на вихідних встановив linux mint на нетбук. коротко: все працює і приємно виглядає, була лише одна проблема з перемиканням мовних розкладок на клавіатурі — наразі вже вирішена (про це далі).

тепер трошки докладніше. донедавна мій нетбук aspire one працював з kubuntu 8.10, я тут багато писав про встановлення і налаштування. тим часом вийшла kubuntu 9.04, і менеджер поновлень запропонував апгрейд — я кілька днів ігнорував, а тоді вирішив спробувати. загалом нова версія стала нормально, але в окремих дрібних нюансах виявилася аж занадто сируватою як на мій смак. покористувавшись кілька днів, я собі надумав щось із тим робити.

варіанти мав два: відновити kubuntu 8.10 (скучно), або спробувать щось нове: наприклад, opensuse, якийсь варіант ubuntu або... піддатися на рекламу юри новоставського і спробувати linux зі смаком м'яти =)

linux mint — доволі зріла операційна система (точніше дистрибутив linux), що базується на ubuntu, але трошечки дбайливіше причесана з усіх боків. актуальна шоста версія (felicia) доступна в кількох варіантах, котрі відрізняються вибором стільничного середовища: gnome (стандартно), kde (вже добряче знайомий за opensuse та kubuntu) та легенький xfce. ну, огляд стільниць чи перелік відмінностей між дистрибутивами я не задумував, не забиратиму хліб у більш досвічених пінгвіноводів — я просто зупинився на версії mint'а з xfce через власні суб'єктивні вподобання.

про встановлення linux mint чудово написав юра новоставський, додавши велику кількість ілюстрацій. процес ідентичний для усіх версій: завантаження iso-образу з офіційного сайту, unetbootin для створення «живої» usb-флешки з інсталяцією, завантаження нетбука з флешки, встановлення... все просто. aspire one вже має 1,5 гб оперативки, тому можна було відмовитися від swap-розділу, і замість нього я залишив окремий розділ для персональної теки /home — усім так раджу, а чому правильно саме так, розповім якось за іншим разом.

система запустилася без жодних проблем, після цього одразу встановив ядро sickboy для aspire one — і отримав цілком робочий нетбук, включаючи wifi, звук, лівий кард-рідер. from freedom came elegance, як стверджує офіційний лозунг — і елегантність тут таки присутня: mint оформлений просто і акуратно, а стільниця xfce дає рівно стільки функціональності, скільки треба від нетбука, без зайвих вимог до обладнання. мені сподобалося.

перемикання мовних розкладок

але одразу виплила ота проблема з перемиканням мовних розкладок, : налаштувати кілька розкладок можна, є навіть аплет для системного лотка, котрий показує активну мову і дозволяє вибрати потрібну, клацаючи мишкою... але на звичне скорочення ctrl+shift або будь-яке інше просто не реагує.

здавалося б, нема біди — робимо поправочку в файлі xorg.conf, як розказує юра одному з дописів? а дзуськи: не вдаватимусь в технічні деталі, але цей спосіб з останніми версіями не працюватиме. проблема актуальна лише для xfce, бо gnome і kde давно мають цілком пристойні інструменти для налаштування локалізації.

як не дивно, вирішується все досить просто, якщо знати хоча б приблизно, як налаштовувати драйвер клавіатури xkbd в linux командою setxkbmap. відкриваємо термінал, і з правами адміністратора створюємо новий скрипт fixkeyboard у теці /usr/bin:
sudo mousepad /urs/bin/fixkeyboard
знадобиться пароль користувача (в mint'і чи ubuntu) або адміністратора (у «дорослих» дитрибутивах). у файл записуємо такий ось текст (див. скріншот), після чого зберігаємо, закриваємо і повертаємось до терміналу:
#!/bin/bash
setxkbmap -option -layout "us,ua(winkeys),ru(winkeys)" -option "grp:ctrl_shift_toggle"

уважно: два рядки. що тут написано? налаштовано три розкладки (стандартна англійська, українська і російська) і спосіб перемикання (ctrl+shift). далі переходимо до теки з новим файлом fixkeyboard і встановлюємо йому права на виконання:
sudo chmod a+x /usr/bin/fixkeyboard
скрипт готовий. можна навіть його випробувати, одразу запустивши в терміналі:
/usr/bin/fixkeyboard
тепер (якщо у системному лотку є аплет з прапорцями) можна перемикати розкладки, натискаючи ctrl+shift. залишилося примусити mint виконувати цей скрипт щоразу при старті системи. це просто: шукаємо програму для налаштування автозапуска в меню (див. скріншот).


додаємо новий пункт, називаємо його Fixkeyboard і в рядок команди пишемо ще раз:
/usr/bin/fixkeyboard
готово. закриваємо, і наступного разу клавіатура нормально переключатиметься між розкладками.

про linux mint ще не раз напишу, бо система загалом справді сподобалась — наразі залишається на нетбуці, а згодом, можливо, і на домашньому пк буде.

16 коментар(ів):

a.su.s сказав...

До недавнього часу на моєму нетбуці теж стояв Linux Mint. Дуже ним задоволений, як дистрибутивом. Були мізрені проблеми, але вони були терпимі. Як тільки з'явилася Ubuntu Netbook Remix 9.04 - встановив замість Linux Mint. Теж досить непоганий дистрибутив, і чим він мені найбільше сподобався, так це тим, що абсолютно все запрацювало "з коробки". Але так як дистрибутив дещо сирий, тому не без мінусів.

