linux: дрібнички, до яких звикаєш

невеличкий ювілей: два роки відколи я повністю відмовився від використання піратських копій microsoft windows, встановивши suse linux на домашній пк.

результат? жодного бажання чи потреби повертатися до windows в мене немає. сьогодні linux, і зокрема opensuse -- цілком зріла система, з якою я можу робити все, що я звик робити за допомогою комп'ютера.


два роки -- майже історія. задокументована сімома десятками дописів у блозі. за цей час довелося навчитися кількох нових фокусів, бо linux -- це зовсім не безкоштовний windows, як видається армії невігласів (котрі вміють вправно інсталювати ігри з купованих дисків і саме це вважають головною навичкою у роботі з комп'ютером). хоч тих фокусів виявилося не так багато. найскладніше було, мабуть, усвідомити й зрозуміти свій вибір на користь вільного програмного забезпечення, а зрозумівши -- навчитися спокійно приймати альтернативні точки зору.

отже, замість агітувати, я просто розповім про дрібнички, до яких я звик за час дружби з пінгвіном, і яких мені тепер конче бракує на робочому ноуті, де -- цілком передбачувано -- встановлено windows:
  • немає необхідності перезавантажувати систему
  • локалізація: український інтерфейс системи та більшості популярних програм, нормальна українська розкладка (з апострофом та ґ)
  • порядок розташування іконок у треї
  • менеджер стільниць "з коробки"
  • прилипання вікон
  • система може пам`ятати розмір, положення, прозорість кожного окремого вікна чи програми
  • максимізація вікон по вертикалі чи по горизонталі
  • налаштування "гарячих клавіш" буквально для всього
зрозуміло, що частину цих можливостей можна отримати й у windows -- за допомогою додаткових програм. проте мені подобається, що в linux всі ці "дрібнички" працюють прямо "з коробки", без необхідності шукати, купувати, встановлювати і налаштовувати якісь додаткові програми.

без перезавантаження

в досвіченого користувача windows не так вже й часто виникає потреба перезавантажувати комп'ютер. проте ситуації, коли без цього ніяк, все-таки трапляються -- наприклад, під час інсталяції якоїсь особливо примхливої програми, котрій конче необхідно встановити й зареєструвати в системі якісь драйвери чи бібліотеки. час від часу доводиться також перезавантаженням лікувати зависання системи. все це сприймається за норму.

з linux мені практично не доводиться перезавантажуватися. за два роки було може п'ять випадків, коли справді довелося це зробити -- з них тричі це було пов'язано зі встановленням драйверів відеокарти, бо цей процес зачіпає ядро системи. ще два випадки треба списати на мою недосвіченість: замість зупинити проблемну програму, я на початку знайомства з linux вважав за простіше звично натиснути рятівну кнопку на корпусі пк =)

зате встановлення програм в opensuse, налаштування системи, навіть реєстрація системних сервісів -- проходять без перезавантаження. встановив якусь гру з репозиторія? одразу ж знайшов її в головному меню і граєшся. коли якась програма "зависає" -- ніде правди діти, трапляється -- це практично ніколи не призводить до проблем навіть з графічним інтерфейсом, не кажучи вже про систему вцілому.

"найстрашніше", що буває -- то необхідність перезавантажити отой графічний інтерфейс (ікс-сервер): зазвичай я просто закриваю профіль і знову авторизуюся, це займає 30 секунд.

українська мова

маючи більш як десятилітній досвід роботи в операційних системах microsoft windows (3.11; 95; 98; xp), я ще до сьогодні не бачив локалізованої, української версії. так, я знаю -- десь там існує пакет локалізації windows xp та налаштування нормальної української розкладки, а також українська версія windows vista... про них розповідають розумні люди з microsoft. проте я не бачив, і в українському магазині наразі годі шукати українських "вікон".
посилання. читайте допис "апостроф у подарунок" тараса олейника в блогах "комп'ютерного огляду", і далі коментарі читачів до нього. 
першою "моєю" версію suse linux 10.1, яку я придбав на українському сайті lafox.net з доставкою прямо мені до рук. встановивши її на пк, я отримав "з коробки" український інтерфейс власне системи, найбільш популярних програм, а також нормальну українську розкладку -- з апострофом та літерою ґ. одразу. навіть процес інсталяції був українізований.

linux дозволяє для різних користувачів системи встановити різні мови інтерфейсу, чим я негайно скористався, бо милій ближча російська.

