aspire one: прощання з linpus linux

в україні наразі доступні дві версії нетбука acer aspire one: «дешевша» з linux і ssd, і «дорожча» з windows та жорстким диском:
  • версія a110: оперативна пам'ять 512 мб, накопичувач ssd 8 гб, ос linpus linux
  • версія a150: оперативна пам'ять 1 гб, жорсткий диск 120 гб, ос windows xp home edition
насправді в офіційному прайс-листі вже з'явилися ще кілька конфігурацій (зокрема, з 16-гігабайтним ssd та win xp, а також з жорстким диском 160 гб), і найближчим часом буде анонсовано нову версію з 10-дюймовим екраном — але поки в українських магазинах їх не видно, то й говорити будемо про те, що єсть.

мені, як завзятому пінгвіноводу-аматору, набагато цікавіша саме linux-версія aspire one, на якій стандартно встановлено linpus linux lite (дистрибутив на базі fedora з інтерфейсом xfce), додатково адаптований для нетбука. але звіти про продажі в україні та відгуки деяких знайомих свідчать про те, що навіть хороша різниця в ціні (готуйте додатково $100 за aspire one з win xp) не спонукає українського покупця вибирати комп'ютер з лінуксом: користувачі звикли до windows і досить скептично, а часом і агресивно реагують на альтернативи.

спершу я пробував хвалити linpus linux — найперше за продуманий спрощений інтерфейс, багатий програмний набір «в комплекті» (де ви таке бачили з windows?), за 15-секундне завантаження (фантастика!) і прийнятну швидкість навіть на (порівняно) малопотужних нетбуках. все це так і є, але згодом «повилазили» неприємні моменти: «зафіксованість» системи на старих програмних репозиторіях, відсутність українського інтерфейсу, і купа додаткових «латок», які не дозволяють вільно поновлювати/апгрейдити чи й просто налаштувати систему на свій смак.

ось чого мені хотілося або навіть конче бракувало в aspire one зі стандартним лінуксом (приблизно за спаданням пріоритетності):
  • кілька «ключових» для мене програм: amarok, gimp, gwenview, smplayer, kopete, krusader, konqueror, kontact, kmail, yakuake тощо
  • стільниця kde з її функціональністю та можливостями налаштування «для себе»
  • український переклад для інтерфейсу kde та основних програм
  • доступ до актуальних репозиторіїв з додатковими програмами

щось із цього можна було отримати, поступово «прикручуючи» різні «гайки» в системі, але... одверто, linpus просто цього не вартий. коротше кажучи, з часом я переконався, що linpus linux — не та система, яку треба було встановлювати на «молодший» aspire one, її треба поміняти.

зрештою вийшли поновлені opensuse 11.1 та ubuntu 8.10 з усіма її похідними збірками (kubuntu/xubuntu, mint), а тоді прийшли свята (багато вільного часу!), тож я взявся спробувати. для спроби я вибрав kubuntu: по-перше, давно хотілося спробувати щось убунту-подібне, але не на домашньому пк (opensuse там справно працює). по-друге, автори обіцяли просте створення liveusb для завантаження aspire one (бо ж нема оптичного дисководу). ну і kde присутній замість gnome.

я вже похвалився, що успішно встановив kubuntu 8.10 на aspire one, і результат перевищив мої сподівання: з «дорослим» лінуксом нетбук перетворився на справді зручний мініатюрний комп'ютер, придатний для більшості звичних задач. навіть тривимірні ефекти стільниці увімкнено: дівчатка в захваті =)

в наступному дописі трохи детальніше про сам процес встановлення, для тих, хто не побоїться придбати «молодший» aspire one. спродіваюся, таких сміливців з часом буде більше.

15 коментар(ів):

jin сказав...

> насправді в офіційному прайс-листі вже з'явилися ще кілька конфігурацій (зокрема, з 16-гігабайтним ssd та win xp, а також з жорстким диском 160 гб)

"додаткові" версії уже доступні? перш за усе цікавою має бути версія із HDD 160GB, оскільки крім більшого за обсягом накопичувача (imho - несуттєво) вона комплектується 6-ти елементною акумуляторною батареєю

jin сказав...