Загалом, як Linux Mint, так і Ubuntu Netbook Remix цілком задоволений :)

m-yarix сказав...

Чекаю виходу Linux Mint7. Планую встановити замість Windows. Дякую за посилання для створення usb-флешки з інсталяцією. Не знав як її зробити. Планував ставити з CD-диску.

Як зробити окремий розділ для персональної теки /home?

m-yarix сказав...

І ще одне. Яку файлову систему краще використовувати Reiser чи ext2?

tivasyk сказав...

2m-yarix > Чекаю виходу Linux Mint7
не варто чекати -- вийде аж восени, після релізу ubuntu 9.10, як зазвичай. як на мене -- то надто довго.

> Як зробити окремий розділ для персональної теки /home?
всі інсталятори linux, які я зустрічав, пропонували інструмент для редагування розподілу диску на одному з етапів інсталяції (на відміну від windows, який історично лише дозволяв вибрати вже існуючий розділ -- не знаю, як там зараз).


отже, у найпростішому випадку створюємо три розділи: системний (до 20 гб мені завжди вистачало для настільної машинки), своп (залежить від об'єму оперативки), і все решта -- для персонального розділу.

оцьому останньому назначаємо точку монтування /home -- і все =)

якщо систему переставляємо, а не ставимо вперше -- цей розділ не форматуємо, і всі персональні файли й налаштування одразу "підхопляться" новим дистом/версією.

tivasyk сказав...

2m-yarix > Яку файлову систему краще використовувати Reiser чи ext2?дивлячись, на якій машинці й для чого =) об'єктивно про фс: ext2, ext3, ext4, reiserfs... і порівняння.

суб'єктивно: на нетбук з ssd ставлю ext2 (швидша), на нетбук з hdd і на настільну машинку ext3 (надійніша). reiserfsне пробував. ext4 зовсім нова, має бути чудовою чудовою заміною ext3/reiserfs, але не пробував і ще навіть не цікавився як слід.

jin сказав...

я зазвичай ставлю raiserfs (як надійнішу) на hdd та ext2 (швидша) на ssd

ps: на linux звісно, на інші ос використовуються інші файлові системи

m-yarix сказав...

Дякую за відповіді. Ось тільки не зрозумів чому Linux Mint7 вийде аж восени, якщо вже є Linux Mint7 RC і на сайті написано що до виходу стабільного релізу залишився тиждень чи два "We have a week or two before the stable release..." Чи можливо я щось не так зрозумів?

tivasyk сказав...

2m-yarix
та ні; схоже, що це я не так зрозумів: виявляється, mint 7 вийде не після стабілізації ubuntu 9.10, а на базі реліз-кандидата 9.04... ну, вибачайте, я нещодавно зацікавився м'ятою =)

tivasyk сказав...

> mint 7 вийде не після стабілізації ubuntu 9.10, а на базі реліз-кандидата 9.04... & до виходу стабільного релізу залишився тиждень...

...і це трохи дивно, як на мене: стабільний резіл mint'а вийде на нестабільному релізі ubuntu? абсурд якийсь =)

m-yarix сказав...

Щось нічого не розумію. А де написано що ubuntu 9,04 це не стабільний реліз, а реліз-кандидат? Реліз-кандидат ubuntu 9,04 для тестування та ознайомлення був доступний ще в січні 2009. А 24 квітня вийшла стабільна версія ubuntu 9,04. На її основі й створюється mint 7. Звісно що немає сенсу робити mint 7 на тестовій версії ubuntu 9,04 коли є стабільна.

tivasyk сказав...

таааак... мені чомусь здавалося, що релізи ubuntu х.04 -- тестові, релізи x.10 -- стабільні.

але! навмисне зараз звірився з вікіпедією -- і бачу, що я даремно так думав =/

отак щодня й дізнаєшся щось нове =)

jin сказав...

убунта (стабільна версія) виходить щопівроку, і "номер весії" означає дату релізу, наприклад 8.10 - десятий місяць 2008 року, а 9.04 - четвертий 2009. Крім того, час від часу випускають LTS-релізи, які будуть довго підтримуватись (Long Term Support), і саме їх я б рекомендував ставити на сервери (за умови, що там буде убунта, по хорошому я на сервери трохи інші дистрибутиви рекомендую). Останнім LTS-релізом був 8.04, який буде підтримуватись 3 роки (але ерез два роки вийде новий LTS-реліз)

Ігор Григоренко (ZuZzZa) сказав...

Дякую=)
А я парився з налаштуванням (навіть через гномівський аплет) показувало, що працює, але нічого не працювало=)

Можна просто використовувати:
#!/bin/bash
setxkbmap -option -layout "us,ua(winkeys),ru(winkeys)" -option "grp:ctrl_shift_toggle"
Більше нічого не треба=)

Ігор Григоренко (ZuZzZa) сказав...

Вибачаюсь за дурний коментар=)
усе треба робити за ынструкцією=)

tivasyk сказав...

2zuzzza
> усе треба робити за ынструкцією=)
насправді можна щоразу запускати в терміналі команду

setxkbmap -option -layout "us,ua(winkeys),ru(winkeys)" -option "grp:ctrl_shift_toggle"

але... це ж неправильно? потрібна автоматизація =)

Ігор Григоренко (ZuZzZa) сказав...

асе зробив у ручному режимі "пА ЫнструцЫе"=)
Працює=)

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›