ще раз про музику за гроші

щойно прочитав відомий допис "думки про музику" стіва джобса (оригінал англійською на сайті apple), в якому він коментує позицію apple щодо музичних файлів, захищених drm-технологіями.

знову -- як колись -- не втримаюся й видам пару коментарів. бо дуже прикро читати отаке і усвідомлювати, як ото "великий дядечко" може красиво грати словами з високої трибуни, вішаючи лапшу і замилюючи очі простим покупцям усіляких там ipod'ів.

а може й просто з власного занудства? нехай, прокоментую.

нестримний потяг ділитися

уявіть собі: у вас є яблуко. величеньке. смачнюще! і надзвичайно чарівне: ви можете поділитися ним з будь-ким, а воно залишиться у вас. не повернеться, ні -- просто його стане... два: у вас, і у того, з ким ви поділилися.

і от назустріч вам йде гарна дівчина (або -- спеціально для дівчат -- казковий принц). і в неї є груша =) така ж чарівна, як і наше яблуко. чи поділитеся ви своїм яблуком? аякже, не треба й питати! а вона з вами -- грушкою? швидше за все -- так, на подяку за яблучко =)

це -- природньо! так само, як жадібність має глибоке коріння в людській психіці -- і потреба ділитися також там-таки коріниться. все це частини складних підсвідомих реакцій, що в сукупності дозволили вижити людству. їх не викорінити простими заборонами. коли їжі мало, а хтось прийшов забрати останнє -- не давай. але коли їжі багато, а кругом свої, друзі -- ділися щедро. інстинкти.

до чого веду? музичні файли можна копіювати -- це чарівні "яблучка" та "грушки", яких не убуває від того, що ними ділишся з ближнім. зупинити цей процес -- неможливо. він більший і старіший за будь-яку бізнесову компанію, він сильніший за будь-який закон, він надійніший за будь-яку технологію.

тим часом у світі є кілька величезних компаній, котрі не можуть второпати, що разом з широким розповсюдженням цифрової музики, електронних книжок, цифрової фотографії, цифрового всього -- світ змінюється. безповоротно. втримати цей процес просто не вдасться. люди будуть ділитися інформацією попри все.
цитата. необхідно вдосконалювати технології захисту там, де це конче необхідно і можливо, а у всіх інших випадках -- приймати іншу, вільнішу філософію користування продуктами інтелектуальної праці і систему винагороди авторам.
як це можуть не розуміти всі ті "розумні дядьки" у великих компаніях? хтось, мабуть, розуміє. але система до жаху інерційна: судитися й судити наразі дешевше, ніж міняти парадигму цілої бізнесової галузі.

найбільше дратує те, що ті компанії наш потяг ділитися вперто позначають тавром "піратство". одна справа -- зламати захист програмного продукту, надрукувати диски з ним тисячними, мільйонними накладами, і продавати, збудувавши на цім свій бізнес -- оце, я погоджуся, піратство.

інша справа -- поділитися тим, чим звик ділитися (книжкою? музикою?) без думки про збагачення, заради підсвідомої приємності самого почуття. це -- піратство? та годі вже!

свобода вибирати кайдани

уявіть собі: ви хочете дивитися якийсь телеканал. скажімо, 1+1. ви йдете в магазин, і купуєте телевізор. це зрозуміло. але телевізор незвичайний: він може показувати лише... телепередачі каналу 1+1. от так. стривайте, до нього також можна підключити dvd-програвач і він показуватиме відео. але от інші телеканали -- не приймає.

гаразд. припустімо, ви також захотіли переглядати discovery channel. ви... йдете в магазин, і купуєте ще один телевізор -- той, що показує лише discovery channel.

нормально? не дуже -- мабуть, скажете ви.

а як же тоді вам таке: drm-захищену музику, куплену в онлайн-магазині itunes, можна слухати лише на програвачах apple ipod. якщо хочете слухати ще й захищену музику з магазину microsoft -- доведеться купити ще й програвач zune =)

а тепер перечитайте, як коментує цей момент пан джобс у своєму дописі. як на мене, він просто уникає відповіді: посилається на те, що 97% музики на пересічному ipod'і все-одно не захищені drm-технологіями, а отже, ніхто нікого не прив'язує до своїх плеєрів чи онлайнових сервісів...

коротше кажучи, з цілком зрозумілих причин дядечкові не стало наглості прямо заявити, мовляв, саме так, ми -- як постачальник програвачів та онлайн-сервіса, так само як і будь-який з конкурентів -- мріємо прив'язати кожного покупця ipod до itunes, і навпаки, бо це -- наші, любі дітки, гроші. сказати так було б не дуже добре для іміджа доброго дядечка, що дарує весь світ своїм унікальним креативом.

