навесні обурювався феноменом «поверхневого фемінізму», дописав про це у блог, і пообіцяв — сам собі найперше — колись детальніше подумати про те, чому отой особливий тип фемінізму мене дратує. довго не було нагоди, тоді забув.

аж ось єсть нагода: стаття «женщина в информационных технологиях: профессионал или морская свинка?» (developers.org.ua) знову поставила всю проблему жіночого самовизначення з ніг на голову.

але зачепила мене цього разу, і змусила повернутися до теми не сама стаття, а схвальна рецензія людини, яку я хоч і не знаю особсто, але звик поважати за розважливість і здоровий глузд.


змова чоловіків?

головна думка статті буквально слово в слово повторює старий рефрен отого «поверхневого» фемінізму, змінюється лише назва професії: жінок-програмістів мало, тому що сексистське чоловіче середовище не дає змоги жінці вільно самовиражатися.

ой леле, ну яка ж маячня. готовий погодитися, що чоловіки часом упереджено ставляться до жінки, яка пробує свої сили у чомусь, що підсвідомо сприймається як «чоловіча територія». але це трапляється навряд чи частіше, ніж таке ж жіноче сексистське упередження щодо чоловіків у «жіночих» заняттях чи професіях.

і це — нормально!

ми різні. належність до одного виду і зовнішня схожість (дві руки, дві ноги тощо) змушує насінколи забувати, наскільки ми різні.

чому так мало жінок-програмістів? та просто тому, що в дитинстві хлопчики граються конструкторами і проявляють агресію, а дівчатка — граються в ляльки і частіше схильні до хитрощів, аніж відкритого протистояння.

це теж не першопричина — як не може передати істинну причину будь-яка теза, що вмістилася в одне речення, один абзац чи й навіть одну статтю. але принаймні зрозуміло, сподіваюся, де треба шукати ту причину. замість галасувать про нерівноправність та сексизм.


я фемініст!

так, я знову змушений буду погодитися з тим, що жінки інколи таки зазнають приниження з боку чоловіків у чоловічому середовищі саме через стать. так само як, я переконаний, і чоловік час від часу змушений терпіти подібне до себе ставлення у жіночому оточенні.

і це ненормально — але ненормально поза питанням професії! це ненормально в принципі для цивілізованого суспільства.

що таке, неочікувано? ага, я забув попередити: я фемініст.

але я проти спрощення, проти вирішення проблем у стилі «білявок». бо такий підхід приведе від «арабського», справді сексистського, зверхнього, узаконеного культурою ставлення до жінки — прямісінько до ультра-модернового одностатевого суспільства. на думки про таку можливість наразі наводять прийняті в «цивілізованих» країнах способи боротьби з сексизмом в офісі, в транспорті, на вулиці... і навіть в сім'ї.

хочете жити в юнісекс-діснейленді, де всі люди на вигляд однаковісінько не-чоловіки і не-жінки, а для розмноження доводиться перевіряти стать партнера за паспортом, і лише в присутності адвокатів обох сторін, бо просте запитання «ви жінка?» може привести до суду?

так от, я фемініст, і тому — я за підкреслення жіночого в жінці: доброти, ніжності й краси, здатності не лише народжувати дітей — але й ростити їх в теплі й турботі; навіть за легку чарівну примхливість =)

і якщо все це, в результаті, конфліктує з можливістю бути ефективним програмістом... та нехай! набагато важче було б жити без жінок, аніж без жінок-програмістів. або й програмістів взагалі =)

сперечаймося?

p.s. півроку тому я згадував про те, що феміністки взялися за дорожні знаки. не в нас, у відні.

p.p.s. чудовий допис у блозі хеленки (helenka) — практично продовження теми, жіночий погляд: лаконічно, образно і влучно =)

7 коментар(ів):

Анонім сказав...

Маю кілька прикладів-загадок про компфемінізм.
1. "Серож, пріді пасматрі что случілось,у меня какієто труби на маніторє бєгают"?
2. "Я хочу слово дописати, а воно дописує, але перед ним слова стирає. Якийсь вірус?"?
3. Я табличку набрала, зберегла. Відкриваю, а там нема таблички і взагалі якась дурня. (підказка - блокнот)?
С.М.

tivasyk сказав...

я все життя шукаю жінку-програміста*. просто щоби подивитися. при цьому я ж не стверджую, що цей феномен в принципі не зустрічається в природі -- але мені ще не щастило бачити.
___
* маю на увазі не назву професії за дипломом чи трудовою книжкою (таких бачив), а жінку, яка пише програми для комп'ютерів.

Анонім сказав...

А можливо це природа попіклувалася? Такими вони ще привабливіші (якщо звісно ж отримують менше))).
С.М.

ivanko сказав...

На роботі час від часу спілкуюсь з жінкою - системним адміністратором, дуже серйозна дама, а "повні чайники" трапляються і серед чоловіків, іноді соромно стає за блондінко.
Жінка програміст - дружина доброго знайомого, саме програміст ( С#, С ), а не веб дизайнер. Нормальна сім'я, вона у декретному, біля компа, він з роботи і до пелюшок :) .

tivasyk сказав...

2ivanko
от бачиш, тобі більше пощастило. а твоєму доброму знайомому -- то й взагалі несказанно =)

якбачиш, не всі такі щасливі. ми ще у пошуках.

ivanko сказав...

Я собі б такого щастя не бажав, але там любов.
Стосовно статті про жінок в ІТ, мені здавалось, що властива більшості жінок пунктуальність якраз і необхідна для того щоб стати гарним програмістом.
Але нереальний темп роботи плюс погана організація... Коротше ,робили ми з тим знайомим наладку і доводку до кондіций однієї установки. Він займався написанням ПО. Щоб вкластися у строки таких вихилясів довелося наробити і програмних і апаратних. Виправляли вже заднім числом, так от з програмістом жінкою цей номер , гадаю, не пройшов би.
Чоловіки роблять як швидше, жінки - як краще.
Занадто серйозне ставлення до роботи :) . Але це лише моє особисте враження.

Анонім сказав...

дяк за посилання:) доповнили думки одне одного:)

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›