страшенно люблю читати. читаю постійно, увесь вільний (від комп’ютера, роботи, сім’ї, керування автівкою) час… — тобто приблизно 20 хвилин увечері перед сном =/ втім, інколи й такої нагоди не випадає — тоді це поганий день, без релаксації…

ну і от за останній час накопичилося трішки всякого чтива, яким поділюся. вибачайте, любителі сучукрлітів та іншої квазі-авангардної попсятини, на ваш смак нічого не запропоную: з віком мені все важче стає сприймати «умню» в стилі андруховичів та забужків, а хочеться чогось з одного боку легшого, з іншого — такого, щоби задіяло швидше фантазію, аніж центри роздратування.

найперше будуть вільні тексти, доступні в тенетах абсолютно легально через те, що їхні автори з різних причин дозволяють читати свої твори усім бажаючим без оплати. за що я їх чомусь поважаю. про кілька таких творів, більш чи менш цікавих, я вже звітував кілька разів.

blindsight

пітер уотс (peter watts)

звісно, ім’я канадця пітера уотса невідоме пересічному українцеві. та й непересічному — зайнятому своїми сучукрлітськими справами — також. і це нормально: аж надто багато у світі пишеться й видається всього, тож будь-який менйстрім — це лише невеличкий шматочок жувальної гумки, штучно надутий рекламою та нерозбірливою аудиторією до розмірів величезної повітряної кулі. тим часом якщо трішки поцікавитися, виявиться, що вотс приймав участь в роботі над ігровими проектами homeworld 2 та crisis 2.

blidnsight — фантастична повість з дещо незвичним сюжетом: у віддаленому майбутньому на околицях сонячної системи люство реєструє невідомий об’єкт явно іншопланетного походження, найімовірніше космічний апарат, але велетенських розмірів… чи має він команду, і що собою являють прибульці? на розвідку людство посилає команду, кожного учасника якої важко навіть назвати людиною… але саме від них залежить, яким буде перший контакт. все просто? стривайте, автор готує сюрприз, вартий читання.

книжка доступна вільно на сайті rifters.com в кількох форматах (pdf, html, pdb та prc) з ліцензією creative commons (by-sa-nc), а присвячений повісті розділ на сайті сам по собі є цікавим джерелом додаткової інформації про світ blindsight.

rifters

пітер уотс (peter watts)

трилогія rifters того ж таки уотса — в дещо іншому жанрі: три частини складаються у пост-апокаліптичний роман-катастрофу, але з елементами кібер-панка, детектива, місцями психологічного трилера, і з елементами фантастики. читається повільно, тому місцями важкувато, але в цілому — цікаво.
трилогія доступна на сайті rifters.com в різних форматах (див. сторінки кожної частини), а сам веб-сайт теж є джерелом додаткової інформації про пост-апокаліптичний світ роману.

down and out in the magic kingdom

корі докторов (cory doctorow)

ось ще один канадець, ім’я котрого варте уваги, — і котре навряд чи втрапляло на очі пересічним цінителям сучукрлітів (от вже ж запало мені це словечко…а що, хороше діло сучукрлітом не назвуть). втім, припускаю, що декому таки ім’я знайоме, головне через активну громадянську позицію в питаннях авторського права і лецензування літературних творів.

down and out in the magic kingdom — дебютна повість автора, коротка, але динамічна і не позбавлена інтересу. за жанром це, мабуть, якийсь мікс фантастики (хоча практично всі згадувані технології існують та використовуються… тож вирішуйте самі) та детективу в світі недалекого вже майбутнього.

повість доступна вільно на сайті автора в багатьох форматах — як і решта згадуваних мною його творів, на умовах ліцензії creative commons (by-nd-nc).

eastern standard tribe

корі докторов (cory doctorow)

ще одна повість корі докторова, і приблизно в тому ж жанровому міксі детектива і майже-не-фантастики, але дещо вправніше виписана, — принаймні читається цікавіше і швидше завдяки напруженішій інтризі.

центральний персонаж — молодий чоловік, котрий практично живе онлайн і заробляє на життя простими, але оригінальними винаходами в галузі інформаційних технологій, котрі наче й лежать на поверхні, проте не є очевидними. він закохується в дівчину — проте в якийсь момент його життя раптово робить крутий поворот і приводить його до психічної лікарні… далі — по суті історія монте крісто, але осучаснена й динамічна. читається на одному подиху.

