наприкінці минулого тижня зачитався цінителевим оглядом чотирьох свіжих фантастичних кінокартин, і вже у вихідні мусив знайти час, щоби подивитися хоча б одну з них (щоправда, «9й округ» раніше бачив — про це за іншим разом).

вибрав «пандорум» (pandorum, 2009).

дивився з оригінальною звуковою доріжкою та субтитрами, як переважно останнім часом і роблю — російський дубляж сприймаю погано, а українського поза кінотеатрами знайти годі, навіть на «ліцензійних» dvd в магазинах часто-густо немає українського звуку. окрім того після перегляду «володаря колець» в оригіналі я зрозумів, що хіба що за винятком окремих унікальних випадків («великий лебовськи», «теркель і халепа», «лови хвилю») — дубляж «не тягне» і лише стає між мною і фільмом.


блиск…

отже, пандорум. початок фільму мене заінтригував. думаю, кожному, хто кохається на фантастиці, і не з чужих слів знає культову, невимовно атмосферну гру «system shock 2» — кожного заінтригував би початок: на борту космічного корабля в кріокамерах прокидаються двоє членів екіпажу, і намагаються зрозуміти, де вони, чому самі, чому не працюють прилади і як дістатися до командного містка, щоб з'ясувати, де знаходиться і куди прямує їхній корабель.

трохи згодом стає зрозуміло, що корабель має колосальні розміри і його вантаж — тисячі заморожених людей і генетичний матеріал для відновлення земної біосфери на новій планеті. всі вони отримали квиток в один кінець, тому що землі більше… немає.

одразу в пам'яті сплили асоціації з «пасинками всесвіту» хайнлайна та чудовою повістю «безпосадочний переліт» (non-stop або starship) браяна олдіса. ну не зав'язка, а подарунок і завзятому режисерові, і спраглим до якісної фантастики глядачам, хіба ні?


…і злидні

проте далі має бути заряд відбірної лайки на адресу сценаристів та режисера. тому що просто взяти і зіпсувати цю історію — це треба вміти. з чим автори фільму блискуче впоралися: в хід пішли шаблонні голівудські потвори з зовнішністю мертв'яків та спритністю чужих, шаблонні персонажі без живої іскри, шаблонні погоні й бійки…

не скажу, що все так погано. окремі моменти заінтригували — приміром, початок, як я вже писав, а також ідея з роздвоєнням особистості одного з персонажів, яка не є очевидною аж поки нам явно не показують розгадку… але все зіпсовано шаблонним голівудом а ля «оселю зла» (resident evil). нецікаво.

на мою думку навіть з точнісінько цим сюжетом можна було б зробити на порядок краще кіно, якби режисер по-іншому показав його нам. або й з цим режисером — якби сценарист знайшовся більш винахідливий. але ні — ці двоє явно зговорилися заздалегідь =(

результат — космічний фільм жахів на один перегляд.

персональна оцінка: 3/5

з іншого, я не шкодую, що переглянув цей фільм — на один вечір свою порцію адреналіну я отримав.

p.s. шукав зображення для ілюстрації… і виявилося, що всі постери якісь малоцікаві й зовсім-зовсім не передають атмосфери чи навіть тематики фільму. це що, була завчасна підказка від дизайнерів? тоді я її не зрозумів вчасно, нажаль.

7 коментар(ів):

Цінитель сказав...

Спасибі за довіру до мого кіносмаку, хоча, очевидно, в даному випадку наші смаки не співпали :) Не стану довго доводити “цікавість та оригінальність Пандоруму”, зауважу лише, що нізащо не повірю в те, що ти знав чим все закінічиться, оскільки вже десь бачив подібний “шаблон”. Порівнювати з “Resident Evil” картину я б теж не став — стрічки різні. Взагалі, в “Пандорумі” намішано багато жанрів (саме жанрів, а не шаблонів)— такий собі мікс (про це пише, наприклад, російський Кінокадр). Гадаю, якщо “Пандорум” щось і повторює, то саме формат, а не ідеї.

