симулятор робінзона

схоже, це таки новий шедеврminecraft. усі більш-менш поважні довкола-ігрові блогосайти вже написали про це, — і навіть деякі неігрові, — але я лише нещодавно «вкурив» тему, майже випадково побачивши пару роликів на youtube.

перш ніж розповідать про цю інді-забавку, ризикуючи «присадити» на неї половину читачів, зверну увагу на скріншот: minecraft на стільниці нетбука з linux, в безкоштовному режимі локальної гри. як це зробити — буде далі. отже…

як влучно написав один з коментаторів, minecraft — це «трушний симулятор робінзона», і лаконічніше не скажеш: головний персонаж опиняється на безлюдному острові, сам-самісінький. довкола — пляж, далі дерева, гори, озера й водоспади… дерева можна рубати, землю — копати, в горах вибивати шахти… овечок, поросят і корівок, що пасуться на схилах, можна вполювать. з деревини, каменю та металу — робити сокири, лопати, кирки, зі шкіри — одяг. з каменю — збудувати будиночок. ідилія.

а вночі приходять вони… власне, про це є трейлер (дивитися зі звуком).

хардкорний квейкер погляне на псевдо-пікселізовану графіку, потицяє трішки мишкою — плюне й вилається: що за нудота? тим часом minecraft, написаний фактично однією людиною (перша версія classic побачила світ у травні 2009), здобув фантастичну популярність: вікіпедія звітує про майже півтора мільйона зареєстрованих користувачів, і з них більше 400 тисяч придбали платну версію (9,95 євро за штучку) для онлайнової гри. звідки така популярність?

аутизм як хоббі

якщо перефразувать старезний мем*, люди діляться на дві категорії — одні в дитинстві грали в transport tycoon та simcity, а іншим потрібні гроші =) ті, що грали в симулятори будівельників, теж якось там діляться… але загалом можна прослідкувать певну закономірність: їм цікавіше будувать, аніж воювать, краще годинами сидіти над картою залізничної мережі, аніж отримувать тридцятисекундні порції ігрового адреналіну в коротких мережевих перестрілках counterstrike’а «до першого в голову»…

…от для таких людей minecraft — це очищений, рафінований наркотик. стилізована графіка, майже необмежений простір для географічних досліджень, система ремесел (crafting), щоби було чим себе зайняти — і повна свобода дій, аж до відсутності будь-якого сюжету, окрім створеного самим гравцем («…пізніше я побудую тут височенну вежу!»)

така суміш викликає залежність миттєво.

щоб подивитися, як виглядає світ minecraft, не обов’язково щось встановлювати на комп’ютер — достатньо відкрити веб-сайт проекту і запустити стару версію minecraft classic в одиночному режимі. тут немає ремесел, корів і ворожнечі — але є необмежена кількість будівельного матеріалу і «пісочниця» (ландшафт) для експериментів. у безкоштовному варіанті зберегти результат не вдасться, але відчути, що воно таке — цілком можна.

* «запуск» мема можна прослідкувати, мабуть, аж до «голки», де він озвучений цоєм: «люди делятся на две категории: одни сидят на трубах, а другим нужны деньги».

нетбук, linux та minecraft

коротко про рецепт успішного запуску minecraft на linux. я запустив на нетбуці з crunchbang 10 alpha (statler) — підгальмовує, але їде, навіть іграбельно. секрети три:
  1. minecraftsp замість офіційної версії з сайту
  2. фікс для проблеми, коли java відмовляється бачити мережеве з’єднання
  3. мінімальні графічні налаштування (лише для нетбуків)
отже перше: перевірити, що встановлено java версії не нижче 1.6:
java -version
якщо ні — встановити (гуглимо або питаємо в коментарях).

друге: замість завантажувати офіційну версію minecraft alpha — шукаємо в тенетах minecraftsp, написаний кимось загрузчик і апдейтер для minecraft (підказка: isohunt або btjunkie.com і перший-ліпший торент-клієнт вирішують питання). він дозволяє грати безплатно в локальну і цілком повну версію гри, з можливістю зберігати гру.

