в україні зараз вже доступні кілька моделей нетбуків, і попри консервативний песимізм професіоналів, ці "малявки" виявилися досить популярними на ринку. більшість виробників пропонують в якості операційної системи на вибір стару добру windows xp home або якусь версію linux. як показує статистика (наприклад, від msi), версії з windows краще приймаються ринком. це цілком закономірно, і флеймувать з цього приводу безглуздо.

і все ж таки особисто я вважаю наразі найкращою пропозицією в україні нетбук aspire one -- і саме молодшу версію, з linpus linux. про це й напишу: отже, 3 причини...

старт за 15 секунд

звикли до того, що дві хвилини на запуск операційної системи -- це нормально, ба навіть дуже добре? спробуйте aspire one з інтерфейсом на базі linux: старт за 15 секунд -- від натискання кнопки вмикання до повністю завантаженого інтерфейсу. якщо нетбук не вимикати, а відправити в режим сну -- він стартує за 10-12 секунд.

я помітив, що це змінює мої звички в роботі з комп'ютером: "дорослий" ноутбук увесь час включений, навіть якщо треба відлучитися всього на півгодинки; через це він постійно підключений до розетки. з нетбуком інакше: відкладаючи навіть на 5 хвилин, закриваю кришку -- він засинає, і я знаю, що за необхідності він прокинеться за лічені секунди; до електромережі підключаюся лише коли вже треба зарядити батарею. приблизно в такому ж режимі люди користуються кишеньковими пк.

версія з windows xp home завантажується також досить швидко в порівнянні з "дорослими" ноутбуками -- 25-35 секунд, але це вдвічі довше, ніж linux.

апгрейд

aspire one можна вдосконалити: найпростіше додати оперативної пам'яті до 1,5 гігабайт, і замінити жорсткий диск. компоненти стандартні й доступні в комп'ютерних магазинах у надлишку.

aspire one з windows xp містить 512 мб пам'яті на материнській платі (не заміняється), і ще одна планка 512 мб стоїть у єдиному слоті для розширення пам'яті. тобто за бажання збільшити об'єм, треба купити планку на 1 гб -- і продати ті 512 мб, що були там початково. жорсткий диск в цій моделі має стандартний "ноутбучний" форм-фактор -- 2,5 дюйми.

молодша модель aspire one цікавіша в плані апгрейду. по-перше, слот розширення пам'яті вільний -- купуючи 1 гб додатково, не треба думати, куди діти лишні 512 мб =) по-друге, посадочне місце для твердотільного накопичувача має форм-фактор 1,8 дюймів, і сюди можна за бажання поставити або більш-ємний ssd-накопичувач (хоч це дорого -- але з часом ціни падатимуть), або ж придбати жорсткий диск 1,8 дюйми (як у ipod'ах) -- він буде легший і економічніший за аналог у форматі 2,5 дюймів.

вентилятор

вентилятор у aspire one не надто шумний -- але від такого комп'ютера чекаєш повної тиші. хороша новина для власників aspire one з linux -- скачавши пару файлів і запустивши один раз скрипт налаштування, можна вмовити нетбук запускати примусове охолодження рідше, ніж передбачено фабричними установками. юрій новоставський (aka jin) знає, як це робиться -- і, можливо, днями допише у свій блог.

а от для версії нетбука з windows такого рішення поки-що на форумі користувачів aspire one немає.

ціна

aspire one з linux (модель a110) в офіційному прайсі acer коштує 451 доларів (середня ціна в hotline.ua 429 доларів). старша версія з windows xp -- офіційно 520 доларів (середня 494 доларів).

різниця -- 60-70 доларів; це хороша бездротова миша, карта пам'яті secure digital для розширення ємності вбудованого ssd-накопичувача або (з невеличкою добавкою) недорогий зовнішній жорсткий диск на usb.

отакі мої аргументи. щодо мене -- сам linpus linux, хоч і не є найкращим дистрибутивом на мою думку (про це іншим разом), все-таки ближчий мені, ніж windows. особливо після того, як я таки встановив з мережевого репозиторія (5 хвилин) battle for wesnoth!

p.s. а щодо інтерфейсу для домогосподарок... не подобається? ось так виглядає той самий linux після перемикання стільниці до класичного вигляду (див. скріншот справа) -- подяка юрі новоставському за підказку!

p.p.s. і от саме юра новоставський не згоден з моїми аргументами на користь linux-версії. його думка варта уваги, читайте коментар.