Гаразд, щось я захопився — треба йти на перегляд “Аватара”. Сеанс через півгодини... Від цього фільму я, звичайно ж, не чекаю жодного голівудського штампу ;)

tivasyk сказав...

2цінитель
> треба йти на перегляд “Аватара”. Сеанс через півгодини... Від цього фільму я, звичайно ж, не чекаю жодного голівудського штампу

бажаю приємного перегляду. щодо штампів… питання не таке просте. в «аватарі» (в плані сюжету) немає нічого нового (я про це писав) — але з іншого боку там немає нічого лишнього або недоречного.

а в пандорум'і, на мою думку, змішано надто багато, а окремі інгредієнти просто недоречні (я про тих мутантів) — вони руйнують атмосферність фільму, даючи в результаті кітч.

але це імхо =)

приклад сюжетно вторинного, але мінімалістичного, зі свіжою режисурою — і тому цікавого кіно в тому ж (пандорум) жанрі — «28 днів». дивився свого часу на одному вдиху, тут залік.

tivasyk сказав...

2цінитель
> нізащо не повірю в те, що ти знав чим все закінічиться, оскільки вже десь бачив подібний “шаблон”

ти правий — не знав. цей сюжетний поворот — як і декілька інших (про все не напишеш, і так завеликий допис вийшов) мені сподобався. власне, як я й написав: чудовий матеріал, з цікавими ідеями — увесь перекреслений кількома рішучими, але критичними промахами. причому настільки рішуче, що складається враження свідомого саботажу =D

tivasyk сказав...

2цінитель
до речі, про «system shock 2»… гру дуже рекомендую любителям фільмів жахів — або бажаючим глибше вивчити свої реакції на цей жанр.

системний шок цікавий хоча б тим, що… перші приблизно 10-15-20 хвилин (а це доволі багато в термінах ігрового часу!) жодного монстра на екрані не з'являється! при цьому якщо грати одному в затемненій кімнаті, з природнім рівнем гучності, спробувавши зануритися в ігровий світ і сюжет — я гарантую, що наприкінці цих 20 хвилин буде не просто страшно. буде дууууже страшно.

до чого веду.

пандорумських монстрів можна було замінити чимось іншим. не менш страшно — за грамотної режисури — було б побачити цілком нормальних (зовні!) людей, які… зібравшись у великій кріогенній залі, чекали б чергового збою в системі — щоби зробити з розмороженим те саме, те саме…

можливо, я прискіпуюся. але навправду, оті монстри і два недолугих персонажі (китаєць та дівчина) зіпсували мені весь кайф від фільму! я образився =)

Цінитель сказав...

Руки вже тягнулись до клавіатури, щоб подискутувати стосовно сюжету, але... Раптом цей твій допис читатимуть люди, які ще не бачили картини і планують подивитись? Так ми взагалі все заспойлеримо. Залишимо все як є — мені картина сподобалась дуже, а тобі не дуже :)
Щодо system shock 2, то з аналогічним “стартовим” ефектом я зіткнувся в знаменитій грі "Aliens vs. Predator 2"(2001). Власне, я там колонки майже не наважувався вмикати :)

Повернувся з “Аватара”... Боюсь, що картину трохи перехвалюють, але в цілому — непогано, 7 із 10 я б поставив.

tivasyk сказав...

2цінитель
порівняно з avp (я теж грався трошки… в перший… за хижака, трошки за чужого — бо за десантника було надто страшно, надто враховуючи, що я завжди вживаюся в роль) — «system shock 2» значно ближчий до теми, бо розвиток сюжету на самому початку ближче нагадує «пандорум» =)

«аватар» перехвалюють — це нормально: люди ж не художні критики, нам властиво захоплюватися та ідеалізувати те, що викликає сильні емоції. чекаю на твій відгук в кіноблозі =)

Юра сказав...

А мені "Пандорум" сподобався. не те щоб дуже сподобався, але було цікаво подивитись. Відразу було що фільм не шедевр, але такого рівня він і тримався до свого, заплутаного, до речі, як на мене, кінця. ;)

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›