бринь бандура, та й замовкне... чом же не заграє?
стоїть старець під віконцем, — чом же не співає?

не так давно минула річниця незалежності україни… минула загалом непомітно, що цілком зрозуміло, враховуючи ситуацію зі ставленням до українського в керівній партії. але одна річ мене здивувала — кількість патріотичних дописів російською мовою.

чи здивувала приємно, спитаєте? ні. виключно неприємно.
цитата. серед моїх російськомовних знайомих багато людей які щиро переймаються долею україни. але ставлення до української у цих людей — як до анахронізму (читати все)
український російськомовний патріотизм викликає в мене зовсім не гордість, не замилування — а лише огиду. радісна про-українськість цих людей — як вибухове розмноження ракових клітин в приреченому організмі. кінець один — смерть нації.

ну, в принципі, і яка різниця? все-одно процес звуження мовного простору — об’єктивна реальність. екстраполюючи в нескінченність, можна вірити в те, що залишитися має лише одна… вже зараз англійська є державною в 53-х країнах світу, англійською розмовляє близько 18% населення світу. водночас близько 520 мов (8%) є на межі відмирання.

то чи є сенс триматися за українську? логіка підказує — немає жодного сенсу.

поховали ми з дідами слово, нашу силу;
густо, густо засадили рутою могилу…

p.s. цитата — з блога андрія івахненка (ivanko), він часто радує хорошими дописами. живучи в донецькій області, андрій пише українською. варто читати, і нехай не лякає його фіолетове оформлення — щоденник не для дівчаток-підлітків.

10 коментар(ів):

lio сказав...

Насправді я вірю, що зупинити і повернути цей процес можливо. Змогли ж у Франції, де у місцевих жителів англійська (за розповідями очевидців) викликає алергічний спротив.
А якщо користуватися логікою... то не завжди з людьми проходять логічні схеми. Мабуть тому, що це люди.

tivasyk сказав...

@lio
> я вірю, що зупинити і повернути цей процес можливо
можна чи не можна — а добре вже те, що поки що знаходяться люди, котрим хочеться зупинити й повернути… проте їх меншає.

Андрей Дегелер сказав...

>> Змогли ж у Франції, де у місцевих жителів англійська (за розповідями очевидців) викликає алергічний спротив.

А Вы, видимо, считаете, что это хорошо?

Andriy сказав...

1) У росіян (як і у нас) негативний приріст населення. Тобто, в перспективі російська теж зникне. то чи є сенс триматися за російську? логіка підказує — немає жодного сенсу.
2) Не варто надто захоплюватись перспективами англійської. Вона досі має менше носіїв, ніж китайська. Не варто забувати і про іспанську, у якої прекрасна динаміка (в тому числі і в англомовних США).то чи є сенс триматися за англійську? логіка підказує — немає жодного сенсу.
3) Є ще така річ, як last stand. то чи є сенс триматися за українську? Так!

tivasyk сказав...

@andriy
> Не варто надто захоплюватись перспективами англійської. Вона досі має менше носіїв, ніж китайська.
як на мене, то в далекій-предалекій перспективі в англійської значно кращі шанси: вона структурно простіша, і абетка має лише 26 літер =)

> не варто забувати і про іспанську
98% справді нових наукових робіт публікуються англійською.

> є ще така річ, як last stand
красива річ, чудова знахідка для голівуду… проте the defensive force usually takes very heavy casualties or is completely destroyed, угу.

але попри все…

> в перспективі російська теж зникне
…і це трішки заспокоює =)

ivanko сказав...

@tivasyk дякую за відгук і за піар :)
Усі мовні суперечки зводяться до того яка мова залишиться. Чисто «горець», — залишитись має тільки один.
Насправді мови — це не стільки лінгвістичне поняття як спосіб мислення та спосіб бачення світу (згадайте заяложені приклади про кількість слів для позначення різновидів снігу у есуімосів. але ж лексичний запас це далеко не все).
Різномаїття мов — це гнучкусть розуму людства, здатність не пропустити повз свою увагу важливі моменти і явища.
Втрачаючи різноманітність людство уніфікується, деградує.
Останньої глобальної мови не буде. Буде 30 слів елочки-людожерки.
Чому мови зникають?
Їх носії починають сприймати світ очима більш успішних припиняючи розвиток свого напряму.
Одна масова мова - одна масова культура — the End.

tivasyk сказав...

@ivanko
> Усі мовні суперечки зводяться до того яка мова залишиться.
…цим закінчуються не всі мовні суперечки взагалі — а лише суперечки з космополітами, йопта. я переконаний, що ти помітив: перша частина мого допису щира, а друга — болючо-саркастична, свогороду стьоб якраз на таких от космополітів, а не вираз моєї точки зору.

> Одна масова мова - одна масова культура
це the end націй, як соціально-культурних організмів… але до цього йдеться. космополітизм, надто мовний — це ракова хвороба націй, прогресуюча, невиліковна.

Python сказав...

Російськомовні українські патріоти з'явились не сьогодні й не вчора. Взагалі, це зручний матеріал для найрізноманітніших маніпуляцій (найгірший варіант — перехід їх до усвідомлення себе як нації, принципово відмінної від україномовних). Будь-який патріотизм вимагає якогось реального вираження, і просто співчувати Україні недостатньо, щоб усвідомлювати себе її патріотом. Частіше ставте їм питання, патріотами чого вони є — принаймні частина з них готова прийняти українську мову, просто не знає, як це зробити в реальному житті, радикалізм решти варто погасити в зародку.

tivasyk сказав...

@python
думаю, патріоти узагалі — байдуже, якою мовою розмовляють — є зручним об’єктом для маніпуляцій. адже патріотизм є, по суті, безумовною гордістю, відмовою від свідомого аналізу реальної вартості культурних цінностей власної нації?

звідси питання: дозволяючи собі критикувать космополітство — чи є я при цьому насправді патріотом?

Python сказав...

Якщо патріотизм — це любов до своєї країни, а космополітство — це прагнення до світу без кордонів, то патріотизм і космополітизм мають мало спільного між собою. Якщо країна потрапить в умови кризи чи війни, як діятиме космополіт — робитиме все, що в його силах, щоб Батьківщина втрималась на ногах, чи тихенько злиняє туди, де тепліше?

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›