білорусь крапка by

(гостьовий допис: цінитель, автор блогу двері в кіно)

•••

Білорусь крапка by

В повсякденному житті частенько зустрічаюсь з одним оригінальним фактом. Оригінальний він тому, що абсолютно різні люди, коли мова заходить про життя в нашій державі полюбляють ввернути щось на зразок «…та що в нас за країна, от навіть в сусідній Білорусі люди живуть значно краще…» Особисто я, поняття не маю як живуть наші сусіди — сам там не був, знайомих звідти немає, і навіть банальні цифри з тієї ж Вікіпедії порівнювати не намагався. Але якщо хтось з таким полум'яним блиском намагається довести, що «всюди краще де нас нема», то, хотілося б сподіватись, що в нього для цього є принаймні солідна доказова база. В будь-якому випадку поговорити сьогодні хотілося б не про порівняння життя сусідніх держав, а про дещо інші речі — білоруський інтернет та білоруську мову.

Наштовхнув мене на цю тему прослуханий подкаст «Рунетології», де гостем в ефірі виступив господар найпопулярнішого сайту байнета tut.by — Юрій Зіссер. Ряд фактів почутих там, а також годинка-друга проведена в компанії з Гуглом висвітили досить нетривіальну картину. Власне цією інформацією і хотілося б поділитись.

Нечасто побачиш країну, в якої чи не половина всього національного інтернету зосереджена на одному (!) сайті. В Білорусі живе приблизно 9,6 мільйона чоловік. Близько 3,2 з них користується інтернетом (це, звичайно, не означає, що кожного дня в мережі 3 мільйона білорусів, мова йде про ВСЮ аудиторію). Половина байнета — це сайт tut.by (до 400 000 відвідувачів на добу). Портал без сумніву успішний — хлопці використовують пошуковий двигунець Яндекса і поштовий двигунець Gmail, намагаються зробити акцент на створенні місцевих новин і навіть запускають свій відеоефір. Серед інших популярних сайтів наших сусідів можна виділити onliner.by (біржа купи-продай), www.kosht.com (комп'ютерний сайт) та «Автомалиновку» (www.av.by — сайт про автомобілі, причина популярності аналогічна популярності німецького mobile.de на наших теренах, тобто тобто люди шукають як би придбати чотирьохколісного коня трохи дешевше). На цьому можна сказати серйозний байнет закінчується... Як?! І все! А куди ж прямує решта білоруської аудиторії?

Елементарно — в рунет. З рунетом байнет конкурувати просто не може, більше того доводиться чути думки, що байнет — це рунет 7-8 річної давності.

Ще один факт — 94% відсотка трафіка в Білорусі є зарубіжним (в основному через медіа контент, але тим не менш).

У чому ж причини? Першу причину озвучив в своєму інтерв'ю Зіссер. Інтернет — це гроші від реклами. Рекламу в інтернеті (AdWords і т.д.) найчастіше розміщують представники малого та середнього бізнесу. Бізнесу, якого (сюрприз!) в Білорусі практично немає, оскільки там більше 70% виробництва знаходиться в руках держави.

А тепер про другу причину. Основну на мій погляд. Ви знаєте скільки відсотків білорусів постійно використовують свою рідну мову? За даними розміщеними у Вікіпедії — 6%. Я напишу прописом — ШІСТЬ відсотків! Документообіг там на російській, президент звертається до громадян виключно російською, тираж російськомовної преси значно перевищує видання білоруською мовою. А знаєте скільки відсотків відвідувачів сайту tut.by використовують білоруську мову для інтерфейсу? Рівно півтора відсотка.

Наведу ще такий факт, запозичений з одного українського блога, що ведеться російською мовою. В ньому пара любителів автостопу з Білорусі розповідає про певні національні особливості життя у власній країні. Так ось, за їхніми словами, якщо ти спілкуєшся виключно білоруською, то на тебе дивляться або як на затятого націоналіста, або як на жителя глухого села.

Як це все пов'язано з байнетом? Все просто. Без мовного поділу, байнет перетворюється на той же рунет, тільки бідніший, обмеженіший і слабший. Для чого білорусу йти на білоруські сайти, якщо ту ж інформацію можна без проблем знайти на російському сайті?

Закінчуючи матеріал, хочеться висловити надію, що українська мережа інтернет в таке «процвітання» не потрапить ніколи...


P.S. Звичайно ж, оптимально було б дізнатись думку самих білоруських інтернетчиків. Бо як не крути, цей нарис скоріше можна назвати «байнет очима українця», а не «байнет, яким він є насправді». Саме з цією метою я підписався на кілька найвідоміших блогів байнету (все тою ж російською мовою, до речі) зі сподіванням поступово дізнатись про Білорусь та байнет дещо більше.

•••

[tivasyk] зізнаюся: цінитель трохи здивував мене, звернувшись із пропозицією опублікувати цей вже готовий допис як гостьовий… я переглянув текст — і вирішив, що матиму за честь, якщо він з’явиться у моєму блозі. тим більше, що він наче продовжує мої роздуми про мовні кордони в інтернеті: «інтернет не визнає географії».

22 коментар(ів):

Анонім сказав...

цікаво.. добре що нема великого білоруского фаєрволу.
хоча тут більше сходить на ланцюгову реакцію: інфи більше в рунеті, туди іде юзер, так як туди іде юзер - її там розміщують більше, туди йде більше юзерів і т.д.

а спосіб проростання білоруської в байнеті - більше контенту, якісного контенту.
tivasyk - один із тих, хто показує якість української мови. для прикладу можна згадати яким був уанет років 10 тому - все розвивається, проте розвивається не саме. потрібні ентузіасти, які почнуть піднімати сайт на білоруській як якісне джерело інформації. головне щоб не не було дзеркало чогось з рунету, а щось дійсно нове

Diak сказав...