порядок системному треї

це цікавий момент. я ніколи не звертав на нього увагу, поки не познайомився з linux. спробуйте у windows 9x (не знаю, що там з цим у vista) попереставляти іконки у треї -- а дзуськи! ну й гаразд, кажеш собі, не дуже й хотілося -- яка, врешті-решт, різниця. але ж осад залишився, і око мулятиме =/

в стільничному середовищі kde для linux такої проблеми нема: частину іконок можна сховать (як і у windows), а видимі -- відсортувати, і система пам'ятатиме встановлений порядок, навіть якщо якусь програму (скажімо, ktorrent на скріншоті) закрити і згодом запустити знову.

віртуальні стільниці

ідея віртуальних стільниць не нова -- їй більше двадцяти років. щоправда, для більшості користувачів windows вона залишається невідомою: "рідної" реалізації в цих операційних системах немає, а сторонні програми за надійністю та рівнем інтеграції не наближаються до того, як ця ідея реалізована в у світі *nix-систем, зокрема в linux.


суть проста: система наче пропонує кілька стільниць, в будь-який момент можна бачити лише одну, а за необхідності -- переходити до будь-якої. наприклад, веб-браузер може бути відкритий на одній стільниці, на іншій -- електронна таблиця і калькулятор тощо, а перемикання між ними повертає саме те розташування вікон, яким його залишили на тій стільниці.

я й сам послуговуюся віртуальними стільницями не надто часто, і чотирьох вистачає за очі: інколи відкриваєш декілька вікон і розкидуєш на різні стільниці, щоби не плуталися, і не доводилося, скажімо, шукати давно відкритий файловий менеджер під завалами інших вікон. як правило, gimp "живе" окремо -- це дозволяє зосередитися на обробці зображень, поки на ішній стільниці відкрито нового листа в поштовику, щоби відіслати якісь світлини додатком.

користувачеві windows важко збагнути, навіщо це треба. як в будь-якої красивої ідеї, в цієї може бути багато застосувать -- це лише питання звички і особистих вподобань.

прилипання вікон

в linux -- а точніше в більшості популярних віконних менеджерів для *nix -- вікна "прилипають" до країв екрану і одне до одного.

у windows однією з перших популярних програм, що мали таку особливість, був winamp, а за ним -- різні інтернет-пейджери, як ото icq та qip. мені доводилося чути, як користувачі windows зі стажем "крутять носом", мовляв, нащо воно треба -- але це зручно: достатньо один раз спробувати, і відвикнути вже буде складно.

так от, у в kde/linux прилипають всі вікна. але за необхідності таку поведінку можна відмінити для окремих вікон, або для всіх.


параметри окремих вікон

окрім того, в kde/linux будь-яке вікно можна примусити завжди залишатися нагорі -- так, щоби його не перекривали інші вікна. або навпаки -- під усіма вікнами, якщо це треба. для будь-якого вікна окремо можна налаштувати безліч інших параметрів: встановити прозорість, зафіксувати розміри чи положення на екрані, прив'язати до однієї віртуальної стільниці тощо. і всі ці налаштування система запам'ятає й відновить щоразу, коли відповідну програму знову запустити.

звісно, навряд чи всіма цими можливостями треба користуватися щохвилини. але ось хороший приклад: люди з досвідом роботи у adobe photoshop нарікають на gimp через його незвичний інтерфейс, мовляв, палітри з інструментами та шарами губляться й хіба що не розбігаються по екрані =) тим часом достатньо прив'язати ці віконця до своїх місць на екрані, зафіксувати поверх інших вікон -- і проблеми нема, вони поводитимуться практично так само, як у 5-му photoshop'і.

