сьогодні в рідері промайнула до неймовірного хороша новина світового масштабу. котру більшість з вас, блогерів — і я вже мовчу про вітчизняні змі — пропустите як неважливу і нецікаву. і то в кращому випадку, бо в гіршому — вона навіть не втрапить вам на очі.

точніше, не втрапила б =) бо тепер мусите читати далі!

неприбуткова організація ck-12 (пало альто, каліфорнія, сша) має на меті створювати та вільно розповсюджувати електронні підручники для школи.


проект має охопити увесь курс навчання в рамках системи освіти k-12 (тобто 12-річний курс від підготовчих груп в 5-6 років до повної середньої освіти в 17-18 років). вже заразпрямо на титульній сторінці веб-сайту ck-12 можна завантажити принаймні сім підручників у форматі pdf (зрозуміло, англійською мовою). деякі з них мають дивні назви (life science — мабуть, розділ біології?), але більшість зрозумілі й були б затребувані, якби їх перекласти українською (геометрія та тригонометрія, алгебра, хімія та біологія).


на випробу я завантажив підручник з хімії: 966 сторінок (!), зміст вкриває увесь курс середньої школи, від визначення хімії як науки та вчення про атом — до засад органічної хімії. інші з доступних підручників, хоч і не всюди відповідають прийнятим у нас шкільним курсам, але по своєму більш чи менш повні та якісні.

ну гаразд, а чого раптом так галасувати про неймовірно хорошу новину? тим більше, що це й не зовсім новина: проект анонсовано у жовтні 2008 року, і вже в лютому 2009 спільними зусиллями команди з 13-тьох учасників було створено і опубліковано перший електронний підручник flexbook: «фізика 21-го століття»?

головний месидж, на мою думку, в тому, що підручники створюються спільнотою, а задача команди ck-12 — у координації зусиль дописувачів та наданні вільних онлайнових інструментів для спільної роботи. результати роботи публікуються на умовах ліцензії creative commons: attribution - share alike, згідно котрої будь-хто має право розповсюджувати та доповнювати/адаптувати (!) текст за умови збереження посилань на авторів та подальшого розповсюдження похідних робіт на умовах тієї ж ліцензії.

ще раз: підручники вільні. будь-який вчитель може взяти участь в роботі над одним з них, або й просто адаптувати до потреб свого курсу. будь-яка школа може використовувати їх в електронній формі, або завантажити і надрукувати для своєї бібліотеки.

так от... в контексті цієї не-новини мене гніте одна маленька підозра: що в українській науково-освітній галузі не просто в принципі не могла народитися подібна ініціатива, але що навіть вже існуючі вільні підручники... нікому на дідька не здалися: жодне змі про це не напише, жоден педагогічний виш не візьметься за переклад і не долучиться до спільної роботи в цьому проекті, жодна школа не зацікавиться.

українська відповідь на запитання в заголовку лаконічна: ні.

3 коментар(ів):

ivanko сказав...

«ще раз: підручники вільні. будь-який вчитель може взяти участь в роботі над одним з них, або й просто адаптувати до потреб свого курсу. будь-яка школа може використовувати їх в електронній формі, або завантажити і надрукувати для своєї бібліотеки.»
Наскільки я знаю, справа не у «не вільності» підручників, зараз можна написати і видати будь яку книжку, у тому числі і відкриту електронну, гадаю, бажаючі серед вчителів також знайдуться, але викладати за таким підручником ніхто не матиме права. У нас все ще жорстко регламентується відділами освіти. Вони досі не відійшли від «знецінення» золотих медалей.
Але у приватних школах це, мабуть, реально.
У нинішніх підручниках (математика, фізика) багатенько помилок, особливо у задачах, довелось трохи поспілкуватися з викладачами на цю тему, тому склалось таке-ось враження.

tivasyk сказав...

> У нас все ще жорстко регламентується відділами освіти.

так, здогадуюся. і в такім регламентуванні, мабуть, є свій сенс і плюси. але...

бюрократові від освіти якісь ініціативи спільноти, якісь вільні підручники до дупи були й будуть. втім, так само, як і у сша =) пан шварценегер волів заробити на підтримці ck-12 дещицю популярності -- у нас політикам не до таких дещиць.

Анонім сказав...

Кожного року в Україні друкують нові підручники для шкіл, тому що на цьому наварюють хороші дєньжіща. Перестануть любити гроші більше за дітей, от тоді і у нас з'явиться шанс на вільні підручники...

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›