aspire one: перший погляд

спробую зібрати докупи думки й написати щось на кшалт невеликого огляду aspire one. днями ці нетбуки приїхали в україну, а людей, яким цікаво було б стати власниками таких гаджетів -- достатньо. тож, мабуть, саме час.

це не буде тест, а справді лише огляд. спробую примусити себе не вимальовувать складні фрази, а писати буквально тезами. побачимо, чи вийде.

дизайн і конструкція

багато не писатиму про дизайн -- aspire one треба побачити, потримати в руках. і закохатися. за нагоди можна порівняти з тим-таки asus eee pc 700 -- і ще раз закохатися в aspire one =)

а от щодо конструктиву -- варто підкреслити кілька моментів.

кришка. та половинка ноутбука, в якій розташовано дисплей. коли вона відкрита -- між кришкою та основною частиною корпуса утворюється дуже зручна шпарина: на відміну від інших ноутбуків та нетбуків, aspire one можна цілком комфортно тримати однією рукою, щоби іншою друкувати щось на клавіатурі.

клавіатура. досить велика, як на нетбук -- значно більша, ніж в eee pc. звісно, трохи звикати доведеться, але особливого дискомфорту клавіатура не викликає.

два кард-рідери. з тим, що на правому боці корпуса, все ясно -- звичайний мультиформатний кард-рідер, в який головним чином користувачі пхатимуть розповсюджені й недорогі карти secure digital (sd) від фотокамери тощо. але на лівому боці є ще один, незвичний: якщо сюди вставити sd-карту, її пам'ять автоматично додається до 8 гб вбудованого ssd-накопичувача (який заміняє жорсткий диск). купуємо sd-карту на 32 гігабайти, вставляємо в цей кард-рідер -- і отримуємо ноутбук з 40 гб. на практиці перевірено: якщо запхати не пусту карту, файли на ній не зникнуть, їх буде видно у файл-менеджері, наче вони записані на внутрішньому ssd-накопичувачі. дуже зручно.

usb-порти. їх маємо три: один зліва, два зправа. eee pc 700 має їх лише два -- мені було б замало: один для мишки, ще два для зовнішнього usb-накопичувача (інтерфейс + живлення) тощо.

bluetooth. його немає. якщо потрібен -- варто пошукати мініатюрний usb-модуль. мені практично не потрібен -- донгл валяється десь в шухляді, в ноуті також не включаю.

тачпад. незвичний момент: кнопки тачпада розташовані не під ним, а з двох боків. попервах дуже незручно. але нарікати на це? як інженерне рішення, це дозволило витримати мінімальний розмір корпусу. хто не зможе призвичаїтися -- нехай користується додатковою мишкою, вона в будь-якому випадку зручніша за тачпад.

батарея. у стандартному комплекті -- об'єктивно занадто малої ємності, нетбук у нормальному режимі працює трохи більше двох годин. опційно можна буде придбати батарею подвоєної ємності й трохи зарадити цій проблемі.

кольори. без цього зараз -- ніяк, покупець вимагає кастомізації =) наразі маємо два варіанти на вибір: білий або темно-синій aspire one. трохи згодом вийдуть рожеві та коричневі -- але знаючи велике бажання українських дистриб'юторів замовляти "кольорові" моделі, ризикну стверджувати, що побачать рожеві aspire one в україні хіба що одиниці...

інших конструктивних моментів, які варто було б прокоментувати, я не помітив.

програмний інтерфейс

тепер найцікавіше. acer ризикнув піти шляхом, який сьогодні перетворюється на тенденцію: здешевити ноутбук за рахунок відмови від операційної системи windows.
коментар. насправді ж, повністю ніхто не відмовився: ринок отримає версію aspire one з передвстановленою windows xp, в яку за необхідністю -- все-таки windows не є настільки гнучким, щоб на його основі оперативно створювати "полегшені" дистрибутиви -- додадуть оперативної пам'яті (всього буде 1 гб) та встановлять традиційний жорсткий диск на 120 гб замість менш ємного, але безшумного й економічного ssd-накомичувача. вартуватиме ця версія на 60-70 долярів більше.
так от, acer ризикнув випустити на ринок linux-версію нетбука, і обрав для цього такий собі linpus linux -- маловідомий тайваньський дистрибутив на основі fedora. маркетологам було ясно: традиційна стільниця не є найкращим інтерфейсом для нетбука з його досить невеликим екраном і з "домогосподаркою" за користувача. отже, було спеціально створено новий, досить оригінальний інтерфейс (клік на скріншоті збільшує зображення).


