гиги. відкрив (хороший, загалом, цікавий) допис у нещодавно віднайденому блозі anarchy != chaos, і… розсміявся.
цитата. …please, don't fear the command line. if you're new to unix style systems, like linux, the command line can seem daunting. it just sits there waiting for you to type something. don't let it bother you, as long as you're not root you can't do much harm (читати повністю)
панове пінгвіноводи, прошу, ніколи такого не пишіть. так само як не пишіть про те, що буцімто користувачам linux не страшні віруси.

найсмішніше підкреслено: «допоки ви не авторизувалися як root, ви не зможете сильно зашкодити». для адміністратора комп’ютерних систем з жорстко регламентованим користувацьким доступом це, ймовірно, справді так. але пересічний користувач вболіває не за систему — а за власні, користувацькі документи, медійні файли тощо. і зовсім не треба авторизуватися root’ом чи навіть користатися sudo, щоби
  • повидаляти к бісу свої файли, в тому числі наполовину завершену статтю, дисертацію чи мемуари;
  • запороти файли конфігурації стільниці чи окремих програм — аж до відмови стільничного середовища стартувати у вашому профілі;
  • забити доступний для /home дисковий простір (результат — відмова стільниці стартувати)
все те саме може вчинити якийсь скрипт, «випадково» завантажений і запущений користувачем… пересічний користувач навіть не пробуватиме розбиратися, що трапилося — просто скаже «комп’ютер поламався», та ще й не забуде додати, як все чудово працювало під widnows’ом.

саме тому я не хочу встановлювати linux одній знайомій, котра нещодавно зателефонувала миленькій, повідомила, що її vista (передвстановлена на рік тому подарованому ноуті) загинула під вагою злих вірусів (хоча не факт). їхати й дивитися доведеться — але наполягатиму, мабуть, на відновленні вікон з фабричного розділу. до наступної погибелі.

оновлення. завдяки першому коментаторові пригадав, знайшов і пропоную зацікавленим переглянути колись розшарену в google reader’і статтю з провокаційною назвою «як написати вірус для linux: 5 простих кроків» (англ.)

8 коментар(ів):

Анонім сказав...

Зі всією повагою, але більшість написаного - цілковита дурниця. Автор напевно бачив лінукси лише здалеку і ніколи не заходив далше установки.

tivasyk сказав...

@paul rufous
буду вдячний за деталізацію: завжди готовий вчитися =)

Анонім сказав...

- найсмішніше підкреслено: «допоки ви не авторизувалися як root, ви не зможете сильно зашкодити»
Дистрибутиви бувають різними: від тих, де нема взагалі користувача як такого, до тих, в яких немає формально адміністратора. Можна елементарно, ще раз повторюю, елементарно створити користувача, який не зможе буквально нічого.
- повидаляти к бісу свої файли, в тому числі наполовину завершену статтю, дисертацію чи мемуари;
Тут вам і віндовс не допоможе, там також є клавіша delete and shift+delete, папка мої документи і т.д.
- запороти файли конфігурації стільниці чи окремих програм — аж до відмови стільничного середовища стартувати у вашому профілі;
Просто так новачок туди не полізе. А якщо хочеться підняти скілл і тремтять руки, можна просто-напросто видалити конфіг або заглянути в /etc/defaults
- забити доступний для /home дисковий простір (результат — відмова стільниці стартувати)
- при забитті /home/user стільниця може дійсно не завантажитись. Тоді береться LIVE СD/DVD/USB-HDD, завантажується з нього і спокійно видаляється. Або користувач може вивчити аж дві неймовірно складні команди cd & rm.

Ну і про віруси - нічого резонансного там нема. Річ у тім, що все потрібне, лежить у репозиторіях. Це вам не крячений фотошоп шукати. А дірки бувають в основному у java, flash, python (веб)додатках, які латаються за кілька годин. Нічого серйозного там нема. Ну а запускати довільні скрипти з правами користувача - справа камікадзе. Крім того, лінуксів дуже багато, як і робочих середовищ, створити щось універсальне практично неможливо.
Cтаття викликає сміх, і не тільки у мене, якщо прочитати коментарі.

