беремося до підключення модема zte mf100 з комплекту «мобільний інтернет» від київстару до нетбука з операційною системою linux mint 7.

чіткої, достовірної інформації про якусь просту процедуру налаштування zte mf100 в linux нема — принаймні я не знайшов, навіть в англомовних тенетах: модем відносно «свіжий». є декілька рецептів різного ступеня складності, за які навіть мені або страшно, або ліньки було братися.

насправді все досить просто, якщо знати «правильну» процедуру. коротко:
  1. переключаємо режим роботи модема
  2. виключаємо запит pin-коду на картці
  3. встановлюємо gnome'івський аплет для network manager
  4. підключаємо модем і налаштовуємо з'єднання
важливо! наприкінці допису читайте оновлення! наразі є інші, простіші й безпечніші способи «завести» модем під linux’ом.

дуже важливо! найпростіший спосіб роботи з модемами zte в linux — python-скрипт mf100, обов’язково спробуйте найпершим ділом його.

тепер детально.

переключаємо режим роботи модема

модеми zte мають цікаву особливість: при першому приєднанні до usb вони підключаються як оптичний дисковод з набором драйверів для windows. це зручно: драйвери автоматично встановлюються, після цього модем розпізнається як модем, і можна працювати.

але в linux така схема викликає проблеми: в пам'яті модема нема драйверів для linux, і доводиться шаманити з бубном. власне, це головна проблема. є кілька варіантів її вирішення — різні скрипти, що автоматично переключають режим роботи модема при підключенні, або не дозволяють системі підключити його як оптичний дисковод — і через якийсь час модем розпізнається правильно. але не завжди ці рецепти нормально працюють, і всі вимагають доволі ризикованого колупання в системних файлах.

є простіший спосіб — він дозволяє назавжди переключити mf100 в режим модема. щоправда, для цього потрібно знайти в тенетах і завантажити програмний набір qpst від qualcomm (з усього набору знадобиться дві програми: менеджер налашувань qpst configuration та файл-менеджер efs explorer), і знайти комп'ютер з windows, на якому можна один раз використати цю програму. недолік цього методу — не працюватиме вбудований в модем карт-рідер microsd. мені він не потрібен =)

отже, на комп'ютері з windows завантажую і встановлюю qpst. підключаю модем zte mf100 (можна без sim-карти) до usb. система знайде і встановить драйвери — можна їй не заважати. після цього відкриваю qpst configuration, у списку підключених пристроїв — невідомий «телефон» (unknown), на закладці ports підключено віртуальний порт com5, прив'язаний до usb-пристрою. з меню start clients відкриваю efs explorer.в новому вікні вибираю той самий «телефон» unknown, підключений до 5-го com-порту — менеджер покаже перелік файлів у пам'яті модема. потрібно видалити два файли: autorun.flg та nodownload.flg.тепер закриваю qpst, модем готовий для підключення до linux'а.

оновлено. на випадок, якщо драйвери для windows таки знадобляться — їх не важко завантажити з сайту київстару (для архів zip; 9,32 мб) та встановити, запустивши одну програму. там же є й інсталяція для macos x.


виключаємо запит pin-коду

теоретично gnome-аплет вміє розблоковувати sim-карту pin-кодом щоразу коли модем підключається (працює, перевірено), але... надійніше просто відключити запит pin-коду, вставивши її на хвильку в будь-який мобільний телефон, що знайдеться під рукою.

для карток передплаченого зв'язку київстар стандартний pin-код 1111, для контрактних сімок — pin вказаний на великій картці.


встановлюємо gnome'івський аплет для network meneger'а

стандартний менеджер мережевих з'єднань для xfce-версії linux mint 7 — wicd, він простий у використанні, вимагає мінімум ресурсів та не має залежностей з бібліотеками gnome. але абсолютно не вміє підключатися через мобільні телефони та модеми. різні порадники в тенетах пропонують встановлювати з'єднання консольними утилітами на кшалт wvdial.

не робіть так, є простіший спосіб: треба замінити wicd на gnome'івський аплет до networkmanager'а. ця програмка буде «сидіти» в системному лотку і дозволить легко підключатися не лише до провідної мережі чи wifi, але й до мобільних мереж.

на нетбуці в менеджері програм synaptic шукаю пакунок network-manager (див. скріншот та відеопідказку з встановлення програм) і відмічаю для встановлення — система автоматично визначить, які ще пакунки необхідно встановити, і запропонує видалити wicd! погоджуюсь. після завершення завантаження і встановлення перезавантажую linux mint — в системному лотку з'явився значок networkmanager'а, і зник wicd.


підключаємо модем і налаштовуємо з'єднання

з цього моменту все має бути елементарно (якщо нетбук завантажився зі стандартним ядром) або принаймні просто (якщо завантажене ядро kuki чи sickboy). зі стандартним ядром linux mint одразу розпізнає модем, щойно його вставлено в usb! — і одразу запропонує налаштувати нове з'єднання.

з нестандартним ядром kuki для aspire one доведеться ручками підключити послідовний порт для usb-модема:

sudo modprobe usbserial vendor=0x19d2 product=0x0016
після цього можна налаштовувати з'єднання — networkmanager його «побачить». але про це напишу вже наступного разу: наразі пізно =)

оновлення. у колективному блозі enetri.com є допис про підключення модема mf100 з київстарівською прошивкою за допомогою програми usb-modeswitch. потенційно це більш правильний спосіб.