про те, що трапиться, коли продавець drm-файлів припиняє підтримку своїх drm-серверів, я вже згадував у іншому дописі.

принципова позиція

я нікого не закликаю бойкотувати itunes, повикидати ipod'и і проходити повз магазини apple. всі ми (гаразд, майже всі) -- дорослі люди, і маємо повне право витрачати зароблені гроші на які завгодно дорогі іграшки, слухати музику за гроші чи вільно, або ж і взагалі її не слухати.

мені лишень прикро, коли дорослі дядьки намагаються зробити дурня з пересічного користувача. а надто, коли їм це так добре вдається =)

то що, в магазин за ipod'ом?


p.s. інші мої дописи про вільну й невільну музику:

8 коментар(ів):

FireON сказав...

Чудовий допис!

tivasyk сказав...

дякую. якби ж то ще була з нього якась користь, окрім "випуску пари" =/

whirlwind сказав...

можливо, щоб була якась користь, треба щось пропонувати... Розповсюдження музики на cd -- дуже пагано, розповсюдження з drm -- просто пагано, але який механізм є добрим?

tivasyk сказав...

> щоб була якась користь, треба щось пропонувати

я роблю це постійно, хоч загалом і не любитель роздавати поради:

необхідно вдосконалювати технології захисту там, де це конче необхідно і можливо, а у всіх інших випадках -- приймати іншу, вільнішу філософію користування продуктами інтелектуальної праці і систему винагороди авторам.

це для постачальників. конкретної технологічної карти (взяти коробку а, переставити на місце б) від мене не чекайте. але на те їм і дано власні мізки, щоби думать. рано чи пізно ринок змусить до цього -- от про це, власне, перша частина допису.

ну, а для користувачів є вільна музика, або просто безкоштовна: на kahvi.org, на jamendo.com, на last.fm тощо. і програвачі, що значно менше обмежують свободу користувача за ipod'и та zune'и.

whirlwind сказав...

необхідно вдосконалювати технології захисту

Джобс присвятив пару абзаців, розповідаючи про те, що проблема не технічна. Якщо відкрити стандарт на DRM-технологію, то це:
А) збільшить шанси на те, що ця технологія буде обійдена.
Б) зменшить можливості по нейтралізації виявлених вразливих місць.
Відповідно, коли вся розробка і виробництво зосереджене в руках однієї компанії, на злам системи можна відреагувати швидше, отже, така система є кращою. Проблема в тому, що іншому виробнику цю систему не розкриють, він має розробляти власну.

приймати іншу, вільнішу філософію користування продуктами інтелектуальної праці і систему винагороди авторам

Автори пісень -- не пташки, вони мають теж досить природнє людське бажання заробити собі трохи грошей. Теж можливі два варіанти:
1. Ніхто ні з ким не ділиться: кожний, хто прослухав пісню, платить за неї. В цьому випадку автор кращої пісні отримує більше грошей. Суспільство в цілому виграє, бо автори, маючи стимул, створюють кращі твори
2. Будь-яка людина може передати комусь іншу почуту мелодію абсолютно вірно. Автори не отримують гроші не безпосередньо від споживачів, а з інших джерел. Гарні дівчата від чоловіків, круті репери за появу в рекламі сухариків, всі інші просто роблять концертів більше ніж треба. Все ніби добре, але суспільство програє, бо якість музики нікого не цікавить
От, власне, і вся філософія.

tivasyk сказав...

2 whirlwind

змініть точку зору -- і вам відкриються нові, небачені досі горизонти.

наразі ж не бачу сенсу відповидати на коментар, бо... схоже, ми просто говоримо про різні речі.

щодо авторів, котрі не пташки -- потішило =) особливо "суспільство програє, бо якість музики нікого не цікавить" -- якість музики (не плутайте з якістю звуку) ніяк не залежить від розміру royalties. і це мене особисто тішить.

p.s. цікаво почитати.

p.p.s. там же знайшов таке: хто що отримує від продажу cd за $16,98:

продавець $6.23
дистрибуція/доставка $3.34
маркетинг/реклама $2.15
виконавець і автори $1.99
студія/продакшн $1.08
реклама продавця $0.85
друк/поліграфія $0.75
заробіток видавця $0.59

просто цікаво.

Music Blogger сказав...

Загалом цікаво написано. Але деколи порівнюються зовсім різні речі.
За те, щоб вільно дивитись телеканал, і не купляти спеціальний телевізор для нього, нам доводиться дивитись рекламу по цьому ж телеканалу. З музикою таке не зробиш. Треба щось зовсім інше. От і придумуют, щоправда поки без особливих успіхів.

tivasyk сказав...

2music blogger
так, згоден. немає в світі двох абсолютно однакових речей. але є речі, котрі ми більш-менш однаково сприймаємо =) дякую за відгук!

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›