кінотиждень восьмий, святковий

давненько вже я не писав про переглянуте кіно… час зробити невеличке зусилля і виконати давнішню обіцянку: в усіх попередніх дописах, в тому числі у сімох «кінотижнях», я свідомо уникав згадувати ті кілька улюблених фільмів, котрі можу переглядати раз за разом; зараз розповім про ці картини.

кіно:
анімація:
чим ці картини примітні? якщо дуже коротко — тим, що мені можна будь-яку з них запропонувати переглянути, і я погоджуся… попри те, що кожну з них я дивився 3-5 разів, і принаймні дві — «лебовського» та «теркеля», — не менше десяти, точно. при цьому далеко не всі я суб’єктивно оцінюю на 5/5, але там обов’язково є якийсь позитивний емоційний заряд.

чому не згадував їх раніше? тому що легко «колупатися» в якихось недоліках, — і чомусь так важко написати щось справді цікаве про те кіно, яке подобається. втім, зараз спробую.

великий лебовськи

(the big lebowski, 1998, етан та джоел коени. imdb: 8,2/10)

колись давно (в жовтні 2009 року) я вже збирався написати про цей фільм. два місяці збирався. двічі переглянув — на додачу до попередніх п’яти чи семи. і ось таким був початок чернетки, котру я так і не закінчив…
цитата. не можу пригадати, хто і коли дав нам з миленькою диск з «великим лебовськи». так само не пригадаю зараз, як ми вперше його переглянули, і якими враженнями тоді поміж себе ділилися. одне можу сказати впевнено: я не підозрював тоді, що дивитимуся цей фільм вдруге.

справді, з першого перегляду «лебовськи» не вражає: ні спецефектів, ні стрімких гонитв, ні романтично-еротичних сцен, ані запального туалетного гумору. нічого такого, що подобається типовому споживачеві попкорну.

через це більшість глядачів, мені здається, навіть вагатимуться, до якого жанру класифікувати цей фільм. наче й комедія… так не смішна вона якась. з елементами детективу? але де стрілянина, гонитви і сувора братва? коротше кажучи, повний епікфейл, братам коенам незалік. 
так от, я не знаю, що змусило нас із миленькою переглянути фільм ще раз. і ще раз, і ще… але точно знаю, що після третього разу стрічка переростає, — ну чи принаймні для нас переросла, — просту формулу розважального кіно. хоча водночас це, звісно ж, ніякий не артхаус, не «мистецтво заради мистецтва».

кілька разів я силувався зрозуміти і зформулювати, в чім магія «лебовського»… в чудовій акторській грі, у витончених діалогах, в стриманому, інтелігентному гуморі… знаю точно, що значною мірою для мене вона ще й у чудовому дубляжі російською (тому, де лебовський таки дюдя, а не чувак) — в оригіналі кіно не викликало того звикання. і ще знаю, що дивитимуся і слухатиму «лебовського» ще не раз.

особиста оцінка: 5/5

одним рядком: далеко-далеко на заході жив мужик…

володар перснів

(the lord of the rings, 2001..2003, пітер джексон. imdb: 8,7..8,8/10)

це кіно — як, приміром, «аватара», — дивилися майже всі, і склали собі своє враження: залежно від віку (фізіологічного й душевного), від вражень… але головним чином від того, чи читали, — і в якому віці, — трилогію толкіна.

я читав. вчасно. і попри значні спрощення щодо трилогії та численні «ляпи», далеко не шедевральну акторську гру — фільм став для мене епічним взірцем візуалізації настільки непростого (з точки зору екранізації) твору. окрім усього, це ще й просто найкраще кінофентезі з усього, що довелося бачити.

дивлюся виключно з оригінальною звуковою доріжкою — жоден з варіантів дубляжу (російський, вкраїнський) і не наближається за якістю до оригіналу, спотворюючи враження від видовища.

особиста оцінка: 4/5

одним рядком: епічне фентезі для тих, хто вчасно прочитав толкіна.

місто загублених дітей

(la cité des enfants perdus, 1995, марк каро, жан-п’єр жене. imdb: 7,7/10)

якщо мене запитати, якою повинна бути казка для дорослих — я найперше назву, мабуть, «місто загублених дітей». в цьому фільмі прекрасне все: декорації, актори, сценарій… все.

французьский режисерський дует переказує історію за допомогою необхідного мінімуму простих діалогів, і водночас максимально використовуючи неповторний візуальний стиль та нюанси гротексного, сюрреалістичного сюжету. при цьому практично кожна сцена є чи не шедевром постановки й оформлення.

