нетбук + linux = лажа, і хто винуватий?

тут ми з юрком новоставським учинили невеличкий дискус про незрілість linux як операційної системи для нетбуків через відсутність нормального дистрибутива для жодної з наявних на ринку моделей, і про те, хто в усьому винен =) оскільки коменти google reader та переписка в google talk — навряд чи найзручніші інструменти для конструктивного розвитку дискусії, спробую перенести в блог: зацікавлені нехай долучаються.

почалося зі статті my netbook took me back to windows: автор давно користується mac os, але придбавши нетбук asus eee pc, змушений був користуватися встановленою на ньому windows xp через брак достойної альтернативи — тобто безпроблемної «нетбучної» версії mac os або linux.

далі наші з юрою (jin) коментарі.
tivasyk: та ж біда: шукаю, і не знаходжу пристойного дистра для нетбука, в моєму випдаку acer aspire one.

jin: це проблема виробника.

tivasyk: лише частково. жоден з дистробудівників ще не запропонував нормального дистра для нетбуків. в результаті жоден з постачальників ще не видав нетбука з нормальним linux'ом. нормальний виробник не візьметься заточувати дистро під себе — а якщо візьметься, то запропонує покупцям каку.

так що не проблема виробника, а проблема галузі. маю сподівання, що canonical таки зробить першим правильний крок. побачимо.


jin: тут є одна заковирка — для того, щоб «заточити» дистр, необхідні драйвера. конкретно у acer aspire one — із звуком проблеми. люди жаліються що (залежно від звуку і дров) то не працює вбудований мікрофон, то після підключання/відключення навушників пропадає звук. acer зробив патч на alsa, але сорсів цього патча немає, і інши дистробудівники не можуть повторити.
далі продовжуємо в коментарях. приєднуйтеся, найбільш цікаві коментарі підніму в допис.

6 коментар(ів):

jin сказав...

я якраз планував сьогодні про це пару слів написати :) є замкнуте коло - розробники софта не можуть написати софт не маючи дров, виробники не можуть запропонувати користувачу "кінцевий продукт" (витягнув з коробки і користуєшся), не маючи хорошої ОС. І ІМХО, це коло розірвати має сам виробник, оскільки це призведе до підвищення продажів, у той час, як зараз ми спостерігаємо провал

Крім нас, ще бачив дуже короткий комент від Андрія Поданенка: "хакінтош!”

Порився сьогодні у мережі, є купу статей із позитивним досвідом встановлення хакінтоша на MSI Wind (той-же процесор N270, чіпсет). Автору оригінальної статті як "маководу" варто було б спробувати, хоча такі встановлення звісно є нелегальними. Треба буде спробувати на Aspire One :)

tivasyk сказав...

якраз вчора знайшов у тенетах: стаття про встановлення venera 7 (mac os x kalyway) на acer aspire one. але! проблемні пункти точнісінько ті самі, що й з дистрибутивами linux: звук, suspend/hibernate, кардрідери. і не в останню чергу -- час завантаження =(

jin сказав...

підтримка заліза... Але у будь-якому ипадку, MacOS X не можна пропонувати як систему для нетбуків, через її ліцензію. Залишається Windows XP, Windows Vista та варіанти Linux. І таке враження, що саме з лінаксом виробники не хочуть продавати нетбуків.

для власників eee буде цікавим такий лінк - спроба "заточити" убунту під цей нетбук, але ядро заточене під залізо, що призводить до непрацезданості цього дистрибутива "з коробки" на конкуруючих моделях, навіть проводова мережа не працює

tivasyk сказав...

2jin
> acer зробив патч на alsa, але сорсів цього патча немає, і інши дистробудівники не можуть повторити

по-моєму, просто ще не виникла усталена схема співпраці між усіма ланками: виробник компонентів, виробник нетбуків, пакувальник дистрибутива, спільнота розробників.

тим часом є важелі тиску на виробника, котрий не хоче надавати джерельні тексті своїх патчів: свіжий прецедент з cisco має чогось навчити й інших.

tivasyk сказав...

2jin
> > acer зробив патч на alsa, але сорсів цього патча немає, і інши дистробудівники не можуть повторити

...і ще одне: приблизно через місяць після початку продажів acer aspire one (a110l) з linux, виробник опублікував джерельні коди встановленої операційної системи.

не знаю напевно, але сподіваюся, що коди патчів для alsa мали б входити туди. питання в тім, чи взявся хтось (дистробудівники) подивитися до них?

tivasyk сказав...

2jin
> таке враження, що саме з лінаксом виробники не хочуть продавати нетбуків

так, видається на саботаж, але насправді, я переконаний, це робота двох факторів:

а) спротив microsoft'у, який має надзвичайно сильний вплив на виробників пк;

б) відсутність отієї усталеної схеми взаємодії спільноти, дистробудівників і виробників пк.

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›