здавалося б, ми вже мали звикнути до того рівня некомпетентності, що його день за днем демонструють народні обранці aka депутати вру, урядовці тощо. але ні, ще можуть дивувать, можуть. читаю оце в українській правді коментар віктора пинзеника щодо поточних темпів інфляції:

міністр фінансів віктор пинзеник вважає прийнятним рівень інфляції, зафіксований в листопаді [...] «у мене не викликає тривоги показник зміни споживчих цін 1,5%. [...] це надзвичайно важливий сигнал правильної реакції економіки на кризу», — підкреслив міністр.
а здавалося ж, розумна людина, економіст.


давайте думати. ціна практично будь-якого товару сьогодні в україні залежить від курсу іноземних валют — американського долара та євро. просто тому що або сам товар імпортний, або його виробництво залежить від імпортних матеріалів, інструментів, сировини... в умовах неконтрольованої девальвації гривні тримати на складах хоч якусь кількість таких товарів для бізнесу рівнозначно втраті грошей — щодня, щогодини.

будь-який сток (вже куплений у постачальників, призначений на продаж за гривні) в таких умовах необхідно миттєво продати — нехай зі знижками! мова часто йде вже не про прибуток, а про мінімізацію збитків!

звідси — усі оті акції та знижки, які можна спостерігати у великих роздрібних мережах останні кілька тижнів. що більша мережа — то більший склад і більші збитки.

чи не завдяки отим розпродажам наші урідовці «наміряли» такі нереальнонизькі показники інфляції?

але що буде, коли оті запаси проблемного товару закінчаться? адже попит ніде не дівся, хіба що зменшився трохи. отут найцікавіше: бізнес продовжить закуповувать товар для магазинів, але обережніше, меншими кількостями, а вже на полиці ставитиме їх з такою ціною, яка забезпечить прибуток навіть за умов девальвації!

де тоді буде наш пан пинзеник з його веселою статистикою?

p.s. це просто 3,1415...здець, як вже дістали всі ці спеціалісти.

7 коментар(ів):

Анонім сказав...

А як вам вже крилате Пензеникове: "Приклад неправильної поведінки — коли підприємства підвищують ціни на товари. Неправильно також, коли роботодавці звільняють найманих працівників. Але й робітник поводиться неправильно, коли йому пропонують нижчу зарплату". От би йому з/п урізати. Цікаво, щоб він тоді співав?
С.М.

tivasyk сказав...

2с.м.
я за те, щоби примусити "народних зас...ців", пробачте, обранців, отоварюватися виключно у спеціальних duty-tripple магазинах =)

future сказав...

Попробую вставить свои 5 копеек.
1. На конкурентных рынках невыгодно во время кризиса поднимать цены, т.к. покупатель выбирает подешевле и уходит к конкуренту.
2. Исходя из п.1 в 2009-2010г. нас может ожидать наплыв низкокачественного более дешевого товара.
3. Инфляция (большая и быстрая) возможна только в 1 случае: запуск печатного станка. Похоже, что Пинзеник или НБУ (им виднее) сейчас держат рубильник станка в позиции выкл. Возможно поэтому их и хотят как можно быстрее поменять.
4. Исходя из п.3 выходит, что если сумма цен всех товаров вырастит (как пример) на 25% и составит 1000 грн., а в Украине напечатанных денег будет только на 900 грн., то купят только на 900 грн.
5. Исходя из п.4. получается, что если не включать печатный станок, то рано или поздно рынок не сможет поднимать цены, потому что не хватит денег, чтобы его купить. А это может означать 2 пути: либо снижение цен (на конкурентных рынках), либо уход с рынка некоторых игроков и появление монополий.
6. Из всего вышесказанного для поддержания стабильности цен и предотварщения высокой инфляции государству оч. важно поддерживать конкуренцию на рынке. Это можно сделать путем стимулирования малого бизнеса, снижения налогов, дотаций. Какой путь они выберут я не знаю...

И по-поводу роста инфляции на 1,5%. .. При росте у.е. и е.е. на 30-40% инфляция в 1,5% показывает об относительном здоровье экономики Украины: никто не принялся взвинчивать цены, все понимают, что по завышенным ценам некому покупать. Инфляция - это как термометр. На данный момент показатели термометра в норме - есть небольшая температура.

Я бы больше волновался за банки. Их массовое банкротство действительно может взвинтить инфляцию - деньги то надо где-то хранить, если не в банках, то в товарах и услугах...


Но лично меня больше всего волнует по какому курсу я буду платить за кредит!!!! Вот это действительно ж. И таких как я в Украине сотни тысяч...

tivasyk сказав...

2future
дякую, цікавий огляд ситуації з точки зору макроекономіки. прочитав з інтересом.

я лише підкреслю, що суть мого допису: а) інфляція насправді значно вища за смішні 1,5%, хоча її й стримують самі гравці на ринку б) навіть цей позититвний вплив гравців є дуже тимчасовим.

уряду треба щось робити, і робити оперативно -- а не ляпати язиком про низький рівень інфляції. імхо.

future сказав...

А з чого Ви взяли, що вища за 1,5%... Инфляція це совокупний показник зміни суми цін споживчої корзини. Якщо не помиляюсь, то найбільша частка в ній це продукти харчівання і одяг... Щось я не помітив зростання, а на харчування помітив падіння (ковбаса, сир) - в магазин захожу часто...
В будь-якому разі, дякую за увагу до теми кризи. Людям треба більше спілкуватись і продукувати свої підходи до життя під час кризи... Не сподівайтесь на політиків чи міністрів. Нехай вони також звертають увагу на те, що ми говоримо (звичайні люди), якщо хочуть жити в нормальній країні. Але крім огульної критики потрібні і ідеї...

tivasyk сказав...

2future
> А з чого Ви взяли, що вища за 1,5%...

суб'єктивне враження, що базується на об'єктивному розумінні того, що усі імпортні товари подорожчали (не на полиці -- а на вході в країну!) не на 1,5%, а на ((7,5-5,5)/5,5)*100% = 36%, але ми ще цього не помітили -- і от про те, чому не помітили, я й дописав =)

звісно, вітчизняні товари поки що не дорожчають з такими темпами, бо вплив вартості імпорту на них опосередуваний -- але зачекаймо, з часом помітимо.

я вважаю, що питання темпів їх подорожчання -- це лише питання наявності на складах готової продукції.

ну, і ще раз повторю: в совокупності затримка у подорожчанні вітчизняних товарів і стримування продавцями росту цін на імпортні (для зменшення власних втрат) і є, по-моєму, головною причиною того, що пан пинзеник зміг наміряти 1,5%. побачимо, що буде через два-три місяці.

tivasyk сказав...

цитата:

> начиная с июля, подчеркивает эксперт, реальный уровень обесценивания украинской гривны достиг 46%.

чекаємо нових сюрпризів у січні, коли вщухне передноворічна біганина по крамницях.

хотів оце поставити смайлик, але недоречно буде =/

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›