знаєте, що таке криза української блогосфери у персональному контексті? я вам розкажу: більш-менш регулярно переглядаю 13 українських блогів... але коли мені хочеться почитати щось справді цікаве — доводиться повертатися і перечитувати архів свого блога.

мабуть, я таки даремно нарікаю саме на українську блогосферу — справа не в ній. а у самому феномені блогерства. це — самозаглиблення. в принципі, цей самозаглиблений суб'єктивізм і є цікавим у будь-якому блозі, українському чи ні. але цікавий не кожному, і не у будь-який момент часу.


до свого блога я змушений повертатися не тому, що він найкращий — просто він, природньо, найближчий мені. тематично, психологічно, контекстно.

про якість блогів

то яким має бути цікавий блог чого мені особисто не вистачає у більшості українських блогів?
тематичність
є доволі вузький спектр тем, в які я готовий занурюватися щодня, щогодини. відступи від теми іноді бувають цікавими, але переважно сприймаються як сміття.

проблемність
навіть в рамках цікавої теми дописи можуть бути актуальними, «живими» — або «для галочки».

регулярність
дві-три публікації на тиждень? смішно, мені цього мало — кілька(надцять) дописів на день було б нормально.

емоційність
це те, що я назвав вище суб'єктивністю. періодично я звертаюся до вікіпедії — але я не читатиму блога з подібним нейтральним стилем викладення.

якість
цей показник мені важко виміряти чи навіть визначити, але інтуїтивно зрозуміло, про що мова; тут все: певна стилістика тексту, банальна грамотність (або характерна не-грамотність як елемент стилю), оформлення тощо.
повернімося до блогосфери. в принципі помітно, що найбільш якісні — «професійні» блоги, тобто тематичні + проблемні + регулярні. але саме їм частенько бракує отого суб'єктивізму, і вже зовсім його немає (або він якийсь гіпертрофований, гротескний) у блогах аматорів, котрі ще пнуться зробити зі своїх щоденників «автомат для видачі жетонів на метро» (це називають модним словом «монетизація блога»).

зрозуміло: пересічному блогерові завжди є що емоційно й суб'єктивно сказати про безліч речей, від поточної політичної ситуації в україні (читаємо блог сергія манту) аж то суто інтимних подій (народження синочка). можливість це зробити — а зовсім не міфічна монетизація — і зробила блогінг таким популярним явищем. але ж вона й конфліктує з бажанням віднайти свою, бажано широку аудиторію, а отже — обмежити себе рамками однієї теми, і впровадити якісь стандарти якості та проблемності.

а ще ж не було мови про регулярність. хто-небудь пробував стабільно видавати бодай по одному допису в день? ото ж бо й воно...

ну гаразд, досить того скигління. де вихід, рішення, пропозиція?

ідея: тематична агрегація

рішення, як на мене, на поверхні: агрегація. нумо відкладемо свої термінологічні шаблони, мова не про rss, а про тематичну агрегацію блогів у такі собі блогожурнали.

приміром, в моєму блозі наразі близько семидесяти дописів про linux — у масі з чотирьох сотень дописів «про все-все-все». уявімо собі гіпотетичний український мега-блог, присвячений виключно цій темі. зареєструвавшись у ньому, я дозволяю автоматично «підтягувати» туди мої дописи з тегом linux. і так само ще кілька десятків укранських блогерів, які більш-менш регулярно, більш-менш тематично, більш-менш проблемно пишуть про пінгвіна.

уявімо собі (увага, це складніше!), що є якась досить демократична, але в той же час проста й надійна система забезпечення якості вмісту — наприклад, голосування спільноти авторів або пряма модерація якоюсь «редакцією» (щось а ля bash.org.ru).

уявімо також (от це зовсім складно), що у власників такого тематичного мега-блога є дієва схема моне... (не думав, що дійду до цього) монетизації свого проекту, і що для залучення цікавих авторів до свого проекту вони згодні реалізувати якусь прозору і демократичну схему виплат авторам відповідно до рейтингів/читабельності окремих дописів.

що ми отримаємо? як мінімум — спробу започаткувати проект, який користатиме з найкращих рис блогосфери, водночас нейтралізуючи притаманні їй проблеми, і матиме набагато вищі шанси на оту монетизацію порівняно з будь-яким персональним блогом.