інсталяція не потрібна — достатньо перенести файл minecraftsp.jar зі звантаженої теки linux в окрему теку (наприклад, minecraft) в домашньому каталозі.

запускати з консолі приблизно так:
java -Xmx1024M -Xms512M -cp MinecraftSP.jar net.minecraft.LauncherFrame
важливо! під час першого запуску потрібен зв’язок з інтернетом — загрузчик сам завантажить свіжу версію гри (minecraft.jar) та необхідні бібліотеки java.

третє: якщо java звітує про помилку з’єднання з тенетами (network is unreachable) — перед наступним запуском командуємо в консолі таке (тут два рядка, об’єднані зворотнім слешем):
sudo sed -i 's/net.ipv6.bindv6only\ =\ 1/net.ipv6.bindv6only\ =\ 0/' \
/etc/sysctl.d/bindv6only.conf && sudo invoke-rc.d procps restart
після цього загрузчик має запуститися нормально. у віконці з полями для вводу логіна/пароля для мережевої гри — залишаємо поля пустими (!) і тиснемо login. коли з’явиться меню, для нетбука в налаштуваннях (options) необхідно вибрати мінімальну дистанції видимості (render distance: tiny) та мінімальну якість графіки (graphics: fast), інакше буде слайдшоу.

після того, як робінзона раз чи два з’їдять зомбі — повертайтеся читати далі =)

ааа! вони мене з’їли!

починаючинову гру, можна вибрати один з чотирьох рівнів складності, і лише один з них, елементарний (peaceful) не генерує кровожерливих тварюк. але стандартно гра встановлює простий рівень (easy) — і перша ніч стає останньою.

але якщо забавка сподобалася — раджу переглянути серію відео-підказок «як пережити першу ніч в minecraft» на youtube, а також почитати, як створювати інструменти. після такої «школи робінзонів» можна знову запускати minecraft і копати своє перше сховище.

успіхів.

11 коментар(ів):

Андрей Дегелер сказав...

Это, как я понимаю, что-то вроде несколько упрощенной и украшенной Dwarf Fortress?

Diak сказав...

Спочатку було цікаво, а далі щось мені набридло :(, і я увімкнув транспорт тайкун.

tivasyk сказав...

@андрій дегелер
ти знаєш, я пропустив dwarf fortress… тобто узагалі назва не знайома — піду, подивлюся у вікіпедії, що воно таке.

а от копання в землі та вгризання в камінь мені нагадує (візуально) про перший dungeon keeper — від першої особи і без стратегії =)

@diak
це ти спробував classic? ну, тобі набридло — а мій синочок сидів би днями і будувало би =) але minecraft alpha — це зовсім інша справа, лише вигляд такий самий, а геймплей — інший.

majesty сказав...

Жирок. Бавитись навряд чи буду, але цяцька гідна поваги саме через свою самобутність. Шкода, що на яві, і трошки кривувато запускається... Недосвідчених лінуксоїдів магічна послідовність символів у консолі заставить задуматись. Я і сам подумав - чому так складно та не уніфіковано?
OpenTTD цяцька всіх часів і рас. Щоправда, починає трошки набридати поведінка AI. Спочатку прокладає маршрути, не звертаючи уваги на оптимізацію та естетичну складову, потім настає застій, під час якого маршрути конкурента лише заважають зробити укрзалізницю мрії :)

tivasyk сказав...

@majesty
> Шкода, що на яві
згоден з тим — java дратує, бо не люблю, коли процесорні такти мого пк йдуть на забезпечення крослпатформеності для розробника, а не на корисний для мене візуальний ефект =)

> починає трошки набридати поведінка AI
а я завжди його відключаю, зовсім — щоби не заважав креативити =)

jarofed сказав...

Minecraft - яскравий приклад того, як можна стати мільйонером за тиждень, відшукавши здавалося б очевидну формулу людської залежності. В тому сенсі, що як описують її на деяких англомовних порталах, гра "fairly addicting"! І це таки так.