я мабуть один з тих хто каже що в білорусії люди живуть краще ніж в нас. Маю факти, маю там тітку, а ще один факт що батько кілька разів пересікав білорусь автом. Міряти якість життя інтернетом як на мене не варто, набагато краще його міряти, якістю доріг, культурою водіння, виробництвом в країні, соц. пакетом.

Дороги там ідеальні, платні (ціна пів долара), водії акуратні і вічливі, в країна є виробництво більшості продуктів, маю там глухонімого брата, його вивчили, дали роботу на спец виробництві, раз в рік дають новий слуховий апарат, дали кусок землі під забудову в Бресті. Якщо їдете через Білорусію, то не дивуйтесь стосовно прив'язаних грошей до балону для пропану що стоїть край дороги, це хтось лишив пустий, і заплатив за повний, який йому дадуть. Не дивуйтесь що навіть поля навколо мінських супермаркетів, обробляються комбайнами, адже земля зараз занадто дорога, щоб на неї какли пташки і не більше. Не дивуйтесь якщо білорус скаже я купив б/у авто за 8000 доларів, а в нас воно коштує 12000. А ще гарно відчувається контраст при пересіканні кордону, коли спочатку спілкуєшся знашими хамоприкордониками, і за 15 хв їхніми. Я їздив туди влітку, і надіюсь поїду в травні.

А за мову шкода, така проблема є.

А зрештою, якщо брати у відсотках, то скільки нет користувачів у нас, якщо в них 30%.

tivasyk сказав...

@diak & усі
> А за мову шкода, така проблема є.
яка проблема, друже?! ат ти щойно відкрив мені очі! — тепер я маю вирішення проблеми національної самоідентифікації україни, йопта!

увага: достатньо всім російськомовним «українцям» запропонувать квиток (в одну сторону) в країну їхніх мрій, в рай! виключно добровільно. але пропонувати щороку, наполегливо, не втрачаючи надії.

тільки назад не пускати: лікар сказав — в рай, значить в рай!

Offspring сказав...

В мене дружини з Білорусі. Ми якось порівнювали: пенсії в них більші, дороги кращі (значно), зарплати такі самі як і в нас, продукти та послуги дорожчі. Так що не сказав би, що там краще.

Offspring сказав...

сорі, одна дружинА.

tivasyk сказав...

@offspring — від старигана фройда не сховаєшся =)

Diak сказав...

Те що я констатую факт, що там побуовий рівень життя кращий ніж в нас не значить що я хочу ткди їхати, і там жити.

Якщо хтось скаже, що в якійсь державі євросоюзу рівень життя краще, йому теж квиточок туди пропонуватимемо? :)

Можливо я не правильно зрозумів мети цього допису?

tivasyk сказав...

@diak
> Якщо хтось скаже, що в якійсь державі євросоюзу рівень життя краще, йому теж квиточок туди пропонуватимемо? :)

аякже! в будь-яку країну євросоюзу, де забули рідну мову на користь російської. багато таких знаєш?

Diak сказав...

в мене таке враження, що ми не зрозуміли один одного, проїхали.

tivasyk сказав...

@diak
то я просто прискіпуюся, не зважай. просто мені чомусь видалося, що допис зовсім-зовсім не про добробут в білорусі… а про втрату самоідентифікації… яку люди (як самі білоруси, так і «українці») схильні по-різному виправдовувати — зокрема, посиланнями на добробут.

Diak сказав...

тепер зрозумів :), дякую.

tivasyk сказав...

@diak — дякую тобі за коментарі! і ще… цікава світлина — але де ж продовження цікавого «матрасного» щоденника?! наразі як ніколи актуально =)

Diak сказав...

Давним давно переїхав на стенд елоун :) ‹a href="http://dyak.com.ua"›dyak.com.ua‹/a›

tivasyk сказав...

@diak — в рідер, одразу! а ще… чи є шанси якось отримати оцю хвотку (підгледів тут) в нормальній якості? може на стільницю, а може навіть для друку на стінку?

Diak сказав...

не зрозумів яку фотку потрібно, лінк "оцю хвотку" мабуть не туди )

З.І. а можна десь редагувати коментар а не просто видаляти?

tivasyk сказав...

@diak — справді, помилився з посиланням, мав на увазі ось цю світлину. редагувати коментарі blogger таки не дозволяє.

Diak сказав...

то не мая світлина, я її знайшов на вікіпедії

P.s. перепрошую що в комнетарях так смічу, буду користуватись попереднім переглядом.

Цінитель сказав...

Стаття 2-х річної давності на цю ж тему відомого білоруського блоггера. Там, виявляється, ще й проблема між "справжньою" білоруською мовою існує - одні за офіційну наближену до російської "наркомівку", інші за більш старшу, наближену до польскої "тарашкевицю"
Навіть дві Вікіпедії існують: be.wikipedia.org та be-x-old.wikipedia.org

Як-то кажуть - без коментарів...

podarok сказав...

Хто женеться не за монетизацією - жодних траблів в написанні білоруською - немає!
Як і українською.

До пори до часу звісно...

Анонім сказав...

маю друзів в Білорусі. особливого задоволення їх становищем не чула.
може десь хтось матеріально і краще живе. за СРСР теж тіпа краще було (мої батьки аргументують тим що можна було за безцінь весь союз об’їздити). але чи воно того варте?
українці самі все зіпсували і поки не дуже ворушаться покращувати. а так шкода, така земля дісталась в такому місці, а так паскудять все.

Анонім сказав...

Классный у тебя блог. Жене приветище! Обнимаю обоих!

tivasyk сказав...

@o3ero — оля, віншую! дзе ты прападала?

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›