так, продовжую:

> ось чого мені хотілося або навіть конче бракувало в aspire one зі стандартним лінуксом (приблизно за спаданням пріоритетності):

* кілька «ключових» для мене програм: amarok, gimp, gwenview, smplayer, kopete, krusader, konqueror, kontact, kmail, yakuake тощо

gimp я на свій нетбук із linpus linux успішно встановив з репозитаріїв федори, більшість інших програм відсутні або по причині відсутності KDE, або їх просто треба встановити. Можливо і зібрати.
> * стільниця kde з її функціональністю та можливостями налаштування «для себе»
* український переклад для інтерфейсу kde та основних програм

коментувати не буду, я не фанат "важкого" KDE, та локалізації ПЗ, я зазвичай користуюсь англомовними версіями
> * доступ до актуальних репозиторіїв з додатковими програмами
тут згоден, "рідні" федорівські репозитарії (які використовує лінпус, від восьмої федори) далеко не найкращі, є "альтернативні", з якими усе набагато веселіше, але оскільки федора 8 уже не актуальна, то і там є проблеми

> щось із цього можна було отримати, поступово «прикручуючи» різні «гайки» в системі, але... одверто, linpus просто цього не вартий. коротше кажучи, з часом я переконався, що linpus linux — не та система, яку треба було встановлювати на «молодший» aspire one, її треба поміняти.

нразі я поміняв, але дуже може бути, що я з часом повернусь. дуже мені уже сподобалась завантаження машинки за 15 секунд

> навіть тривимірні ефекти стільниці увімкнено: дівчатка в захваті =)

угу, компіз бігає =)

> в наступному дописі трохи детальніше про сам процес встановлення, для тих, хто не побоїться придбати «молодший» aspire one. спродіваюся, таких сміливців з часом буде більше.

кількість сміливців може і не зрости - цілком можлива ситуація, що просто модель а110 просто буде витіснена з ринку своїми віндовс-побратимами

jin сказав...

дякую за "наводку" на smplayer :) попробую цей фронт-енд

Андрій Рущак сказав...

> для тих, хто не побоїться придбати «молодший» aspire one. спродіваюся, таких сміливців з часом буде більше.

саме пробую до таких сміливців приєднатися, але є проблема: у Львові версії А110 не можу знайти :( А юнітрейд+сіті.ком взагалі сьогодні зранку подзвонили і сказали що нема і не буде. отаке :(

tivasyk сказав...

2jin
> цікавою має бути версія із HDD 160GB, оскільки [...] вона комплектується 6-ти елементною акумуляторною батареєю

не факт -- мушу зазирнуть в прайс-лист, відпишу.

> я поміняв, але дуже може бути, що я з часом повернусь. дуже мені уже сподобалась завантаження машинки за 15 секунд

>я не фанат "важкого" KDE, та локалізації ПЗ, я зазвичай користуюсь англомовними версіями

а для мене після 2х років з kde аскетизм xfce виявився аж занадто обмежуючим. тим більше, plasma крутиться непогано на одиничці.

> більшість інших програм відсутні або по причині відсутності KDE, або їх просто треба встановити. Можливо і зібрати.

головна проблема не у відсутності kde і софта -- їх і справді більшою частиною можна встановити на додаток. але тільки на додаток -- бо видалення певних стандартних програм та бібліотек, або навіть поновлення, часто-густо ламає всю систему.

боротися з таким "накрученим" дистибутивом -- все одно, що ходити по мінному полю: кожен крок може завалити. тому я вирішив поставити щось нормальне і не паритися.

а 15 секунд завантаження -- великий плюс, але оскільки нетбук не змінює схеми використання девайса (порівняно з "дорослим" ноутом) -- не так критично, як нормальна система.

jin сказав...

2Андрій: юрат хоче придбати а110, має ту саму проблему, маю надію що куплю йому у києві

Андрій Рущак сказав...

2jin: Якщо зможеш знайти, то стукни в andrij.rushchak на гмейлі, може зразу би і мені купив..

(авторе, звиняйте за офтоп :) )

tivasyk сказав...

2jin & андрій рущак
в києві можу допомогти з придбанням a110.

jin сказав...

отце я планував як статтю у блозі - але "забив":

Майбутнє у нетбуків із linux... А хіба воно є?

