та подвійний акут. не переплутаєте?

більшість людей взагалі не знають, що типографський символ подвійного штриха, який повинен використовуватися для позначення дюймів — це не лапки, ба навіть не ті прямі подвійні лапки, котрі віддавна присутні на клавіатурах друкарських машинок та комп’ютерів як універсальна заміна правильних типографських лапок.

звісно, знають це (ну, принаймні повинні знати) верстальники та дизайнери, а також технічні коректори (які, мабуть, вже вимерли як вид без попиту на їхні знання в пост-совковому аморфному хаосі). і дуже було би бажано, аби це також знали журналісти та редактори технічних видань, — так само, як і різницю між позначенням мегабайтів та мегабітів.

додатково погіршує ситуацію «розумний» microsoft word, який… «інтелектуально» заміняє прямі лапки відкриваючими та закриваючими парними лапками залежно від положення відносно найближчого слова — і перетворює хоч неправильну, але допустиму заміну штриха прямими лапками на повний маразм…

…і потім мені боляче і соромно читати, скажімо, про «монітор з діагоналлю 13,3”».

7 коментар(ів):

Serjart сказав...

Охо-хо-хо куди ти заліз. )) Більшість навіть не знають в чому різниця між дефісом «-» та тире «—».

івась тарасик сказав...

+serjart велика частина моїх професійних знань якраз припадає приблизно на стик рекламної та дизайнерської галузей… тож доводиться таке знати. через те в очі впадає миттєво і дратує.

Юра сказав...

То де, на клавіатурі символ подвійного штриха?

івась тарасик сказав...

+юра його там немає. для грамотної верстки технічних текстів потрібно скористатися іншими, непрямими способами. але в більшості звичайних випадків достатньо просто знати про автоматичну заміну в ms word і відключати її, або налаштовувати вручну.

Юра сказав...

Кажуть Alt-34 . Але то напевне у Windows треба пробувати. :)

івась тарасик сказав...

+юра не просто на windows, але й, якщо не помиляюся, на клавіатурі з додатковим цифровим блоком. тобто спосіб не універсальний аж ніяк. окрім того, alt+34 дасть якраз прямі подвійні лапки (34 — це шістнадцяткове 22, якраз unicode-індекс цього символу, тоді як для подвійного штриха тре пробувать alt+2033 (див. таблицю символів unicode).

івась тарасик сказав...

+юра ой ні, не alt+2033 (це шістнадцяткове), а alt+8243 =/

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›