хромобук — символ майбутнього?

днями сталася довгоочікувана подія, котру переважна більшість обивателів навіть великих українських міст поігнорували, і котра, тим не менш, має потенціал змінити наше уявлення про комп’ютери: google з партнерами (acer та samsung як постачальники, amazon та best buy як продавці, verizon як оператор 3g) представили вже готові нетбуки chromebook з операційною системою chrome os.

стривай! — скаже читач, далекий від подій комп’ютерного ринку, — хіба ми нетбуків не бачили? та й google зі своїми хромососами вже більше року носиться, як із писаною торбою. тож де тут новина чи цікавинка?

«фішка» chomebook’а в тому, що це не комп’ютер в звичному для нас розумінні — користувач не працює з операційною системою та встановленими програмами (як із windows). chromebook — це скоріше термінал для доступу в тенета (як телевізор — термінал для доступу до телепрограм), тому що на ньому є, фактично, лише одна користувацька програма — веб-оглядач.

отже, якщо дуже коротко і спрощено, то користувачеві chromebook запропоновано відмовитися від усіх звичних програм та локального збереження документів — на користь онлайнових сервісів google, facebook тощо. навзамін користувач отримує значно надійніший і простіший у використанні пристрій, який миттєво завантажується, самостійно оновлює програмне забезпечення, і головне — який можна загубити або поламати без ризику втратити інформацію на жорсткому диску: достатньо буде лише придбати новий chromebook, авторизуватися в google і отримати доступ до усіх своїх документів та контактів.

без сумніву, на перший погляд послаблення контролю за тим, де і як зберігаються «мої файли» має відлякувати більшість користувачів. велика гвардія старовірців піддадуть chromebook’и анафемі, а google запишуть в корпорації зла. і пророкуватимуть повний провал ідеї «хмарних комп’ютерів».

втім, вони ж пророкували смерть нетбукам ще до їх появи на ринку. тим часом нетбуки — утворили цілий новий сегмент, продалися мільйонними накладами, найсильніше за багато років вплинули на середню ціну ультрапортів, позбавивши їх мітки «дорого і корпоративно», піднесши популярність форм-фактору 11,6", щоби врешті-решт знову злитися з ноутбуками.

якщо ж поглянути, що робить пересічний користувач («домогосподарка») на ноутбуці, стане ясно, що фактично він вже користується «хмарним комп’ютером»: пошта на gmail, друзі на facebook чи вконтактах, спілкування в google talk або skype, фотографії на picasa або flickr, відео та музика на youtube — і ще більше чи менша солянка з різноманітних довідкових та розважальних сайтів. домогосподарка не шпілить в контру чи вов’ку, не монтує відео, не програмує…

коротше качужи, пересічний користувач вже й так сидить «на кабелі».

на всяк випадок в chromebook’ах є таки локальне кешування пошти та документів, і можливість писати/встановлювати локальні додатки.

тож google зовсім не «перевертає світ», як може видатися — він просто запропонував, нарешті, «телевізор для інтернету», який не потребує жодних навичок налаштування та адміністрування, окрім вміння користуватися мишкою і відкривати й закривати вкладки у веб-оглядачі.

google’івський android, хоч і не позбавлений проблем, вже легко «з’їв» величезну частину ринку, на яку зазіхав apple із iphone’ами. мені здається, що з часом chromebook’и зробять те саме з ринком домашніх комп’ютерів, де так довго майже одноосібно царювала microsoft.

сам я швидше є частиною отієї «старої гвардії» (ноутбук + linux), але миленькій та синові залюбки придбав би chromebook’и, аби уникнути будь-якої необхідності адмініструвати їхні комп’ютери. щоправда, $350 за «хмарний нетбук» acer (версія з wifi, без 3g) — це трішки вище психологічного порогу на такі пристрої (імхо), та й ані amazon, ані best buy наразі не пропонують їх поза межами сша…але всьому свій час.

19 коментар(ів):

Юра сказав...