текст доступний в незліченній кількості форматів, вільно.

someone comes to town, someone leaves town

корі докторов (cory doctorow)

як на мене, найцікавіший твір докторова з усього прочитаного. навіть не намагатимусь переказати фабулу, це треба читати. мікс романтичної драми та детектива з елементами містичного хорору — мабуть, ось так можна було б визначити жанр, але самі ці слова ні про що не скажуть, текст треба читати. твір не ідеальний, деякі фрагменти та ідеї мені видалися… м’яко кажучи, недостатньо опрацьованими — але часом мені видавалося, що така «шерехуватість» оповідки може навіть додає щось таке, чого в ідеальному тексті забракло б… читати обов’язково, в будь-якім випадку =)

текст також доступний навільно в різних форматах.

p.s.тут мені подумалося: а для кого, окрім як собі на згадку, я пишу тут про чтиво англійською, не доступне в перекладі? хтось із відвідувачів блогу читає щось англійською?

19 коментар(ів):

whirlwind сказав...

>> хтось із відвідувачів блогу читає щось англійською?
я, наприклад, мануали та статті читаю :)
корись пробував корі доктороу читати, але важкувато було

tivasyk сказав...

@whirlwind
> мануали та статті читаю :)
ну, я думаю, всі зрозуміли, що я мав на увазі худліт… мануали й статті — то добре, але… варто братися саме до художніх творів, нехай найпростіших та зі словником, щоби розвивати «відчуття мови», як я це називаю.

pan.bibliotekar сказав...

Читаю абстракти

CM сказав...

Чим так завинив сучукрліт?

tivasyk сказав...

@с.манту
ги =) почасти це провокація, почасти — моя (не)нормальна реакція на будь-який «містечковий» самонадутий хайп, і нарешті частково — роздратування тим, що собою являє, скажімо, забужко як людина. ну, десь так. абсолютно суб’єктивно і упереджено, зате одверто.

p.s. ну і просто слово підходяще =)

Анонім сказав...

останнє зацікавило. непогані описи для книжечок складаєш))

tivasyk сказав...

@zymova — і це я ще навіть не починав розповідать про «someone comes to town, someone leaves town», лише натякнув, що жанр нудьгувати недасть… а повість справді варта часу.

Анонім сказав...

завантажила, прочитаю, коли дійде черга))

tivasyk сказав...

@zymova — чи велика черга? ділися =)

Анонім сказав...

та черга тобі не до вподоби, бо є сучасною українською літературою — книжки Марини Соколян)))

tivasyk сказав...

@zymova
коротка цитата з першого, що трапилося під руку: зворотня сторона демонології марини соколян:

> я — суккуб. моя мати була демоном, а батько, природньо, — монахом. та, власне, ним міг бут хто завгодно: моя матінка ніколи і не намагалася впорядкувати за пріоритетами своє вельми активне сексуальне життя.

щоправда, я про це дізналася зовсім недавно. виховання, знаєте, культурні обмеження часто не дають розкритися природнім здібностям. не можна сказати, що цей факт мене здивував чи приголомшив. ні. він просто ввів мене в глибокий шоковий стан, заледве не вкоротивши мені життя. мої тодішні почуття можна порівняти хіба що з почуттями дівчини, яку добрий лікар вітає з поповненням у сімействі.

таким ось лікарем став для мене пан бішоп, викладач курсу прикладної демонології у нашому університеті


ну от, власне, чудовий взірець того, чому не варто гаяти часу на такий сучукрліт… порівняй цей уривок до того, як красиво, наче поступово — але водночас неочікувано корі докторов вводить елементи містичного в звичайний світ «someone comes to town…»

ivanko сказав...

@tivasyk

« я — суккуб. моя мати була демоном…»
валяюсь :), авторка демонструє повну необізнанність з термінологією, між іншим. На хвилі недавніх антирелігійних суперечок прочитав «Молот відьом».

Згідно «дослідженням» професорів теології демони не мають статі, не здатні народжувати, спроможні лише приймати образ інших істот. Коли демон прийнявши образ жінки бере участь у статевому акті з чоловіком демон називається суккуб. Суккуб переносить сім’я чоловіка… . Далі там ще цікавіше, професори теології добре зналися на збоченнях… :)

Не вивчають сучасні автори містичного жанру першоджерела.

Хоч сам сідай та пиши оповідання, але після нищівної критики «сучукрліта» — боюся :)

ivanko сказав...

PS. перечитав свій коментар — далеко мені до майстрів літературного слова.

tivasyk сказав...