проте фільм сподобається не всім далеко не всім. фактично провал картини в американському прокаті показує, що переважна більшість любителів попкорну оцінить скоріше «відок», аніж «місто загублених дітей». ну й біс із ними: для мене це ще один лакмусовий папірець.

особиста оцінка: 5/5

одним рядком: надзвичайно атмосферна казка для дорослих.

кримінальне чтиво

(pulp fiction, 1994, квентін тарантіно. imdb: 9,0/10)

цей фільм знають всі. цей фільм люблять всі. ну, тобто настільки «всі», наскільки це можливо (патологічних любителів серіалів не враховую). картина стала візитівкою квентіна тарантіно і його єдиним (на мою думку) справжнім шедевром.

магія «чтива» у витончено гумористичних діалогах і в ситуаціях, що непомітно, на кілька міліметрів переходять границю здорового злузду якраз в ту мить, коли напруження сягає найвищої точки =) пояснити словами це неможливо — але з пів-оберта розпізнається на рівні підсвідомості, котра отримує легкий електричний шок =)

особиста оцінка: 5/5

одним рядком: тонкий стьоб з усього в жанрі кримінального трилера.

матриця

(the matrix, 1999, ендрю та ларі ваховські. imdb: 8,7/10)

цей фільм, як і «кримінальне чтиво», бачили й знають всі, тож наче й нема що про нього писати.

«матриця» мінімалістично ідеальна (наскільки це можливо в кіно): нема чого додати, нема що забрати. тому вона слугує еталоном для решти… «джоні мнемонік»? надто казковий і несерйозний, як дитячка казочка… продовження «перезавантаження» та «революція»? паразитування на тематиці, перенасичені зайвими деталями та спецефектами без родзинки в сюжеті…

коротше кажучи, на мою думку, — це епохальне кіно в тому сенсі, що «матриця» була і лишається найкращим кіберпанковим фільмом з усього, що мені довелося переглянути.

особиста оцінка: 4/5

одним рядком: взірцевий кіберпанковий бойовик.

безсмертні: війна світів

(immortel: ad vitam, 2004, енкі білал. imdb: 5,9/10)

цей французький кінокомікс оцінений приблизно на шісточку з десяти аудиторією imdb, переважно американською, — і я не сперечатимусь: об’єктивно фільм, мабуть, досить слабенький як на сучасні голівудські стандарти.

але він має якусь неповторну, гіпнотичну атмосферу, яку я не зумію передати словами, — хіба що ще раз послатися на музичний відеокліп з піснею гурту sigur rósмузика депресивної романтики.

«безсмертних» переглядатиму ще не раз.

особиста оцінка: 4/5

одним рядком: неголівудський фантастичний, футуристичний кінокомікс.

теркель і халепа

(terkel i knibe, 2004, rрестен андерсен, торнбьорн крістоферсен, стефан фельдмарк. imdb: 7,0/10)

про цей датський мультфільм для дорослих я вже згадував десь глибоко-глибоко в блозі…сама по собі непересічна, не голівудська анімація, помножена на чудовий сценарій і доповнена абсолютно бомбезним українським дубляжем — це треба обов’язково побачити. і переглянути ще раз =)

ну, а кому не сподобається… тих мені просто шкода =)

особиста оцінка: 5/5 (з урахуванням дубляжу)

одним рядком: стьобний недитячий мультфільм про дітей і дорослих.

тримай хвилю

(surf's up, 2007, еш бренон, кріс бак. imdb: 6,9/10)

цей мультфільм, на відміну від «теркеля», можна сміливо показувати діткам… проте він настільки класно знятий в стилі «дорослого кіно з елементами мок’юментарі» і з таким тонким смаком дубльований українською, що дорослі (ну, не всі, звісно) отримають від перегляду значно більше задоволення, аніж дітки.

фільм просотаний тонким, легким і приємним стьобом на реаліті шоу та документалки про великих спортсменів.

особиста оцінка: 5/5 (з урахуванням дубляжу)

одним рядком: легкий дитячий мультфільм для дорослих в документальному стилі.

вбивця біб назавжди

(killer bean forever, 2009, джеф лю. imdb: 6,1/10)

у серпні 2009 я розповідав, як намагався придбати цей мультфільм на dvd — безуспішно. врешті-решт завантажив торент.