Ух, як ти багато написав. Наче справді революція. ;)

А мене щось тема не зачепила за живе. Може тому що анонси системи були вже давно.

Щодо портативного комп’ютера "для інтернету" то планшети мають купу переваг і хромбук виглядає, ще не вийшовши, як щось "застаріле".

Я точно хочу щоб наступним моїм "нетбуком" був планшет, а про хромбук думки навіть не виникає.

Андрій Івахненко сказав...

прогнозую появу персональних «вхідних сторінок» у хостерів, щось на зразок онлайнового персонального жорсткого диску з даними та програмами у веб інтерфейсі, реінкарнація UNIX систем у їх класичному вигляді але на новому рівні. Історія техніки також часто повторюється як фарс :)

«Я точно хочу щоб наступним моїм "нетбуком" був планшет, а про хромбук думки навіть не виникає.»


до якого згодом прикручу для зручності клавіатуру, поставлю «хроміум», … :)))

на роботі я зараз один з небагатьох, хто не намагається тицнути у дісплей контролера пальцем, я ще застав у великій кількості звичайні, де треба або з клавіатури, або курсором, або мишкою. Найзручніше, що не кажіть, все ж клавіатура.

le_cha_sever сказав...

К tivasyk@home'у: "можливість писати/встановлювати локальні додатки" - разве? Ни в обзорах, ни в рекламе я упоминания об этом не нашёл. Мне вот как раз этого и не хватает, тот же KiCad запустить.
Юре:"Я точно хочу щоб наступним моїм "нетбуком" був планшет, а про хромбук думки навіть не виникає."
Это если тебе много писать не надо, если надо много писать, то ещё не очень гуд этот планшет.

tivasyk сказав...

@le_cha_sever
> «можливість писати/встановлювати локальні додатки» — разве? Ни в обзорах, ни в рекламе я упоминания об этом не нашёл.

питання термінології. мова не про програми в класичному розумінні, а про додатки для веб-оглядача — але яка користувачеві різниця?

для прикладу — нотатник scratchpad: працює офлайн, зберігає нотатки локально, за наявності з’єднання синхронізує з google docs’ами.

Юра сказав...

Коли йде мова за портативність та мобільність — то навряд чи є потреба у фізичній клавіатурі.

А для роботи і нетбук не зовсім підходить — краще звичайний стаціонарний комп.

Які ніша в хромбука? Робоча конячка? Ні. Швидке середовище орієнтоване на інтернет, не на програмування.

А для чого тягати з собою клавіатуру, на якій набиратимуться лише твіти і URL-ли?

Юра сказав...

>Это если тебе много писать не надо, если надо много писать, то ещё не очень гуд этот планшет.
А Ви пробували писати на планшеті?

Я бавився з iPad-2 і скажу що екранна клавіатура там зручніша ніж на моєму нетбуці Asus 901. :)

До речі що такого дасть хромбук що не можна отримати на нетбуці? Форм фактор той самий, хіба система інша. А нетбук для мене виявився незручним в "домашньому використанні".

tivasyk сказав...

> що такого дасть хромбук що не можна отримати на нетбуці?

практично повна відсутність необхідності будь-якого адміністрування; доступність робочого середовища з будь-якого місця, будь-якого терміналу.

> Коли йде мова за портативність та мобільність — то навряд чи є потреба у фізичній клавіатурі. […] Які ніша в хромбука?

по-перше — як виявляється, планшетом найчастіше користуються не «на ходу», а вдома на дивані. по-друге, аудиторія хромобука — не гаджетомани «найдорожчий девайс у кишені», а люди, котрі а) вже звикли користуватися інтернетом у звичний спосіб (мишка + клавіатура), і б) не потребують 90% заліза/можливостей з налаштування звичайного комп’ютера.

поживемо — побачимо, що з того вийде =)

Юра сказав...

>доступність робочого середовища з будь-якого місця
за умови що робоче середовище — лише інтернет.

tivasyk сказав...

