одного разу, колись давно-давно, коли дерева були великими… завели ми з одним товаришем мову про програмування комп’ютерних ігор.

важливо відзначити, що популярними на наших теренах в ті часи комп’ютерами були «пошуки» та клони zx spectrum... найпопулярніша модель електронмашевських «пошуків», що копіювали легендарні ibm pc/xt, оснашувалась 512 кб оперативної пам’яті, а найпопулярніші клони sinclair’івської персоналки мали зазвичай 64 кб 48 кб пам’яті. при цьому ― і це важливо! ― саме «слабший» zx spectrum був еталоном ігрового комп’ютера, в силу ряду причин.

так от, цей товариш свого часу дав мені хороший урок, сказавши одну лишень річ: мовляв, програмувати для «пошуків» не так вже й важко, враховуючи можливості більш потужної платформи, а от спробуй написати щось для спектрума, коли в твоєму розпорядженні лише 64 кб?! тут доводиться щоразу винаходити велосипед: наприклад, використовувати відеопам’ять для зберігання данних, ефективно пакувати зображення та рівні тощо...

згадати все це мене змусив коментар юри новоставського щодо кросплатформеності багатьох twitter-клієнтів, написаних буцімто для air, а також зростання популярності програмної платформи .net та її клона mono. програмування давно перестало бути мистецтвом, перетворилося на ремесло, доволі стандартизовану (а отже легко відтворювану) технологію, і це добре! бо це і самі програми від витворів мистецтва (з відповідною ціною) переводить в розряд масового, ба навіть побічного продукту цивілізації.

але інколи варто пригадувати, що саме обмеження, технологічні бар’єри завжди найсильніше спонукали інженерів до пошуку нових, нестандартних, оригінальних рішень.

5 коментар(ів):

jin сказав...

виправляй статтю,

> sinclair’івської персоналки мали зазвичай 64 кб пам’яті,

насправді вони мали 64кб загальної пам'яті, із них 16кб - ПЗУ (ROM), у яких знаходилась керуюча програма та BASIC (операційна система, коротше кажучи), а оперативки там було 48кб

jin сказав...

про ефективне/нефективне використання - тут "палка з двома кінцями", программи (з точки зору швидкодії та ресурсів) стають усе менш ефективними, але різко зростає ефективність процесу створення програмного продукту (а це не лише безпосередньо кодинг).

от неефективне використання - мене завжди дивує, чому подкасти (де головним є голос, а часто, наприклад на ITC, запис здійснюється з телефонної розмови) викладають у форматі mp3 із бітрейтом 64-128kbps. Для порівняння - телефоністи під некомпресований голосовий канал відводять один таймслот (64kbps), у GSM-і голос жметься до 6.5-13kbps, у UMTS (3G) - до 12.2kbps (при цьому декларується висока якість звучання)

tivasyk сказав...

2jin
> виправляй статтю
дякую, ти правий, звісно. я полінувався лізти в деталі. виправив.

Анонім сказав...

Шановний автор.
Персональний компьютер "Поиск" розробили у Києві, але у радянські часи. Хіба варто перекладати назву торгової марки? Тоді варто згадувати клони "ZX Спектр" :)
З повагою, Олександр.

tivasyk сказав...

2анонім
слушне зауваження, проте… якщо напишу «поіск» — знову щось порушу, якщо «поиск» — на відміну від цитування назв латинкою, одразу виникає неоднозначність щодо прочитання… як не крути, все неправильно. хай вже залишається =)

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›