переглянувши анімацію, ви не повірите, що все це — за винятком озвучки, звісно ж, — зробила одна людина… але це так. щодо озвучки — вона абсолютно, безумовно класнюча! слухати обов’язково в оригіналі, хто хоч трішечки сприймає англійську на слух.

в плані сюжету фільм, можливо, не хапає зірок з неба — але, з іншого боку, як для анімаційної пародії на бойовики типу «трьох іксів» тут все доречне.

особиста оцінка: 4/5

одним рядком: анімаційний бойовик-пародія.


мабуть, це не повний перелік — сюди я міг би включити ще «дев’ятий округ», «випускник», «день виборів», можливо «аватар» тощо… але то вже було би забагато як для кінотижня =)

3 коментар(ів):

Цінитель сказав...

Хм.. не впевнений, що я сам би зміг от-так сісти і окреслити список улюблених фільмів та й ще дати відповідь на питання «чому?». Тому за пророблену працю справді «респект»... Не стану писати тут якихось розгорнутих коментів, але не може не втриматись, щоб не поділитись деякими думками вголос стосовно тексту:
— «знаю точно, що значною мірою для мене вона ще й у чудовому дубляжі російською» Я давно помітив, що та мова, на якій класний фільм подивився вперше і здається найкращою. Коени взагалі приділяють велетенську увагу озвучці, в їх фільмах можна почути акценти з усіх куточків США. Тому, гадаю, що оригінал як мінімум не гірший.
— «просто найкраще кінофентезі з усього, що довелося бачити» А я от прочитав книгу вже після фільмів. І, як не складно здогадатись, вона мені сподобалась менше :-) Якось нединамічно та затягнуто. А робити скидку на роки, коли то писалось я не захотів..
— «місто загублених дітей» Хотів якось подивитись, але похмурий трейлер мене надовго відлякав. До речі, «завдяки» трейлеру я так і не переглянув «Бразілію»
— «картина стала візитівкою квентіна тарантіно і його єдиним (на мою думку) справжнім шедевром.» А мені от його дебютні «Пси» сподобались значно більше.. До речі, у рамках вивчення англійської я в свій час читав сценарії до деяких картин. В тому числі і до «Чтива». Досить цікавий досвід, рекомендую.
— «матриця» ніяк не принижуючи заслуг цієї картини, хотілось би виділити ще й таку стрічку як «13 поверх»
— «тримай хвилю» Зацікавив. Треба буде переглянути


P.S. Я здається пригадую, звідки в тебе чернетка для фільму «Великий Лебовський» ;)

tivasyk сказав...

+цінитель
> Я давно помітив, що та мова, на якій класний фільм подивився вперше і здається найкращою.

всі три частини «володаря» дивився в кінотеатрі з українським дубляжем. потім одним оком 5 хвилин, на комп’ютері — з російським… і лише потому — в оригіналі. для іншого прикладу «місто загублених дітей» — спершу російською, потім французькою з англійськими субтитрами, згодом ще раз французькою не відволікаючись на субтитри… в обох випадках оригінальна озвучка виявилася краща першого досвіду.

загалом, певен, саме оригінальна звукова доріжка виграє. але інколи… як от у випадку «лебовського» та «теркеля», дубляж має настільки сильну харизму, що справді стає частиною фільму.

> дебютні «Пси» сподобались значно більше

ще не бачив їх =) але все-таки візитівка — «чтиво», хоча б тому що це фільм, який перегляне і вподобає значно ширша аудиторія. «пси» зробили тарантіно відомим у вузькому колі поціновувачів, «чтиво» — у цілому світі =)

> я в свій час читав сценарії до деяких картин. В тому числі і до «Чтива». Досить цікавий досвід, рекомендую.

дякую. не згадав цього в дописі, але сценарій (принаймні діалогову частину) «чтива» теж читав, і теж погоджуся — чудове чтиво =)

> — «матриця» ніяк не принижуючи заслуг цієї картини, хотілось би виділити ще й таку стрічку як «13 поверх»

так, я навіть спеціально його переглядав не так давно… але не дотягує, як не крути. «матриця» поза конкуренцією, імхо =)

> P.S. Я здається пригадую, звідки в тебе чернетка для фільму «Великий Лебовський» ;)

правий — колись пообіцяв тобі написати… сподівався, втім, що зможу щось більше і чіткіше розповісти про враження. але складно. фільм більший за мене. в рази =)

The Piktor сказав...

На "Місто загублених дітей" я натрапив, шукаючи стімпанк. Непогано так французи знали.

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›