максимізація

у windows з максимізацією вікон все гранично просто: натиснув відповідну кнопку в заголовку вікна -- відкрив на весь екран, клацнув ще раз -- відновив розмір. ясно.

але особисто мені не дуже подобається розгортати вікна на всю ширину 20-дюймового монітора зі сторонами 16:10. навіть якщо це веб-браузер. особливо якщо це веб-браузер: мені зручно читати вузькі колонки, аніж крутити головою зліва направо.

тому я досить швидко оцінив можливість максимізувати вікно в kde/linux лише по вертикалі: достатньо клацнути на тій самій кнопочці... правою (або середньою) кнопочкою миші. можна також лише по горизонталі -- але цим варіантом я не користуюся.

гарячі клавіші

пінгвін любить клавіатуру. щоби оцінити це, не обов'язково вдаватися до командного рядка в терміналі -- налаштувати гарячі клавіші в kde/linux можна для величезної кількості дій з графічним середовищем.

звісно, перемиканням між програмами, копіюванням/вставкою/вирізанням, або навіть запуском окремих програм нікого не здивуєш. гаразд, як на рахунок списку всіх відкритих вікон? управління курсором миші з клавіатури? перемикання між віртуальними стільницями? до того ж, для будь-якої дії можна встановити по дві гарячих комбінації.


мені найбільше сподобалося керувати гучністю звуку з клавіатури, програванням і рейтингуванням композицій в amarok'у, а також перемиканням між стільницями. до решти, певно, ще не доріс =)


можна було б продовжувать про цікаві особливості linux, але думаю, що для одного допису вистачить. резюме? linux -- цікава й зручна система, яка легко дасть фору альтернативам. треба лише мати трошечки голови й інтересу.

12 коментар(ів):

jin сказав...

ну що ж, спробую стати на сторону Windows :)

без перезавантаження
я свій робочий лептоп (Windows 2000) перезавантажую один раз на ~10 днів. Користувач не так уже й часто встановлює драйвери нових пристроїв, чи системні бібліотеки (до речі, при встановленні деяких системних компонетн, система пропонує перезвантажитись, але наспрвді достатньо перелогінитись). Сервіси я зазвичай запускаю/запиняю вручну, без перезавантаження

українська мова
студентом пробував ставити MUI на нову тоді Windows XP, українська мова там є, можливість вибору мови для кожного із користувачів персонально. На рахунок ґ, то вона і у winkeys пристуня, пробуй на робочому ноуті натиснути alt gr + г, отримаєш ґ, або alt gr + Г - Ґ. От з апострофом не склалось, але я і лінаксі використовую розкладку Winkeys

порядок системному треї
хм, я про таке навіть не задумувався, треба буде на вісті спробувати

віртуальні стільниці
угу, є таке, але я рідко більше двох стільниць використовую. Два монітори - куди зручніше :) До речі - віста їх підтримує значно краще, аніж 2000 і XP, мені вістівська реалізація дуже сподобалась

Але зараз, у офісному середовищі, віндовс таки зручніший, але через наявність дуже потужних серверних можливостей софта від MS, офісний пакет (квлючаючи Outlook i Project) на робочих місцях + підтримка на серверах під куруванням Windows 2003 дають дуже зручеі можливості спільної роботи. Наразі, я не бачу настільки хорошої інтеграції у середовищі OpenSource

Taras Ambroz сказав...

а скільки часу треба вчитися володінню лінуксом і як довго все настроювати... а в тебе це скільки відідбрало років?*:)))))))))))))

п.с. незручність блогера, що нема повідомлень на пошту про новікоменти в пості в якому ти вже відмітився:((

tivasyk сказав...

2taras ambroz
а скільки часу треба вчитися володінню лінуксом і як довго все настроювати...
ти перебільшуєш. на крайняк -- livecd в дисковод, і поїхали.

в тебе це скільки відідбрало років?
не відібрало, а подарувало =) я люблю сидіти перед комп'ютером таксамо, як колись в дитинстві любив конструктори.