стара новина

і що, хіба я щось нове придумав? це банальна схема роботи більшості медійних проектів — часописів, телеканалів тощо, тільки спроецьована на блогосферу. подібна агрегація, хоч і в дещо примітивнішому вигляді, працює на веб-сайтах «комп'ютерного огляду» чи itc.ua.

в принципі, щось майже близьке до такої ідеї більш прогресивна частина української блогосфери наразі обговорює під проводом андрія поданенка. щоправда, називається цей проект дещо банально: каталог блогів. дуже хотілося б сподіватися, що проект виживе і розвинеться у щось цікавіше і прогресивніше за черговий каталог. але щось я не дуже йму тому віри, буде тільки пшик =)

чому? через оту легендарну здатність до смерті заобговорювать будь-яку реальну роботу. ми це любовно звемо «українською ментальністю».

а так хочеться помилитися в цім випадку. я би хотів, щоби андрій плюнув на оті начала демократії, власноруч — авторитарно — взявся за ідею й довів її до реалізації не як програміст, а як менеджер проекту. отоді, мабуть, було б діло.

p.s. хочете посперечатися? ласкаво прошу. якщо бува хтось ще не висказав своє фе на мою попередню провокацію (українська блогосфера хвора?), вам сюди.

4 коментар(ів):

ELECTRIC сказав...

Ой хвали менемоя губонько бо тя розірву:)))))
От ястараюся щось інакше писати ніж про заробіток але всерівно влазять персонально щоденникові записи, тому завів http://taras.blox.ua. І серед персональних постів інколи проскакує щось таке щоб і на http://electric.org.ua можна було кидати. Вийшло, що просто розпорошився. Колись хотів зробити тематичнийлог http://mylviv.blogspot.com - але це банальни копіпаст вийшов оскільки не виділяю на це багато часу, а скоріше навпаки взагалі часу не виділяю. А з іншого боку унікальний контент для теми Львів - на даний момент складно хоча ідеї є але вони вимагають часу. То як бути?
Найчастіше нові пости пишуться коли пишеш щоденник про власне життя. А тематика не дасть великої частоти постінгу.

jarofed сказав...

Скидаю капелюха, толкова стаття! Справді, багатьом українським блогам не вистачає тематичності. А самих блогів поки що не так багато, щоб мати великий вибір. В теорії створення агрегаційного ресурсу мало б допомогти. Але на практиці, думаю, шансів не так багато. І причина - знову той же "український менталітет".

І це, до речі, просте але дієве пояснення, чому одній людині дуже складно зробити подібний ресурс - бо завжди знайдуться ті, хто буде кричати: "А-а-а, там все не так... я знаю, як потрібно! Ходімте всі до мене". Саме тому над каталогом сайтів (назва якого, до речі, цілком умовна, бо по суті він повинен бути чимось більшим, ніж просто каталог) має намір працювати не одна людина. Зрештою підтримка після створення йому явно не завадить. А Андрієві респект за те, що він перейшов від слів до справи і почав втілювати каталог технічно.

Анонім сказав...

Питання не просте. Як можна покращити укрблогосферу? При збільшені регулярності, емоційності – впаде якість. Звузиться тематичність – зменшиться графоманство. Ввести постать редактора – розпочнеться корупція. Задзвенять монети – прощай свобода. І це лише щодо змісту Проект який би обє’днав УСЮ українську блогосферу в принципі не можливий (а ще один каталог, чи потрібний?). Як на мене більш реальніше є проект, назвемо це «громадянська блогосфера», де об'єднуються блоги чимось близькі один до одного, з стійкими «іделогічними» фундаментами непорушність яких є аксіоматичною. До того ж самої мови для таких тривких «ланцюгів» недостатньо.
C.M.

tivasyk сказав...

2anonim
2all

та ж я запропонував варіант розвитку, при цьому індивідуальні блоги залишаються індивідуальними, тоді як блогожурнали збирають тематичні, якісні дописи.

об'єднувать геть усе в один каталог -- то утопія, цур мене.

решту коментаря, боюся, до пуття не зрозумів. може тому, що вечір вже =)

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›