стільниці, як такої, немає -- значки програм та документів розташовувати на робочому столі не можна. зате й колупатися в меню, шукаючи необхідних програм -- також не треба: основні, найчастіше вживані програми завжди під рукою і завантажуються одним кліком. програмний набір розбито на чотири групи: підключення (для роботи з інтернетом), робота (...з офісними документами), розваги (ігри та мультимедія) та файли (прямий доступ до музики, зображень, документів тощо).


набір програм небагатий, але дбайливо продуманий -- є майже все, що може знадобитися пересічному користувачеві. звісно, вибагливий і досвічений користувач вже через пару днів захоче підключитися до репозиторія й поглянути, що ще можна завантажити -- або й встановити якийсь "дорослий" дистрибутив... про це далі.

отже, що маємо?

інтернет
 • браузер для перегляду веб-сторінок в інтернеті (firefox)
 • клієнт мереж миттєвих повідомлень (icq наразі не підтримується, але є google talk, який має стати аською майбутнього)
 • клієнт електронної пошти
 • читач новин (так званий rss-агрегатор)
 • ...а також прямі посилання на вікіпедію, мапи google та пошту hotmail -- відповідні сервіси відкриваються у браузері.
робота
 • текстовий редактор (openoffice writer)
 • електронні таблиці (openoffice calc)
 • календар, контакти, нотатки -- в інтеграції з електронною поштою, досить зручно
 • презентації (openoffice impress)
розваги
 • універсальний програвач музики, відео та переглядач зображень media master
 • фотоменеджер з підтримкою тегів exif
 • набір з 11 ігор -- є як не дуже цікаві, так і шедеври
 • примітивна програма для зйомки веб-камерою
 • аналог paint'а -- фууу...
файли
 • власне універсальний файл-менеджер...
 • ...і прямі посилання на теки з документами, музикою, зображеннями, відео і завантаженими з тенет файлами
програми -- за одним чи двома винятками -- досить досить якісні, зручні, працюють без проблем і дискомфорту не викликають. ну, а paint -- це діагноз =/

чого тут не вистачає "домогосподарці"? як на мене -- все на місці. чого не вистачає мені? перелік буде на кілька сторінок =), але найперше -- gimp, digikam, amarok, а до них ще якоїсь стратегічної гри... wesnoth пішов би найкраще.

окрім того, інтерфейс русифікований -- але перекладу українською та української мови для клавіатури я не знайшов у стандартному наборі. для мене це критичний момент. можливо, їх можна додати, підключившись до репозиторія linpus в тенетах? не було часу спробувать.

тож наразі я вирішив, що, придбавши aspire one, одразу спробую встановити якийсь "дорослий" дистрибутив linux замість стандартного. приміром, у тенетах вже є звіт про успішний досвід встановлення kubuntu на таки й нетбук -- непогана альтернатива! або ж можна дочекатися, поки якийсь гуру встановить linux mint, або навіть якусь полегшену версію opensuse -- оце було б ідеально.

досвід використання

наразі це буде найкоротший розділ =) на один вечір я приніс aspire one додому, відкрив для нього на бездротовому маршрутизаторі доступ доступ до інтернету через wifi -- і дозволив милій цілий вечір користуватися нетбуком. нічого не додатково не розповідаючи про інтерфейс.

як я зрозумів, мила просто переглядала свої веб-сайти. саме для цього й використовуватимуть нетбук 90% користувачів 90% часу =) жодних проблем у милої не виникло.

резюме

саме такого мініатюрного ноутбука я чекав. це той випадок, коли я скажу "дайте два!" -- і таки придбаю два: собі й милій. щоправда, ціна $475 грн за такий гаджет не є справедливою, мала бути $350-400, і це був би хіт.

ну, а для себе вирішуйте самі -- купувати чи ні.

посилання
...і ще -- мої дописи про asus eee pc:

12 коментар(ів):

jin сказав...

