за власним досвідом знаю, що одне з найбільш актуальних питань для тих, хто починає знайомитися з linux, є встановлення програм. «як, хіба не можна вставити оптичний диск і натиснути кнопку встановити? що ж це за система!..» — так собі думає дехто =)

а насправді все не складніше, ніж у світі windows. може навіть простіше. бо не потрібен навіть cd чи dvd з програмою. достатньо доступу до тенет. про це я вже писав, коли розказував, як встановлювати програми з онлайнових репозиторів на прикладі opensuse.


тепер розкажу те саме на прикладі linux mint, ба навіть зроблю ще краще: покажу простеньке відео, так наглядніше.


відео без проблем записане на дев'ятидюймовому нетбуці aspire one за допомогою recordmydesktop.

розвиток ідеї: зробити цілу серію відеопідказок для початківців, щоби спростити знайомство з linux. але для цього треба ще пошукати інструментів для редагування відео. avidemux в поточній версії трошки підвів: відмовляється відкривати ролики ogv (theora). проблема тимчасова, відповідний баг зафіксовано, почекаю.

тим часом питання: які теми для такої серії були б цікаві найперше?

15 коментар(ів):

m-yarix сказав...

А що за помилка з'явилась під час встановлення? А ще програми можна встановлювати прямо з сайту Linux Mint. Там є розділ "Софт".

які теми для такої серії були б цікаві найперше?А якщо спробувати зробити відео самого процесу встановлення Linux Mint з розбивкою на диски? Або паралельне встановлення з Windows. Напевно, саме цей процес є найскладнішим для початківців. А потім про підключення до інтернету, локалізацію, налаштування графічних ефектів і т.д.

tivasyk сказав...

2m-yarix
> А що за помилка з'явилась під час встановлення?
помилка конфігурації кастомного ядра sickboy. на стандартному ядрі не проявляється, і з ним встановлення проходить майже миттєво =) мені ж ліньки розбиратися, як відключити ту конфігурацію (бо вона таки не потрібна, по-моєму). може, jin підкаже.

tivasyk сказав...

> А ще програми можна встановлювати прямо з сайту Linux Mint
давай коротенький допис про це на ukrnetbook.info?

tivasyk сказав...

> відео самого процесу встановлення Linux Mint
гхм, можна спробувати, якщо поставити recordmydesktop на "живий" mint з liveusb... колись іншим разом спробую, можливо.

m-yarix сказав...

< давай коротенький допис про це на ukrnetbook.info?

Добре. А яким чином? Написати на своєму блозі, а потім ти скопіюєш на ukrnetbook.info?

tivasyk сказав...

2m-yarix
це один варіант, кращий (бо отримаєш посилання на відповідний допис). другий -- можеш пересилати готовий допис поштою (гірше, бо посилання буде на першу сторінку блогу -- нерелевантно).

m-yarix сказав...

Напишу на блозі найближчим часом.

Цінитель сказав...

Онлайн-репозиторії - це, звичайно, добре, але чомусь мені видається, що чогось простіше за стандартне "скачав-клікнув-встановив" людство ще не вигадало.
Не те щоб мій досвід користування Linux був надто великим (грався в свій час з Mandriva та Ubuntu), але "зручність" установки з онлайну, коли замість програмки на 1-2 мб, інсталятор витягує ще 20-40 мб "додаткових і необхідних" файлів, я оцінити встиг :)

m-yarix сказав...

< давай коротенький допис про це на ukrnetbook.info?

Написав Як встановити програми в Linux Mint прямо з сайту. А чому ukrnetbook.info вже кілька днів не доступний?

m-yarix сказав...

2 Цінитель,
< коли замість програмки на 1-2 мб, інсталятор витягує ще 20-40 мб "додаткових і необхідних" файлів.

Напевно, простіше коли сам інсталятор шукає та викачує ці файлі з інтернету ніж самому їх шукати та скачувати. Якщо вони потрібні для роботи програми - без них вона все рівно не буде працювати.

tivasyk сказав...

2цінитель
> ...замість програмки на 1-2 мб, інсталятор витягує ще 20-40 мб "додаткових і необхідних" файлів
це дуже нагадує windows =) в linux'ах я з таким не стрічався. менеджер пакунків завжди перед встановленням показує попередній підсумок: які конкретно додаткові бібліотеки потрібні, скільки буде завантажено і скільки все займе на диску після встановлення...

і, як правило, звантажується на 20-50% менше, ніж фінальний розмір: пакунки стиснені.

тому цей закид варто відсилати в microsoft =)

tivasyk сказав...

2цінитель знову
> чогось простіше за стандартне "скачав-клікнув-встановив" людство ще не вигадало.
найперше скажу, що ніхто не забороняє самотужки шукати, завантажувати й встановлювати необхідні пакунки (для ubuntu і похідних -- файли .deb)

але через репозиторії справді значно простіше і зручніше. спробую пояснити, чому...

windows. для того, щоби уникнути проблем з відсутністю необхідних програмних бібліотек, в переважній більшості випадків програми для windows на дисках, чи в інсталяторах з тенет містять не лише власне програму, але й усі необхідні бібліотеки. вони не лише є на диску або в інсталяторі (звідси -- ті велетенські розміри, про які ти згадуєш), але й встановлюються, як правило, в ту ж теку, що й сама програма.

навіть тоді, коли ці бібліотеки вже присутні на твоєму пк, і встановлені разом з іншою програмою!

виняток: найбільш поширені, стандартні системні бібліотеки, вже присутні в наборі windows і, як правило, не пакуються в інсталятори.

linux. програмні пакунки містять лише програми. пакунки з бібліотеками містять лише відповідні бібліотеки. кожна бібліотека завантажується і встановлюється лише один раз.

готуючись звантажувати нову програму зрепозиторія, менеджер пакунків автоматично перевіряє, чи всі необхідні бібліотеки присутні в системі, і якщо ні -- довантажує і довстановлює лише ті, яких бракує.

виняток: деякі програми (переважно -- ігри в наперед відкомпільованих, бінарних пакунках) також постачаються з необхідними бібліотеками. так простіше забезпечити запуск програми на різних машинах, в т.ч. без постійного доступу до тенет.

tivasyk сказав...

2m-yarix
> Написав Як встановити програми в Linux Mint прямо з сайту.
чудовий допис, продублював на ukrnetbook.info! пиши ще =)

> А чому ukrnetbook.info вже кілька днів не доступний?
в мене відкривається, проблем цими днями не було...

Unknown сказав...

Як встановити програму якщо немає підключення до інтернету (з флешки)?

івась тарасик сказав...

@unknown > Як встановити програму якщо немає підключення до інтернету (з флешки)? — залежить від дистрибутива. для debian-похідних (як от всі linux mint’и, незалежно від того, базуються вони на ubuntu чи безпосередньо на debian) приблизно так (в терміналі): sudo dpkg -i ‹файл.deb› для встановлення deb-пакунка. щоправда, є нюанс: підключена до тенет система самотужки завантажить всі необхідні залежності (бібліотеки тощо), а от для офлайнової доведеться у впадку проблем руцями дізнаватися, яких залежностей бракує і їх також встановлювати, гхм, «з флешки» =)

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›