9 коментар(ів):

jin сказав...

Тарас, особисто я вибрав версію із Linux (110L) свідомо, знаючи усі за і проти, але з твоїми роздумами я не згоден. Пройдусь по пунктам:

старт за 15 секунд
цілком згоден, дуже приємно бачити дуже швидке завантаження системи, дуже часто я зупускаю FireFox (2.0.14, бо саме ця версія пердвстановлена на Linux-версії) швидше, аніж стартане утіліта підключення мережевих адаптерів :)
Але, на відміну від дорослого лептопа, лінуксова одиничка дового прокитадається з "режиму сну", час приблизно рівний (а інколи і бльший) за час завантаження системи :( В результаті - я часто просто вимикаю нетбук, а от з "великим" лептопом роблю таке нечасто.

апгрейд
aspire one можна вдосконалити: найпростіше додати оперативної пам'яті до 1,5 гігабайт, і замінити жорсткий диск. компоненти стандартні й доступні в комп'ютерних магазинах у надлишку.
Є кілька негативних моменти - для заміни модуля пам'яті чи накописувача, небку треба розібрати повіністю - зняти клавіатуру, викрутити 8 гвинтиків на нижній панелі (два з них схована під "ніжками"), далі - ще майже таку ж кількість на кришці під клавіатурою, зняти шлейф тачпада, зняти верхню кришку, відкрутити кріплення материнської плати і безпроваідного модуля, зняти сам модуль, шлейфи динаміків, портів, накопичувача, після цього - виянйти з корпуса саму материнську плату - і лише тоді ми отримуємо доуступ до модуля пам'яті на накопичувача (незалежно, це hdd чи ssd).

По перше, з таким справиться далеко не будь-який користувач (особливо зважаючи, що шлейфи не самі зручні, і їх легко пошкодити), по друге - ми втрачаємо гарантію.

Ну і наостанок цього блоку - пам'ять стандартна і "у надлишку", а от із накописувачами ситуація гірша - на платі моделі 110 не розпаяний стандартний SATA-інтерфейс, а лише 40-контактний PATA із zif-з'єднувачем, тому придбати в українських магазинах накопичувач на заміну у 110-ту модель (яка постачається з Linux) досить непросто.

З моделлю 150 (яка іде з Windows XP Home) тут трохи простіше - стандартний 2.5" HDD із інтерфейсом SATA, який купити і справді просто. Єдиною перепоною для заміни (якщо ви готові на таке піти - дивіться два абзаци вище) - треба вибрати "тонку" модель диску.

молодша модель aspire one цікавіша в плані апгрейду. по-перше, слот розширення пам'яті вільний -- купуючи 1 гб додатково, не треба думати, куди діти лишні 512 мб =) по-друге, посадочне місце для твердотільного накопичувача має форм-фактор 1,8 дюймів, і сюди можна за бажання поставити або більш-ємний ssd-накопичувач (хоч це дорого -- але з часом ціни падатимуть), або ж придбати жорсткий диск 1,8 дюйми (як у ipod'ах) -- він буде легший і економічніший за аналог у форматі 2,5 дюймів.

тут зауважу, що посадочного місця нема - є лише інтерфейс, такий як на частині 1.8" накопичувачів, при апгрейді накопичувача доведеться фіксувати накопичувач (більшість користувачів, які замінювали накопичувач робили це за допомогою двосторонньої клейкої стрічки). Зробити такий апгрейд не просто, оскільки треба знайти накопичувач 1.8" товщиною не більше 5мм (більшість мають 8мм) із роз'ємом zif, благо такі є на iPod-ах 5-того покоління :) "Айподівські" накопичувачі і справді тихші і екнономічніші (у плані енергоспоживання) своїх "ноутбучних" (2.5") побратимів, але повільніші і дорожчі. А 5мм пристрої, ще й відрізняються порівняно невеликим об'ємом пам'яті (максимум - 40-60ГБ).

А от про ssd можна сказати лише одне - нею треба користуватись на "одиничці" якнайменше, бо за швидкістю вона дуже програє не лише накоричувачам на магнітних пластинах, але і звичайним недорогим карткам SD.

Не зважаючи на ці усі аргументи - я не шкодую що вибрав саме Acer Aspire One 110L, і пишу цей коментар саме з нього :)

tivasyk сказав...