друже, я не бачу взагалі проблем із встановленням mint на таку залізячку, єдина проблемка - не зразу запрацює wi-fi (судячи із того, що я читав), але доставити модуль ядра - і усе буде гаразд... думаю, що я собі з часом таку штуку куплю :) (хотілось би перед відпусткою, у яку піду скоро, але напевне для мене буде трохи напряжно відпустка + запланований об'єктив + нетбук)

Андрій Рущак сказав...

Приглядаюся до цієї забавки, тому дякую за огляд.

Цікаво тільки, де їх продаватимуть в Україні, щоб можна було помацати :)

tivasyk сказав...

варто почекати, поки aspire one з'явиться в роздрібній мережі... наразі приїхала партія лише до одного з дистриб'юторів acer, тож пройде якийсь час, поки нетбуки прийдуть і до інших, потраплять на полиці й роздрібна ціна трохи "встоїсться".

щойно знатиму, в яких мережах можна буде знайти -- відпишу.

jin сказав...

щось я пропустив про bluetooth. трохи шкода що його немає, оскільки (на мою думку) у нетбуці він потрібен. чого? не завжди є wi-fi, а голубий зуб допоможе вийти в нет за допомогою телефона, та й використовувати гарнітуру замісь вбудованого мікрофона та колонок для телефонії - хороша ідея. я користуюсь bt регулярно.

ps: у eee голубого зуба теж немає.

tivasyk сказав...

> щось я пропустив про bluetooth

вибачай, то я не одразу додав інфу до статті.

jin сказав...

ось інструкція щодо встановлення ubuntu 8.04.1, вона на 90% підійде і для mint 5, але судячи із прочитаного - залишився глюк із звуком

Анонім сказав...

А може хтось підказати, чи можна на цей ноутбук замість лінукса інсталювати віндовс ХР? Я глянув на сайті ацер - ніби є драйвери для ацер ван під віндовс.

tivasyk сказав...

у тестлабі itc успішно ставили... я б цього не робив, а дочекався версії aspire one із передвстановленою win xp (в неї буде 1 гб оперативки, 120 гб жорсткий диск і велика батарея в комплекті) -- коштуватиме на $60 (орієнтовно) дорожче.

tivasyk сказав...

власне, дочекалися: aspire one у версії з windows xp вже також в україні. можна порівнювати =) чим і займуться тепер декілька редакцій.

чув, що msi wind буквально днями також приїхав -- щоправда ціна встановлена десь $599, що явно забагато, навіть за 10 дюймів екрану =)

tivasyk сказав...

ага, мало не забув... великої батареї в комплекті до aspire one з windows та hdd -- немає =/ тож далеко не факт, що це така вже чудова альтернатива, враховуючи різницю в ціні (близько $60-70).

Dr. Pretender сказав...

Я б взагалі не радив брати Acer. Краще вже подібну модель Asus eee. Або якщо треба дешевше то все ж MSI. З асером краще не ризикувати...

tivasyk сказав...

2dr.pretender
ги, stop pretending =)

> Я б взагалі не радив брати Acer

наразі без аргументів це просто слова. але дякую за інтерес до допису =)

> Краще вже подібну модель Asus eee.

як правило, в покупця є такий вибір: в магазинах зараз можна знайти обідва бренди.

> Або якщо треба дешевше то все ж MSI

ну нарешті якась конкретика, чи що... принаймні, тепер можна посперечатися.

hotline пропонує таке:

acer aspire one a110 (linux, ssd 8 гб) -- $295..311
acer aspire one a150 (windows, hdd 160 гб) -- $328..357
msi wind u90x (linux, hdd 120 гб) -- $323..341

висновок? аспірин з linux/ssd однозначно дешевший. аспірин з windows/hdd однозначно кращий за конфігурацією.

щоправда, порівнював лише машинки 8,9", бо саме про них мова в дописі. десятки мені наразі принципово не цікаві.

p.s. ще раз дякую за відгук, але варто бодай трошечки аргументувати свою точку зору, щоби іншим було цікаво її вивчити. успіхів.

Дописати коментар

увага!
коментарі не модерую, проте спам видаляю нещадно. посилання на інші сайти/блоги за темою допису вітаю.

додаткові можливості розмітки (кутики набрати з клавіатури):
  ‹b›жирний шрифт‹/b›
  ‹i›похилий шрифт‹/i›
  ‹a href="http://tivasyk.info"›посилання‹/a›