@юра
з грамотною прозорою синхронізацією це не питання взагалі. хороший приклад: android… тримаючи контакти, пошту, календар на google’і, я не боюся заміни терміналу — при цьому синхронізуюся практично лише вечорами, а також швидко за потреби.

Юра сказав...

>контакти, пошту, календар на google’і,
ну а де ті функції "робочої конячки" для якої планшет поганий а клавіатура буде "якраз"? :)

Може я справді чого сь не розумію?

Якщо хромбук немає в роботі переваг над нетбуком, а нетбук, для мене гірший за планшет — що такого кращого я отримую в хромібуку?

tivasyk сказав...

@юра
юро, та ж я не продаю тобі хромобук, — ти може й нічого не отримуєш =) але людей багато, і чимало знайдеться таких, кому потрібна клавіатура.

Юра сказав...

>але людей багато, і чимало знайдеться таких, кому потрібна клавіатура.
І я про це. Але тоді хіба не зручніше їм буде за нетбуком?

Проблема не в системі, а у стилі пристрою — Yet Another Laptop.

tivasyk сказав...

@юра
так, але це проблема окремого примхливого гаджетомана (гиги), але не проблема форм-фактора чи стилю використання! ноутбук (laptop) вже давно на ринку, — формат прижився і пережив кілька спроб дати людям щось новеньке (кпк? mid’и? мовчу про причини, але…), тож, мабуть, він все-таки не такий вже й поганий?

про що, власне, й допис! google міг би кинутися змагаться з apple на ринку планшетів (безумовно, там думали про це) — але чомусь вирішили спершу таки спробувать поштовхатися з microsoft =) чому?

як не крути, ринок класичних ноутбуків в рази більший за потенційний ринок планшетів.

le_cha_sever сказав...

le_cha_sever
>> «можливість писати/встановлювати локальні додатки» — разве? Ни в обзорах, ни в рекламе я упоминания об этом не нашёл.
tivasyk сказав
>питання термінології. мова не про програми в класичному розумінні, а про додатки для веб-оглядача — але яка користувачеві різниця?

Ясно. А я подумал, что можно будет типа кикада установить. В общем хромобук- идея хорошая, но нужна только для узкого типа применения, только текст (примитивное форматирование) и такая же графика.

le_cha_sever сказав...

Юра сказав... 20 червня 2011 р. 10:17
>>Это если тебе много писать не надо, если надо много писать, то ещё не очень гуд этот планшет.
>А Ви пробували писати на планшеті?

Угу, на 700 нетбуке лучше. Впрочем, недостаток для планшета и хромобука для меня примерно одинаков - для моих задач - ущербны по возможностям системы.

tivasyk сказав...

@le_cha_sever
> В общем хромобук- идея хорошая, но нужна только для узкого типа применения, только текст (примитивное форматирование) и такая же графика.

в точку! щоправда, тут теж діє правило 20/80, тільки в модифікації 5/95, гиги: 95% користувачів потребують лише 5% функціональності «дорослої» ос — для них і зроблено chromebook, імхо.

Ясно. А я подумал, что можно будет типа кикада установить.

keycad котрий ось цей? а в чім проблема використовувать такі програми на нормальних пк з «дорослою» ос? =) адже, я так думаю, гроші свої він повинен «відбивати» =/

Андрій Івахненко сказав...

для користувачів KiCad вже почали створювати веб-альтернативу :)

http://www.dz863.com/index.php

уявляю у що воно здатно при бажанні та достатніх фінансах вирости.

le_cha_sever сказав...

tivasyk сказав
>keycad котрий ось цей? а в чім проблема використовувать такі програми на нормальних пк з «дорослою» ос? =) адже, я так думаю, гроші свої він повинен «відбивати»

Нет, KiCad
А проблема в том, что у инженера не нормированый рабочий день, и порисовать тянет и в 3 ночи на даче :)

le_cha_sever сказав...

Андрій Івахненко сказав
для користувачів KiCad вже почали створювати веб-альтернативу :)

Ура, спасибо. Ещё не Кикад, но уже есть куда применить

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›