2jin
юро, дякую за цікавий коментар. було б нецікаво, якби всі ми були на 100% згодні одне з одним =)

щодо часу прокидання -- в мене середній час не більший, ніж на завантаження, але за умови, що при засинанні не завантажений саме вогнелис! навіть з battle for wesnoth одиничка прокидається миттєво -- а от вогнелис, мабуть, дуже жадібний до пам''яті.

щодо апгрейду... тримаюся своєї точки зору -- через два банальних моменти. пересічний користувач апгрейду не робить -- ні на великому пк, ні на ноуті, і тим більше не робитимуть цього з одиничкою. а для непересічних користувачів -- і розібрати нетбук, і знайти накопичувач 1,8" буде не стільки пробшлемою, скільки цікавою задачкою.

тому то я свідомо не написав, що молодша одиничка в плані апгрейду простіша чи дорожча -- ні, саме цікавіша =)

ну, але загалом твій коментар цілком слушний. якщо не проти -- винесу його догори, в допис.

Taras сказав...

я не порівнював з лінуксовими версіями але мій асер з віндою десь за 15 секунд прокидається. точно стазати не можу, бо деякий час йде на введення пасворда. вогнелис в мене запущений перманентно)) і з багатьма вкладками

tivasyk сказав...

2taras
вогнелисом старшу версію не налякаєш: там жорсткий диск, він виявляється швидшим за інтелівську ssd-шку, а це якраз критично для вогнелиса, який має схильність скидати на диск багато невеликих файлів.

Андрій Рущак сказав...

якби купляв нетбук сьогодні, чи вибрав би acer aspire one 110 чи якусь іншу модель?

tivasyk сказав...

2андрій рущак
андріє, дякую, заінтригував. думаю...

найперше: маю змогу вдома тестувати обидві версії: синій a110 (linux+ssd) та білий a150 (win xp+hdd). машинка з ssd легша в руці (я читаю з екрану нетбука, тому це помітно). але в дискових операціях запису та ж таки ssd від intel гальмує, теж помітно (з цим можна боротися, але це інша тема). це найбільш помітні плюси/мінуси в користуванні.

щодо linux/windows -- я буквально днями поставив kubuntu 8.10 замість linpus'а, і ця система дає фору windows'ові легко і без варіантів. скріншоти і звіт трохи згодом викладу. але це саме можна зробити і з a150, зрозуміло.

загалом, якби довелося обирати -- вибір сильно залежав би від різниці в ціні. $50 -- терпимо, можна купувати hdd-версію, міняти windows на щось людське, і користуватись. якщо ближче до $100 -- нізащо не вибрав би дорожчий aspire one.

p.s. зараз aspire one a150 (win xp+hdd)пропонують в "діавесті" за 2700 грн з гаком. по-моєму, чудова ціна, можна брати.

Андрій Рущак сказав...

дякую! візьму до уваги :)
я правда мав питання ширшого плану - не стільки лінуксова версія асера проти віндової, а загалом - що би ти зараз собі вибрав серед наявних варіантів нетбуків різних виробників. Чи acer рулить полюбе?

tivasyk сказав...

2андрій рущак
> що би ти зараз собі вибрав серед наявних варіантів нетбуків різних виробників. Чи acer рулить полюбе?

ага, пробач, тепер бачу, що не вчитався в питання. ну... acer мені ближчий хоча б просто в силу нетехнічних причин.

але... з чого вибирати? наразі в україні більш-менш широко доступні лише три серії: acer aspire one, asus eee pc 700 & 900, і ще msi wind u90 & u100. решта анонсованих моделей -- або ще не приїжджали, або приїжджали в дуже невеликій кількості і знайти їх годі.

конкурентом aspire one по ціні є лише asus eee pc 700 -- на цю пару достатньо просто подивитися на полиці, щоби зробити правильний вибір =)

найближчим конкурентом по дизайну/функціональності є, мабуть, wind u90. от його я б розглядав як альтернативу.

по дизайну і компактності aspire one мені більше подобається. але це вже суб'єктивно.

p.s. на aspire one я поставив kubuntu 8.10 -- тепер це зовсім інший нетбук!

Андрій Рущак сказав...

Дякую! Думаю, що скоро і я зможу написати про враженя від роботи з нетбуком :)

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›