продовжую тему налаштування kubuntu на нетбуці. минулого разу йшлося про українізацію інтерфейсу й клавіатури; цього разу буде про те, як налаштувати графічні ефекти стільниці в kde 4.x (желейні вікна, красиве перемикання вікон тощо). як завше — зі скріншотами.
зауваження. посилання на меню в тексті — для kubuntu з українським інтерфейсом. якщо у вас російський чи англійський, шукайте відповідники, орієнтуючись на скріншоти.
в kubuntu 8.10 переважну більшість користувацьких налаштувань системи можна (і треба) вчинити через панель системних параметрів: відкриваємо головне меню kde > закладку комп'ютер > системні параметри. відкривши панель налаштувань, шукаємо пункт стільниця — отримуємо доступ до налаштування ефектів.


тут включаємо все, що ще не включено (покращене керування вікнами, тіні, ефекти) і тиснемо застосувати.

втім, справжня магія — на закладці «всі ефекти». тут маємо налаштування для 33 різних ефектів (для збірок з kde 4.1 — в новіших більше). деякі з них додають зручностей в роботі зі стільницею, інші просто виглядають більш або менш привабливо, є й зовсім безідейні (як на мою думку). пропоную ось такий мінімальний набір, решту досліджуйте самостійно.

перемикання вікон: alt+tab

варто вибрати одну з трьох запропонованих удосконалених візуалізацій перемикання вікон (див. скріншоти):
= box switch — плоска стрічка з мініатюрами вікон
= cover switch — прогортач обкладинок, як в легендарному інтерфейсі iphone
= flip switch — прогортач стосу вікон
як на мене, найбільш наглядний режим cover switch, рекомендую вибрати саме його, два інших відключити — все-одно активним буде лише якийсь один.всі ці красивості цілком пристойно відображаються на дисплеї aspire one, і зображення втрачає динаміку лише якщо навідкривати п'ять чи шість чималих програм.

мініатюри панелі задач

ще один зручний ефект — відображення мініатюр вікон, мінімізованого в панель задач, коли провести курсор миші над панеллю.

як виглядає, видно на скріншоті. додаткові налаштування не потрібні.

перегляд відкритих вікон

свого часу (в 2003 році) творці macos x показали цікавий графічний ефект expose: на екрані відображаються мініатюри всіх відкритих вікон, дозволяючи легко перейти до потрібної програми.

для користувачів windows це незвичний інструмент, але якщо звикнути — досить зручно. подібний ефект в kde 4.x називається «показ вікон». можна активізувати клавіатурним скороченням, але зручніше налаштувати так, щоби ефект активізувався, коли підвести мишку в лівий верхній (або будь-який інший) кутик екрану.

желейні вікна

користі ніякої, «але дівчатам подобається» — так я щоразу жартую про цей ефект. колись він був чи не головною рекламною родзинкою легендарного інтерфейсу aero, розробленого для windows vista. щоправда, покупці ноутубків з передвстановленою «бюджетною» версією вісти його так і не побачили — доступ до нього можна отримати за додаткові гроші.

ну, в linux із цим простіше. ставимо галочку, налаштовуємо ступінь «желейності» і насолоджуємося самі або в компанії з дівчатами =)


це найцікавіші ефекти. окрім них, раджу поекспериментувати ще з такими:
= анімація мінімізації (вікна «залітають» до панелі)
= вихід та вхід (анімація процесу авторизації та виходу з системи)
= прозорість (варто увімкнути лише для вікон, які пересуваються)
= тінь (достатньо стандартних налаштувань)
= затемнити неактивне (вікно на передньому плані візуально вирізнятиметься)
все. тепер хай власники нетбуків з прозаїчною windows xp home заздрять =)

15 коментар(ів):

Роман Туз сказав...

Ці всі навороти працюють під 512 Мб оперативки?

tivasyk сказав...

2роман туз
так, всі ці навороти справді працюють з 512 мб, проте kubuntu + kde 4.x + plasmaактивно свопиться, і на повільному ssd це на окремих задачах призводить до "залипання" системи й інтерфейсу -- дратує. з допомогою юри новоставського я поставив планочку 1 гб, і тепер все це працює без свопінгу (за винятком, ясна річ, ситуацій, коли понавідкривано справді багато вікон/програм).

резюме: 1,5 гб рекомендовано в будь-якім випадку на машинках з ssd.

Роман Туз сказав...

Точно, про 1,5 сам задумуюсь. Хоча й поставив xubuntu 8.10 без використання розділу підкачки, проте деколи виникають "протормозони".
Гадаю, що 1,5 Гб пам'яті та SSD-накопичувач з більшою швидкістю доведуть машинку до прийнятного стану. Я уже й накопичувач підібрав - тепер збираю гроші. :)

P.S. До речі, швидкодію рідного накопичувача можна збільшити використавши файлову систему squashfs для /usr. При цьому також економиться і місце на ньому.

tivasyk сказав...

2роман туз
романе, дякую за інтерес та коментарі!

1. ssd можна поміняти на жорсткий диск з інтерфейсом pata, тільки підібрати за розмірами... не знаю, що дешевше: не прицінювався ще, це на перспективу.

2. про squashfs (журнального типу фс, так?) розповідав мені юрко новоставський. ідея цікава, швидкодія збільшиться, але є свої мінуси, і то чималі. в будь-якім випадку, не хочеться аж настільки відходити від стандартного дистрибутива.

p.s. маєш цікавий блог, тільки я не зрозумів інтриги з мовою =) визначайся. україномовний блог втрапить до "моїх сусідів" =)

Роман Туз сказав...

А там не відходиться від дистрибутиву ні на йоту. І ніяких обмежень на роботу із системою це не задає, оскільки ця файлова система входить до репозитарія Ubuntu Linux.
На днях я напишу невелику інструкцію по цьому питанню. Правда на російській мові, оскільки веду досить великий (для мене) ресурс по Ubuntu Linux, який орієтований на російськомовну аудиторію, хоча в планах через декілька місяців створити україномовну копію ресурсу.

jin сказав...

Романе, а це цікава ідея використати squashfs лише для /usr... варто було б спробувати, але я лінивий :)

tivasyk сказав...

/usr? чи /home?

jin сказав...

для /home я не бачу змісту, окрім того, завдяки перелінковці мене більша частина файлів у папці /home фізично знаходиться на SD-карті

tivasyk сказав...

ги, а для /usr навіщо? =)

p.s. отій "перелінковці" я заздрю, але в лгигтег (вже казав) щось не хоче працювати автомонтування "гарячих" пристроїв. треба шукати й налаштовувати -- але я лінуюсь. і заздрю =)

tivasyk сказав...

лгигтег = kubuntu! кумедно =)

jin сказав...

кляті лінуксоїди ніяк не можуть звикнути до /opt і скдають софт у /usr (/usr/bin, /usr/local/bin, тощо)

Nolex сказав...

нафіга такі графчні ефекти..! мінімалізм рулить.

tivasyk сказав...

2nolex
> мінімалізм рулить

згоден. але я віддаю перевагу мінімалізму красивому =)

jin сказав...

> мінімалізм рулить

сидіти у консолі, користуватись links-ом, mpayer-ом через фреймбуфер та mpg123?

графічні ефекти "дєфчонкам нравіццо". і хоча функціоналу воно не добавляє, працювати так приємніше (хоча yast, sam, wget, mplayer я запускаю з консолі - так зручніше :))

tivasyk сказав...

2jin
я-я! консоль теж має бути красивою: yakuake рулить =)

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›