незручність блогера, що нема повідомлень на пошту про нові коменти
якщо постити коменти з профіля google -- єсть така функція.

tivasyk сказав...

2jin
ну що ж, спробую стати на сторону Windows
благородно =) проте я ж зовсім не проти windows'а, я лишень розповів про власний досвід.

Анонім сказав...

Допоможи чайнику у світі антарктичних тварин.
1. Скільки існує версій Linux?
2. Яка краща?
3. Чи є необхідність налаштовувати відразу систему після встановлення?
4. Чи легко працювати з Wi-Fi?
5. Чи порадує мене до OpenOffice, якщо я звик до MSOffice2007?
6. Чи швидше вона працює і які переваги (якщо такі є) дарує в комплекті з Aspire One?

podarok сказав...

4 роки FreeBSD в якості десктопа...
переліз на хакінтош в цьому році...
Фря ще іноді юзається.
Мастдай вмер давно..
На роботі - Мастдай + Макос - все ліцензії 8)

Андрій Рущак сказав...

jin:От з апострофом не склалось, але я і лінаксі використовую розкладку Winkeys

і в мене на убунті вінкіз, але апостроф є (замість ё), як і ґ.

tivasyk сказав...

2jin
2андрій рущак

+1
в linux'ах winkeys правильніший, ніж у windows'і =)

jin сказав...

в linux'ах winkeys правильніший, ніж у windows'і =)
=)

2 taras ambroz
2 Дженджик


дистрибутивів лінакса існує дуже багато, але більшість з них можна "грубо" поділити на кілька категорій:
- побудовані на базі red hat/fedora, або rpm-базовані
- побудовані на базі debian
- які збираються з джерел

Я б рекомендував спробувати якись із варіантів Ubuntu (сам Ubuntu, Kbuntu, Xbuntu, Ebuntu, неофіційні, наприклад gOS), або OpenSuSE, вони підтримують багато заліза "з коробки", прості у налаштуванні, мають український інтрефейс, дружні до користувача, прямо у дистрибутиві є багато софта, отже багатьом користувачам треба буде встановлювати мінімальний пакет додаткового ПЗ, або може і не доведеться :)

А саме головне - його можна спробувати не ставлячи на комп'ютер завдяки liveCD - стягніть такий диск, і пробуйте попрацювати прямо із нього (правда буде трохи підторможувати система - але цілком працездатно для оцінки)

Якщо прідтримується залізо - то проблем із Wi-Fi немає (я зараз з лінакса сиджу, на кухні).

OpenOffice.org - дуже непоганий набір, я маючи куплений розширений набір MS Office 2003 Professional інколи використоувю OpenOffice.org :) ось-ось вийде версія 3.0, яка буде добре (не через конвертори) підтримувати документи MS Office 2007/2008.

Чи легко його налаштувати - ось усе що потрібно середньому користувачу :) Для тесту я на ту-ж машинку (трохи специфічне залізо, на віінду треба тянути і ставити купу дров) поставив Ubuntu 8.10 (ще бета), після автоматичного оновлення системи запрацювало усе, крім одного світлодіода на корпусі :) Українська мова налаштовується через графічний інтерфейс.

tivasyk сказав...

2jin
юро, на одиничці ubuntu після оновлення нормально підхопила wifi?

jin сказав...

ubuntu 8.04.1 - треба ставити драйвера, 8.10 - після оновлень - підхопив зразу

tivasyk сказав...

забув згадати про цікаву особилвість більшості віконних менеджерів у linux: кожне вікно можна пересунути, натиснувши alt на клавіатурі й потягнувши вікно мишкою -- не обов'язково клацати на заголовку.

надзвичайно зручно, особливо на нетбуках з невеличким екраном, де інколи окремі вікна не вміщаються по висоті. у windows доводиться рухати вікна виключно клавіатурою (alt+space, вибрати пункт "пересунути" в меню, тоді стрілками рухати, enter для закінчення), а от в linux все набагато простіше й зручніше.

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›