зізнаюся, мене дратує модерація коментарів у блогах. та чи лише мене? давайте, зізнавайтесь: воно дратує.

проте я готовий її терпіти. розумію: по-перше, інколи (часто) без «чистки» коментарів ніяк. по-друге, кожен з авторів є (таки є, не встидайтеся) таким собі маленьким «наполеончиком» на своїй території, і це нормально.

втім, модерація буває різна. можна переглядати вже опубліковані коментарі, і видаляти ті, що прямо ображають чиюсь гідність — це називається пост-модерацією. а можна вести пре-модерацію — коли кожен коментар, перш ніж система його відобразить, має бути схвалений місцевим «наполеончиком».

цілком природньо, що пост-модерація дратує значно менше, ніж пре-модерація: вона не стає на шляху коментатора в той момент, коли він якраз «в темі», в обіймах відповідної емоції — нехай це буде потяг підтримати автора чи навпаки, потреба опонувати йому.

пре-модерація сприймається зовсім інакше. кожен з нас хоча б разочок у житті опинявся в такій приблизно ситуації: у запалі діалогу ти викладаєш свій черговий аргумент, аж раптом опонент замість відповідати по суті обриває нитку бесіди фразою на кшалт «я не почув, повтори» або «а ну зараз же зміни тон».

звісно, бувають окремі ситуації, коли така реакція цілком доречна, проте в розмові двох цивілізованих людей, котра не скотилася до банальної сварки — погодьтеся, це надто нагадує хамство.

так от, дописування у пре-модеровану стрічку коментарів нагадує розмову з людиною, котра кожну твою репліку грубо обриває.

приємно? ввічливо?

дещо виправляє ситуацію завчасне, помітне попередження: мовляв, шановні коментатори, ваш допис не буде опубліковано аж поки його не перегляне автор блогу. виправляє в тому сенсі, що (мені персонально) дозволяє вчасно відмовитися від коментування =)

трохи згодом тут буде перелік блогів, які використовують пре-модерацію коментарів. бажаю усім приємного спілкування онлайн =)

p.s. у цьому дописі свідомо використано декілька маніпулятивних тактик, які я підгледів у блозі ярослава федорака: дякую йому за цікаву публікацію =)

12 коментар(ів):

m-yarix сказав...

Була така ситуація, кола автор одного з блогів виправляв текст самого коментаря. Пишуть одне, а через деякий час автор блога коментар редагує. Деякі речення видаляє, окремі слова замінює. Тоді йшла дискусія про еміграцію до Канади. І автор блога деякі коментарі трохи "підправляв". Видаляв з коментарів лайливі та образливі слова відносно інших учасників дискусії та заміняв їх на більш пристойні. Хоча, на мою думку, такі коментарі потрібно було видаляти повністю або залишати так як є, а не коригувати на свій розсуд.

tivasyk сказав...

> на мою думку, такі коментарі потрібно було видаляти повністю або залишати так як є, а не коригувати на свій розсуд.

погоджуся хоча б тому, що якщо вже займатися модерацією, то нехай вона несе ще й виховну функцію, а не просто "вичісує" бруд =)

whirlwind сказав...

почав шукати троллівські тактики, нічого такого не знайшов, але помітив, що ви нові речення починаєте з малої букви... Хоча, у попередніх ваших постах теж чомусь так

tivasyk сказав...

> ви нові речення починаєте з малої букви...

це хвороба, і вона прогресує, а ще до того й заразна, здається =)

а от те "ви" пропоную замінити на "ти", бо в тенетах якось складно визначати вік людини =)

> почав шукати троллівські тактики, нічого такого не знайшов

це ти не пошукав як слід =) але підказувати не буду: так цікавіше.

jarofed сказав...

Солідарний вже хоча б тому, що сам досить негативно ставлюся до премодерації. Теоретично, вона зберігає нерви авторові. Але на практиці вона псує враження від блогу коментаторам. Колись навіть статтю на цю тему писав - "Не забувайте про користувача"

А ще буває такий різновид, як затягнута постмодерація. Це коли небажані коментарі видаляються через довгий час після публікації. Наприклад, через два тижні, або через місяць. А потім шукаєш у такому ресурсі свій критичний коментар - а його, виявляється, вже немає. Так би мовити, підчистка поля бою після війни. Часто зустрічається в різних ідеологічних ресурсах, які хочуть видатися демократичними. Поки дискусія триває - коментарі не видаляються. А як тільки "війна" ущухне - всі небажані думки підчищаються. Особисто бачив таке на Кореспонденті у статті, де розмірковувалося про газові стосунки з Росією.

tivasyk сказав...

2jarofed
дякую за цікаве доповнення! про "затягнену пост-модерацію" якось не задумувався, але спосіб і справді може бути дуже ефективним, наприклад, в довколаполітичних блогах.

p.s. пішов шукати свої коментарі в блозі сергія манту =)

papusha сказав...

А мене особливо дратує невмотивованість модерації. Коли тебе не пропускають з невідомих причин, а бруд інших ллється як з каналізації. Таке було на одному з блогів Української правди (не пам'ятаю якому). Вже як обмежувати, то хоч правила вказували б.

tivasyk сказав...

2papusha
так, розумію, про що ти... щоправда, сам я переважно утримуюся від потягу змарнувать ту дещицю натхнення, що мене навідує, на форуми чи стрічки коментарів таких великих порталів -- воно вмить розчиниться в калабані бруду.

Манту сказав...

А даремно жартуєте :) Я інколи витираю коментарі. З того що пам'ятаю: було повідомлення що якісь "рускіє" кудись ідуть (вирішив хай шукають інший рупор). Чесно, така ж доля спіткала б і "нерускіх". І ще було знущання з українського гімну. Ну тут, думаю, самі розумієте...

P.S. Жоден коментар tivasyka (ніби) не постраждав).

Роман Туз сказав...

А я за жорстку модерацію. Мене просто обурює велика кількість спаму, що сиплеться в коментарі.
Цілком нормальні я пропускаю до публікації, навіть якщо вони мені не подобаються.
А щодо блогів, де витирають твої коментарі тільки тому, що твоя думка не сподобалась, то все просто - я туди більше не заходжу.

majesty сказав...

Від спаму рятує акісмет, а якщо коментар якийсь некоректний, то цим самим автор створює собі оцінку. Можна відповісти на той комент, а можна ні.

majesty сказав...

Від спаму рятує акісмет, а якщо коментар якийсь некоректний, то цим самим автор створює собі оцінку. Можна відповісти на той комент, а можна ні.

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›