Почну допис із ліричного відсутупу – я однаково добре ставлюсь до різноманітних ОС, і не вважаю Microsoft Windows аблолютним злом, а Linux – світлим майбутнім. Як і навпаки :) Я однаково успішно користуюсь лептопом із Windows Vista та нетбуком із Linux, і у моєму випадку вони не заміняють один одного, а органічно доповнюють. Я б зміг так само успішно користуватись нетбуком із Windows та лептопом із Linux (а також FreeBSD, MacOS X, OpenSolaris), слід розуміти, що ОС – не ціль і не об'єкт поклоніння, а лише середовище для запуску прикладного програмного забезпечення потрібного користувачу. І слід пам'ятати, що для будь-якої ОС є як відкритий, так і пріпеєтарний, який у свою чергу може бути як безкоштоним, так і суттєво “коштовним”. Говорять що у Windows усе платно, а у Linux – усе безкоштовно лише ті, хто знає обєкт обговорення лише з газет (телебачення, форумів, lj, п'яних розмов на кухні, тощо. Необхідне підкреслити :))

Проте, “вбудований” лінакс конкретно вз'ятої моделі нетбука – Acer Aspire One мене не влаштовує. Чим? По факту Linpus Linux Lite виявився “урізаною” версією Fedora 8 “для домогосподарок”, що легко перевряється

[user@localhost ~]$ more /etc/system-release
Fedora release 8 (Werewolf)
[user@localhost ~]$

Але ж я не домогосподарка, і я хочу почитати мани (яких немає), скористуватись ssh-чем чи навіть банальним telnet-ом, а їх немає!!! (до речі, у вісті телнет-клієнта теж нема... куди це котиться світ?). А що домогопспорка? Чи зможе вона налаштувати українську розкладку клавіатури? Встановити кодеки для відтворення mp3 та відеофайлів? Так-так, у “стандартній” поставці лінакса є аудіо-відеоплєри, але немає кодеків для популярних форматів. Так само як і немає “аськи” (добре, що хоч нещодавно з'явився асерівський “пакунок” із скайпом) і ще багато чого корисного. Чи зможе налашувати “під себе” машинку середній користувач? Сумніваюсь. На кого ж тоді розрахована лінуксова модель нетбука? От і я не знаю. Приходить покупець, і бачить два варіанти однієї і тієї ж машинки – із незрозумілим і “чужим” лінуксом і накопичувачем на 8ГБ, і лише трішки дорожчу модель із “рідним” Windows XP та накопичувачем 120ГБ... що він вибере? Правильна відповідь – модель конкурентів :) Якщо ж не її – то віндову версію.

Незважаючи на усе сказпне вище, я аніскілечки не жалію, що вибрав саме цю модель нетбука, саме з лінаксом. Лише рекомендую виробникам пильніше вибирати дистрибутив. Хоча я і з лінпусом ужився, для підтримки telnet та ssh поставив PuTTY (хоча це з моєї точки зору неправильно) та скоро спробую поїхати у відрядження лише з нетбуком. Побачимо, що з цього вийде.

Ну і наступною моєю ОС на нетбуці буде лінакс... але уже не ліпнус лайт :)

jin сказав...

писалось на нетбуці із Linpus Linux Lite :)

tivasyk сказав...

2jin
>отце я планував як статтю у блозі - але "забив"

гхм, а чого ж забив? маєш цілком повновісний допис. якщо полінуєшся опублікувать в себе -- винесу в окремий "гостьовий" допис тут.

Анонім сказав...

У меня тоже linpus-версия
Я прошу прощения за русский (на Linpus украинской раскладки не нашел).
А как вы на Kubuntu боролись с WiFi (у меня не заводился - потому и вернулся на "родной" linpus)?

tivasyk сказав...

2анонім
> на Linpus украинской раскладки не нашел

встановлюється за порадником юри новоставського.

> А как вы на Kubuntu боролись с WiFi

найпростіший варіант --- встановлення альтернативного ядра від sickboy, як описано в іншому дописі юри новоставського.

Анонім сказав...

Смію посперечатися відносно Linpus Acer дивіться тут http://art7pk.blox.ua/2009/06/3D-Desktop-na-Aser-Aspire-One-110-startuye-yak.html

tivasyk сказав...

2анонім
дякую, почитав з інтересом.

в принципі не бачу, де ми сперечаємося =) ти кажеш, що linpus має свої переваги -- і я з цим згоден. я кажу, що суб'єктивно (для мене, та й більшості пересічних користувачів) він все-таки надто сирий -- і спробуй-но переконати мене, що це не так =)

якщо продовжиш писати про "допилювання" linpus'а -- готовий перепубліковувати такі дописи на ukrnetbook.info, саме там ми з jin'ом намагаємося збирати цікаві практичні дописи про нетбуки.

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›