оновлення. знайшов у тенетах простий — елементарний — спосіб переключити модем zte mf100 в режим модема програмно, з можливістю повернути режим zerocd пізніше за необхідності… лише одна at-команда!

16 коментар(ів):

Анонім сказав...

Дякую за інструкції!

У мене є ще одне питання: чи знаєте ви, як змусити Ethernet і Wi-Fi від Atheros нормально працювати під Linux? У першу чергу маю на увазі Aspire One D250.

Буду дуже вдячний за відповідь!

tivasyk сказав...

2pavelurusov
пашо, по-моєму, aspire one l110/d150 має той самий чіп... мережа працює "з льоту" з новими ядрами (2.6.30+ точно), а також з кастомними ядрами від проекту kuki (поточне базується на 2.6.31rc1).

якщо ж потрібен wifi на старому ядрі (припустімо, якийсь специфічний дистрибутив) -- можна скористатися інструкціями з форуму ubuntu. там два варіанти, варіант з madwifi я колись пробував -- працювало.

зараз ethernet і wifi працюють якраз із останнім ядерцем kuki, проблем з якістю зв'язку wifi (розриви тощо) нема.

Анонім сказав...

Дякую!

Анонім сказав...

Дякую за інформацію,яка оптимально підійшла мені,після команди modprobe usbserial vendor=0x19d2 product=0x0016 на дебіан лені в dev створилися три ttyUSB0-ttyUSB2,будь ласка напішіть що робити далі.
kiko. 28.09.09p.

tivasyk сказав...

2анонімцілком можливо, modprobe був лишнім -- зі стандартним ядром 2.6.28 аплет gnome networkmanager побачив модем і зміг підключитися.

щодо трьох портів... лише один з них відповідає як стандартний модем -- ще один реалізує специфічні фукнції керування, щодо третього гублюся в здогадах =) втім, gnome notworkmanager'ові це все до лампочки -- аби налаштувати з'єднання (в linux mint/ubuntu зводиться до вибору профіля одного з укр. провайдерів).

а от щодо особливостей debian, якщо вони є -- це для мене темний ліс =)

Анонім сказав...

я МФ 100 (розлочений) на Утел в Убунту 9.04 підключив з допомогою usb_modeswitch, підправивши конфу до такого вигляду

########################################################
# ZTE MF628+ (tested version from Telia / Sweden)
# ZTE MF626
#
# Contributor: Joakim Wennergren

DefaultVendor= 0x19d2
DefaultProduct= 0x2000

TargetVendor= 0x19d2
TargetProduct= 0x0031

MessageEndpoint=0x01
MessageContent="55534243123456782000000080000c85010101180101010101000000000000"

# if that command doesn't work, try the other ("eject")
;MessageContent="5553424312345678000000000000061b000000030000000000000000000000"

На кубунту 9.04 підключатись не хоче, типу не знайдено драйвер.
Видаляння файлів під ХП не помогло, код продукту стає 0016.

tivasyk сказав...

2анонім
> Видаляння файлів під ХП не помогло, код продукту стає 0016

саме так мій і звітує. а що буде, коли в конфігу usb_modeswitch поправити targetproduct?

TargetProduct= 0x0016

Анонім сказав...

Скажіть, будь ласка, а чи існує спосіб "завести" мф100 під Лінуксом (Убунту), зі збереженням функції кардрідера?

tivasyk сказав...

2анонім
> чи існує спосіб "завести" мф100 під Лінуксом (Убунту), зі збереженням функції кардрідера?
теоретично --- так... є "секретна" утиліта для модемів zte під linux, яка аналогічна за функціональністю тому софту, який роздає "київстар"... згадується ось тут. проте сам я цього способу не пробував. якщо вийде -- відпишись, будь другом.

Анонім сказав...

Дякую! дуже допомогло =)

Анонім сказав...

все замутив по інструкції, бубунта модем побачила, от тільки при з’еднання е а нета самого нема, діло не в сім картці а саме в модемі, бо ця ж сім-карта наприклад з телефоно і з ціе ю ж бубунтою працює, а от модем конектиться з раза 38-го. під віндою проблем немає, працює як годинник

tivasyk сказав...

2анонім
так, у мене було те саме — поки я не зрозумів, що модем... якось непередбачувано чіпляється то за 3g від утел’а, то за рідний київстарівський 2g... і оскільки network manager автоматично не «підкидає» йому різні точки доступу — з’єднання частенько зривається.

я «полікував» тим, що примусово заборонив модему з’єднуватися з 2g-мережами. звісно, цим обмежив себе у зоні доступу (не всюди в києві є утел), але здихався «незрозумілостей».

Анонім сказав...

qpst телефон не увидел, хотя винда модем видит. Есть другой способ переключения в режим модема?

Игорь сказав...

Аналогічно, QPST не бачить модем. Хоча автоматично драйвер модему встановився, і система його бачить

Анонім сказав...

Купил данный модем, ubuntu 10.04 netbook remix поднял модем самостоятельно только настроил его!
Что я делаю не так?

ЗЫ Я просто в шоке от Убунты она за последние несколько лет выросла капитально...

tivasyk сказав...

знайшов у тенетах простий — елементарний — спосіб переключити модем zte mf100 в режим модема програмно, з можливістю повернути режим zerocd пізніше за необхідності… лише одна at-команда! але сам ще не пробував.

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›