atom’ний цирк з ion’ним прискоренням

…або просте встановлення драйвера nvidia для linux, з довжелезною передмовою.

в домашньому зоопарку є неттоп aspire revo, на котрому від початку стояв linux mint замість комплектних «вікон». система справно працювала, дозволяючи переглядати кіно та час від часу запускати сервер minecraft.

аж поки після чергового необережного поновлення не відмовився стартувати сервер іксів. вже й не пригадаю як слід, через що саме… все-таки правда: працює — не чіпай.

aspire revo цікавий тим, що це маленька коробочка, яку можна заховати «на спину» монітора, і котра попри слабенкий atom’ний процесор дозволяє переглядати відео full hd завдяки платформі nvidia ion з відеопроцесором geforce 9400m. але зиск можна отримать лише з пропрієтарними драйверами nvidia для linux…

і от зі встановленням цих драйверів завжди була морока. по-перше, їх можна не ставити, задовольнившись вільним драйвером nouveau, який чудово працює з «плоскою» графікою та забезпечує базові функції 3d-прискорення, але про «смаколики» на кшалт апратного прискорення декодування і виводу відео через бібліотеки vdpau можна забути…

по-друге, можна взяти інсталятор драйвера (уважно добравши версію для встановленої відеокарти) з сайту nvidia і встановити самотужки, — трішки нетривіальна задача, але саме так я колись чинив, коли ще не було інших варіантів.

по-третє, віднедавна можна просто встановити пропрієтарний (!) драйвер nvidia з репозиторіїв debian: одна команда sudo apt-get install… з перезавантаженням іксів — і вуаля… нічого не працює?! раніше працювало, і саме тому linux mint не потребував танців з бубнами для налаштування 3d-графіки на неттопі. але зараз нові версії ядра linux чомусь не сумісні з цим методом, — найімовірніше, що саме через цю проблему чергове поновлення mint'а поламало систему.

і нарешті користувачам debian-базованих дистрибутивів доступний четвертий спосіб, про який я дізнався учора, і заради розповіді про котрий довелося робити такий от довжелезний вступ — магія скрипта sgfxi.

власне, це (майже) все. тому що sgfxi робить усе сам, — треба лиш уважно читати підказки на екрані! і маю пару підказок:
 • встановлення скрипта sgfxi елементарне;
 • перед запуском варто перевірити, чи встановлено заголовки ядра, і за необхідності завантажити: 
sudo apt-get update && sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r)
 • швидше за все, скрипт доведеться запускати двічі (ще раз: уважно читати вивід в процесі його роботи!) — перший раз для видалення штатного драйвера (в моєму випадку nouveau), і другий — для закінчення процесу встановлення драйвера nvidia.
тепер замість linux mint’а на неттопі крутиться легенький crunchbang зі такою ж стільницею, як на ноутбуці. наступний крок — встановлення медіацентра xbmc.

  12 коментар(ів):

  Анонім сказав...

  Як запобігти проблемам при невдалому оновленні розповідав Коля Маржан на конференції, куди ти не прийшов. При чому, технічно все досить просто.

  Анонім сказав...

  Торба. В мене більше року крутиться подібна штуковина на nvidia ion, але стоїть arch, регулярно оновлюється. Nvidia стоять пропріетарні (є якийсь український замінник назви?), vdpau працює. На ньому крутиться vdr для перегляду сателітарного телебачення і xbmc для перегляду всього медіа. Входжу за допомогою freenx.

  Serjart сказав...

  Все більше переконуюсь в тому, що любителі лінуксу отримують задоволення тільки під час колупання в системі, а не від роботи самої системи )

  івась тарасик сказав...

  +the piktor в кожного своє рішення цієї проблеми =) втім, я би залюбки почитав транскрипцію виступу.

  +knedlyk колись я мав «дозріти», щоби спробувати debian-поідні (починав зі suse); тепер, вочевидячки, маю дозріти до arch’а =)

  +serjart все залежить від того, що називати системою: включи туди користувача, і вуаля! проблеми немає. якщо серйозно — ти правий, але на те ж вони й любителі! чи ти бачив коли-небудь «любителів пральних машин»? от ними — справді, — просто користуються.

  Disfinder сказав...

  >наступний крок — встановлення медіацентра xbmc.

  а хіба раніше його не було?? нащо тоді неттоп? ))

  івась тарасик сказав...

  +disfinder в мене раніше його не було. і, спробувавши, можу сказати, що він і зараз мені не потрібен: красивий, але надто незграбний інтерфейс як для людини, котрій удвічі простіше і швидше відкрити файл-менеджер і запустити vlc з налаштуваннями «під себе» (приміром, добийся від xbmc розкривати відео в режимі заповнення, — на весь екран без викривлення масштабу, з обрізанням «зайвого» по двох сторонах).

  xbmc був би зручний для телевізора з пультом ду і без клавіатурри. в мене такого немає.

  івась тарасик сказав...

  …а неттоп — це все-таки комп’ютер, який може значно більше, ніж крутити кіно. тому й xbmc в мене поверх crunchbang’а, а не standalone’ом.

  Disfinder сказав...

  >xbmc був би зручний для телевізора з пультом ду і без клавіатурри
  пульт коштує 80 грн, і це така штука, до якої швидко звикаєш.
  не знаю, що із заповненням - в мене монітор 4:3, викривлень або немає, або не помічаю їх.

  а неттоп може багацько, я свій потрошку накручую...

  івась тарасик сказав...

  > не знаю, що із заповненням - в мене монітор 4:3, викривлень або немає, або не помічаю їх.

  їх немає, тому що програвач xbmc залишає чорні смуги вгорі та внизу або справа/зліва, якщо співвідношення сторін відео не відповідає співвідношенню сторін монітора.

  xbmc дозволяє також виставити руцями масштабування відео — і тоді можна добитися (окремо для кожного фільму) того ж ефекту… для якого в vlc достатньо прописати один раз в налаштуваннях співвідношення сторін монітора.

  це лише один з прикладів того, чому xbmc мені не надто зручний.

  Disfinder сказав...

  >їх немає, тому що програвач xbmc залишає чорні смуги вгорі та внизу або справа/зліва

  о, а хіба можливе щось третє? я так розумію, або смуги, або викривлення...

  івась тарасик сказав...

  > о, а хіба можливе щось третє? я так розумію, або смуги, або викривлення...

  xbmc тебе зіпсував =) буває «режим заповнення» — це коли картинку збільшено рівно настільки, щоби заповнити екран, але без зміни співвідношення сторін; «зайві» смуги, що «повилазили» з екрану (зазвичай справа/зліва) наче відсічені границями екрану.

  для мене це найзручніший режим, тому що картинка достатньо велика, щоби переглядати на 20" з 2-3 метрів.

  івась тарасик сказав...

  скидається на те, що xbmc вміє автоматично визначати, на скільки треба збільшити картинку кожного фільма, — і тому фактично цей режим (якщо не налаштовувати масштаб руками) фактично відповідає «заповненню». не певен на 100%, але скидається не те. залік.

  Дописати коментар

  увага!
  коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

  додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
    ‹b›жирний шрифт‹/b›
    ‹i›похилий шрифт‹/i›
    ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›