До речі, не знаю, чи читав: http://blogosphere.com.ua/2010/10/07/making-money-incident-or-law/

Я придбав альфа-версію, але намагаюсь не вмикати її у будні, бо так можна і весь вечір просидіти. А на вихідні іноді дозволяю собі поринути у світ Minecraft. Думаю, дуже швидко з'явлиться чимало ігор з подібною ідеєю але кращою графікою. Хоча, признаюся чесно, графіка для мене на останньому місці.

tivasyk сказав...

@jarofed
> Minecraft - яскравий приклад того, як можна стати мільйонером за тиждень, відшукавши здавалося б очевидну формулу людської залежності

ну, загалом так, але… мені не хочеться думати про minecraft як результат свідомої, розрахованої експлуатації людських слабкостей =) я вірю, що, забавка вийшла такою класною тому, що її робили не менеджери проектів і керівники підрозділів — а людина, котра хотіла створити гру, в яку цікаво було б грати їй самій:

«i started minecraft after playing some infiniminer […] i realized that a game that simple yet that dynamic had a lot of potential to turn into a really great game, and kept coming up with things i wanted to change and stuff i wanted to add…» (маркус перссон).

ані слова про мільйони. лукавить? =)

> до речі, не знаю, чи читав

переглянув. що сказать — черговий допис про «як заробити гроші в інтернеті», чи, щоби бути точним, «як хтось заробив гроші в інтернеті». подібних багато в тенетах — але в тебе принаймні з пунктуацією все гаразд =) насправді я просто не в тій аудиторії, кому цікаво про це читати — краще пограю в minecraft =)

втім, лінк можна було дати нормально — я не вважаю посилання в коментарях (якщо вони дотичні до теми допису) за спам, ба навіть вітаю.

> …дуже швидко з'явлиться чимало ігор з подібною ідеєю але кращою графікою.

можливо. але жодна з них не стане minecraft’ом, особливо ті що з «кращою графікою»…

більше того, сам minecraft скоро може перестати бути… гхм, minecraft’ом: у автора забавки багато ідей щодо подальшого вдосконалення (пекло?! портали?! масивний мультиплеєр?!), тож можна чекати, що за якийсь час вона перетвориться на «підземний каунтерстрайк з динамітом і захопленням шахт».

а шарм оригінального minecraft alpha ж зовсім у іншому (аутизм як хоббі — чому б і ні, справді?)

p.s. цікаво, чи ти звернув увагу на minecraft з подачі ось цього фантастично смішного — я би сказав «угарного», гагага! — ролика в google reader? =)

jarofed сказав...

>>ані слова про мільйони. лукавить?

не думаю, що лукавить. Такі мільйони навряд чи бувають повністю спланованими. Тут я солідарний з тобою! :)

>>лінк можна було дати нормально

звик, що урл-и автоматично перетворюються на лінки в коментарях. А це простіше, ніж прописувати руцями всілякі там href-и. Не знав, що у блогері такої опції немає (чи відключена).

цікаво, чи ти звернув увагу на minecraft з подачі ось цього фантастично смішного — я би сказав «угарного», гагага! — ролика в google reader?

Ні, моїм першим, яке змусило "копати" інформацію про гру і зрештою купити її, було ось це

Але з палаючим будинком прикольно вийшло! Шкода чувачка... :)

tivasyk сказав...

@jarofed
> першим, яке змусило "копати" інформацію про гру і зрештою купити її, було ось це

хороша демка швидкого старту. в цього ж автора є дві цікавих серії (хоча і дещо затягнені): «іксові пригоди у майнкрафті» та «дозвілля у майнкрафті»: ну, таке, відкинутися на спинку і подивитися =)

Юра сказав...

Гра сподобалась не відразу. Але коли суть гри розкрилася і стало зрозуміло усю захопливість — відірватися важко. ;)

tivasyk сказав...

@юра
так, забавка надзвичайно аддиктивна… як тетріс: сів на вихідні, награвся до нестями, набридла… через тиждень знову тягне.

вдома запустив собі сервер minecraft, з переваг — персистентний світ незалежно від того, з якого пк грати, можна копати кооперативно… є реальний ip.

машинка включена не постійно — але досить часто і довго (на вихідні), тож якщо цікаво спробувати — пиши в пошту або google talk.

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›