@ivanko
> …після нищівної критики «сучукрліта» — боюся
та ж я не критикував, а упереджено глумився =) не варто прямо так серйозно це сприймати =) якщо знайду щось цікаве з українського — почитаю.

> далеко мені до майстрів літературного слова
нічого-нічого, мені сподобалося. дайож ще =)

Цінитель сказав...

Твої відгуки на літературну тематику як завжди оригінальні. До речі це стосується і музичних відгуків ;) Поясню свою думку. Якимось чином ти знаходиш таких авторів та виконавців, про яких я б скоріше ніколи і не почув, але чомусь старанно обходиш увагою мейнстрім. Пишеш про Корі Докторова(ву?) та Пітера Вотса, про Тунгуску і 2inventions. Нізащо не повірю, що ти живеш одним андерграундом.
Візьмемо, скажімо, мій улюблений літературний жанр: фантастику (сюди я заншу і scs-fi і фентезі і т.д. ). Я так розумію до цього жанру ти теж не байдужий. Так ось, де повні захоплення чи праведного гніву рецезії на твори таких авторів як Хайнлайн, Азімов, Бредбері, Гаррісон, Буджолд, Вебер, Діксон, Мартін, Лем, Сапковський, Сіммонс, Желязни, Шеклі, брати Стругацькі, Пєхов, Лукьяненко, Перумов ... ?
До речі, ти зареєстрований на Фантлабі? Можна було б порівняти оцінки :) Ось мої.

p.s. для любителів "дуже серйозного чтива" знаючі люди рекомендують "Улісса" Джеймса Джойса. Хе-хе :-)

tivasyk сказав...

@цінитель
ти не перший, мабуть, з усіх, хто помітив цей хронічний нон-комформізм… але перший виявив явний інтерес, а не вдався до тієї чи іншої форми психологічного захисту…

дякую. буду одвертим, наскільки це можливо.

> …чомусь старанно обходиш увагою мейнстрім
можна придумувати логічні пояснення (пізніше придумаю, це тема для окремого допису)… але справжня причина, ймовірно, захована десь в дитинстві: мабуть, нонкомформізм був способом захисту та самоствердження.

> не повірю, що ти живеш одним андерграундом
звучатиме трішки пафосно, але кращих слів не підберу зараз… через класику я вже переступив. не в тім плані, що її треба на смітник — але я її начитався в дитинстві та юності: всі «класичні» автори, що є в твоєму переліку, і ще плюс тричі стільки, мені так чи інакше траплялися… але на мою думку, рано чи пізно настає такий момент, коли надмірне захоплення класикою просто консервує смак, і саму здатність бачити фантастику в сучасності, сприймати її не як томик на полиці, не як розвагу — а як живе відображення сьогодення. приходить час, коли класику треба залишити позаду…

я думаю, в мене такий момент настав десь на другому курсі інституту, коли я раптом взявся похапцем читати англійською — буквально все, до чого міг дотягнутися… хайнлайн, гарісон, уіндем, сілверберг, желязни, бужолд, сімонз, кінг… і я раптом побачив, що у світі *стільки* всього написано справді цікавого, чого я ще не читав — через оту зфокусованість на доступну в перекладах класику і мейнстрім! — а воно справді було варте часу…

на додачу, я завжди схильний давати шанс новим авторам. якби під руку трапився новий український фантаст з хорошими, справді цікавими роботами — розрекламував би ще більше, ніж докторова та вотса =)

> ти зареєстрований на Фантлабі?
маю паталогічне упередження до російських ресурсів. на українському чи англомовному — зареєструвався б…

> знаючі люди рекомендують "Улісса" Джеймса Джойса
читав, давно… деталей не пригадаю, але мене не вразило — десь так, як, скажімо, «гра в бісер».

p.s. не люблю розходитися в коментарях… але так вже вийшло =)

Цінитель сказав...

Що ж, дякую за розгорнуту відповідь. Принаймні, стало зрозуміло чому саме такі автори стають героями твоїх оглядів...

>на українському чи англомовному — зареєструвався б
Знаю 2 таких сайти, хоча сам там не зареєстрований: shelfari.com та goodreads.com

tivasyk сказав...

@цінитель
> Знаю 2 таких сайти, хоча сам там не зареєстрований: shelfari.com та goodreads.com
дякую. подивлюся, що воно таке…

tivasyk сказав...

@усі — зважився почитати «культ» дереша… поки що враження, гхм, різні…

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›