Андрій Івахненко сказав...

«…Ну і про віруси - нічого резонансного там нема. Річ у тім, що все потрібне, лежить у репозиторіях. Це вам не крячений фотошоп шукати. А дірки бувають в основному у java, flash, python (веб)додатках, які латаються за кілька годин.»

користувачі віндовс страшенно люблять бінарники і погано сприймають ідеологію репозітаріїв.
Додаючи репозітарій не замислюються над походженням, так само, як не замислюються запускаючи «кряк» або ламаний ехешник з варезпорталу.
Через це, той хто ловив віруси у вінді, ловитиме їх і під Linux. Той у кого систематично падала віндовс - регулярно вбиватиме і Linux.

І навпаки.

Банально: справа не у системі а у прокладці між стільцем та монітором.

Tony сказав...

Хочу додати, що за моїми спостереженнями "Виндовс" гине завжди не від "злих вірусів", а від рук самого користувача. А ще більше ймовірність, коли нема досвіду. Віруси можна видалити, вилікувати. Якщо так все погано, відновити систему.

tivasyk сказав...

@paul rufous
зрозумів. все вірно пишеш… але який стосунок воно має до контексту? вчитайся ж в те, що я пишу, і у відповідь на що. суть: користувачеві не обов’язково мати доступ до root’а, щоби суттєво попсувати собі життя =) p.s. я на linux’ах вже приблизно чотири роки… на рівні користувача — але перважно розумію, про що пишу =)

@андрій івахненко
з усім згоден — але з однією поправкою: не лише «користувачі windows». звісно, на linux’ах сидять переважно ентузіасти, але… якщо комусь поставити пінгвіна і показати, куди клацати мишкою — вб’є систему так само швидко. тому я й дописав два останніх абзаци.

@tony
ну от і я ж про те: поставити linux, і результат буде той самий. хай краще далі граються тим, до чого звикли. а я гратимуся собі з пінгвіном.

Анонім сказав...

"на linux’ах сидять переважно ентузіасти"
Ага, такі ентузіасти як Google і IBM.

Ця тема - повтор ще один із безчисленних холіварів, тому я не буду більше сюди дописувати, а автор хай ще раз посміється, та вже зі своєї необізнаності.
ЛІнукс недосвідченій людині зламати набагато важче, ніж вікна. Це підтверджує кількість моїх знайомих, у яких він працює роками.
"погано сприймають ідеологію репозітаріїв" - неправда, вони сприймають іх тому, що так набагато легше ставити ПЗ.

>додаючи репозітарій не замислюються над походженням, так само, як не замислюються запускаючи «кряк» або ламаний ехешник з варезпорталу.
через це, той хто ловив віруси у вінді, ловитиме їх і під linux. той у кого систематично падала віндовс - регулярно вбиватиме і linux
Ви вживу хоч раз бачили таке? Більшості користувачам з головою вистачає єдиного репозиторія. І з бінарниками вони точно не будуть заморочуватись, повірте.
Я не один рік використовував обидві ОС, і тому ПОВНІСТЮ розумію, про що пишу. По захищеності і "захисту від дурня" вони поруч не стоять.

tivasyk сказав...

@paul rufous
> "на linux’ах сидять переважно ентузіасти"
Ага, такі ентузіасти як Google і IBM.


лишенько, після цього можна було ставити крапку =) ну щиро кажу — нема через що нам сваритися: ми, очевидно, говоримо про різні, зовсім різні речі: я й в думках не мав корпоративне використання.

> ЛІнукс недосвідченій людині зламати набагато важче, ніж вікна

я не казав, що linux легко чи важко зламати — а виключно (перечитуємо ще раз допис?) про те, що користувач може запросто створити собі проблеми і без доступа до root’а. собі! не адміністраторові. не системі. а собі =)

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›